PAYLAŞ

Ursula K. Le Guin, Mülksüzler adlı kitabında “Kıyıya vurmadıkları sürece, balıklar suyun farkında değildirler.” diye yazar. Biz insanlar da benzer şekilde teknolojinin hayatlarımızdaki yerinin farkında değiliz. Oysa ki teknoloji, dünden bugüne insanları ve toplumları sürekli yeniden inşa eden çok önemli bir unsur. 

Avrupa ve Batı medeniyetini bugünlere taşıyan teknoloji nedir dersiniz? Belki şaşıracaksınız ama pek çok siyaset bilimci ve tarihçiye göre bu teknoloji kara saban. Kara saban, hayvanların arkasına takılan ve toprağı sürmeye yarayan, bugün bakınca oldukça ilkel ve basit bir tarım aracı. Ancak sosyal bilimcilere göre, ağır sabanın bulunması ile ortaya çıkan ürün fazlası eski Akdeniz uygarlık merkezlerini çok aşacak olan Batı zenginliğinin, gücünün ve kültürünün temeli oluyor.

Bugün dünyamıza büyük oranda egemen olan Batı medeniyetinin temelleri kara saban teknolojisi ile atılmış ve bu teknoloji yaşadığımız dünyayı önemli ölçüde şekillendirmiştir. 

Bu aşamada sorulması gereken önemli bir soru var: Dün kara saban teknolojisinin oluşturduğu etkiyi bugün hangi teknolojiler oluşturabilir? 

Benim cevabım “bilgisayar ve internet” olacak.

Yarının dünyası, bilgisayar ve internet teknolojisiyle şekillenecek. Ancak nasıl şekilleneceği konusunda öngörülerimiz oldukça yetersiz. Yüzyıllar öncesinde Avrupa düzlüklerinde kara sabanla çiftçilik yapan bir kişi 21. yüzyılı ne kadar öngörebilirse bizler de yarınları en fazla o kadar öngörebiliyoruz. Yeni dünya hakkında sadece tahminlerde bulunabiliyoruz.

Kanadalı iletişim bilimci Marshall McLuhan, teknolojinin dünyamızı küresel bir köye dönüştürdüğünü söylüyor. Artık herkes, herkesten haberdar ve farklı kültürler birbirleriyle sürekli iletişim halinde. Bu süreç insanı ve toplumu daha önce hiç olmadığı kadar hızlı ve etkili bir şekilde değiştiriyor, dönüştürüyor.

Günümüzde toplumlar öngörülerimizden çok daha kısa sürede değişiyor. McLuhan’ın Global Köyünün sakinleri, bilgisayar ve internet teknolojisi ile çok daha iç içe yaşıyor. Yapay zeka ve çeviri yazılımlarındaki gelişmelerle toplumlar arasındaki dil engeli de ortadan kalkıyor.

Teknoloji dün olduğu gibi bugün de dünyayı değiştiriyor, dönüştürüyor. Bu süreçte yarınları öngörebilmek pek mümkün olmasa da kesin olan bir şey var: Sürecin sonunda kazanan dün ve bugün olduğu gibi, yarınlarda da teknolojiyi üreten ve kullananlar olacaklar. 

İşte bu nedenle teknoloji, özellikle de çağımıza yön verecek olan bilgisayar ve internet teknolojisi önemli. Bilgisayar ve internet teknolojisini geliştiren, bu teknolojilere en iyi şekilde vakıf olan insanlar ve toplumlar, öngörülemez yeni dünyanın öngörülebilir kazananları olacaklar.

1 YORUM

  1. Biz Müslüman bir topluluk olarak bizi ele geçirmelerine izin veriyoruz.Bunun önüne geçilmeli!aksi takdirde bize ne olur bilinmez.Madem günümüz teknolojisine karşı gelemiyoruz,biz de o zaman o teknolojiyle beraber savaşırız…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.