Ana sayfa Klasik Medya Gazete Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu: Yerel basın yayın yapamaz hale geldi

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu: Yerel basın yayın yapamaz hale geldi

Türkiye’nin en üst çatı basın meslek kuruşu olan Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu, (TGK) 17. Başkanlar Kurulu Toplantısını, 8-11 Kasım tarihleri arasında Ordu’da gerçekleştirdi.

369
0
PAYLAŞ

Türkiye’nin en üst çatı basın meslek kuruşu Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu (TGK) 17. Başkanlar Kurulu Toplantısı’nı, 8-11 Kasım tarihleri arasında Ordu’da gerçekleştirdi.

Türkiye’nin 81 ilinden gelen Gazeteciler Cemiyeti Başkanları ve temsilcilerin katılımıyla yapılan toplantıda basının sorunları ve çözüm önerileri ile son yaşanan ekonomik krizin sektöre etkileri ele alındı.

Türkiye genelindeki 8 gazeteciler federasyonu genel başkanı ve yöneticileri, 83 gazeteciler cemiyeti başkanı ve temsilcisi ile 148 medya mensubunun ve Medya Akademi’nin de katıldığı Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu 17. Başkanlar Kurulu toplantısı yapıldı. Toplantının ardından sonuç bildirgesi yayınlandı.

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu 17. Başkanlar Konseyi Ordu’da yapıldı.

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun 17. Başkanlar Kurulu Sonuç Bildirgesi

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, aramızdan ayrılışının 80. yıl dönümünde saygıyla anıyor, onun çizdiği yolda kararlılıkla ilerliyoruz.

Anadolu’nun her köşesinde halkın haber alma özgürlüğü doğrultusunda fedakârca görev yapan yerel medya ve çalışanları, demokrasiye işlerlik kazandırmaktadır.

Ticari işletme mantığının ötesinde kamusal görev üstlenen yerel basın, 2018 yılının ikinci yarısında ekonomik yönden ağır bir yükün altına girmiş, artan döviz kurlarının baskısıyla adeta yayın yapamaz hale gelmiştir.

Zorunlu girdiler olan kağıt, boya, kalıp ve film gibi sarf malzemelerin tamamının ithal edilmesi, sektörün sürdürülebilirlik sorununu beraberinde getirmiştir.

2016 yılı sonunda kâğıdın tonu 665 dolar, dolar kuru 3,47 TL ve bir ton kağıt 2.307,55 TL iken, 31 Ağustos 2018’de kağıdın tonu 840 dolar, dolar kuru 6,55 TL ve kağıdın tonu 5.502 TL olarak gerçekleşmiştir. Benzer artışlar boya ve kalıp için de söz konusudur. Kısacası ekonomik sorunlar, yerel gazetelerin maliyetlerini farklı kalemlerde yüzde 100 ile yüzde 200 arasında değişen oranlarda arttırmıştır.

Öte yandan, son yıllardaki uygulama ve mevzuat değişiklikleri yolu ile Basın İlan Kurumu ilanlarında da kayıplar yaşanmaktadır.

Beklentimiz, Basın İlan Kurumunun bu ay sonunda toplanacak genel kurulunda ele alınması beklenen ‘resmi ilan fiyat tarifesinin zorlu ekonomik koşullar göz önüne alınarak arttırılması ve kısa sürede uygulamaya konulmasıdır.

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nu oluşturan 20 bini aşkın gazetecinin temsilcisi olarak bir diğer beklentimiz de, basın sektöründe istihdam sağlayan yerel basın kuruluşlarımıza uygun koşullarda hibe ve kredi desteği verilmesidir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Not: Medya Akademi Blog’ta yeni medya ve sosyal medya kategorilerindeki haber ve makalelerin yanı sıra klasik medya kategorisi de bulunmaktadır. “Klasik Medya” kategorisi içerisinde gazete, televizyon, radyo ve dergi yayıncılığı hakkında haber ve makalelere erişebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.