PAYLAŞ

Dijital pazarlamayı aktif kullanan işletmeler internetten elde ettiği analizlerle potansiyel müşterilerine kolaylıkla ulaşabiliyor, satışlarını artırabildiği gibi markalarını daha da tanınır hale getirebiliyor.

Satışlarınıza yönelik kampanyalarınızı, müşterilerinizin neyi ne zaman istediklerini, müşterilerinizin, internette araştırdığı kelimeler sayesinde belirleyebilirsiniz.

Google Trends müşterilerinizin taleplerini analiz ediyor

Müşterilerinizin hangi kelimeleri, hangi zaman dilimlerinde aradığını görmenize yardımcı olacak bir araç; Google Trends’in sunduğu avantajlardan faydalabilirsiniz. Peki nedir Google Trends?

Google Trends, arama kelimelerinin ne sıklıkla aratıldığını gösteren ücretsiz bir Google servisidir. Gün içindeki popüler aramaları görebilir, istediğiniz anahtar kelimeleri aratarak tarih aralığına göre hangi dönemlerde kelimelerin daha çok aratıldığını da istatistiksel olarak görebilirsiniz.

Anahtar kelimeler içerik üretmenize yardımcı oluyor

Örneğin ‘saç dökülmesini’ önleyecek bir şampuan üreten firma ya da bu ürünleri satan bir kozmetik firması olduğunuzu varsayalım. Hangi dönemlerde kampanyalar yapacağınızı, satışlarınızı nasıl artırabileceğiniz konusunda analizlere ulaşmanız mümkün. Google Trends’in saç dökülmesi üzerine ülkemizdeki arama verilerine ulaşabilirsiniz. Google Trends’in verilerine göre ‘saç dökülmesi’ en çok sonbahar ve yaz aylarında gündeme geliyor. Bu demek oluyor ki müşterileriniz en çok sonbahar ve yaz aylarında Google’da ‘saç dökülmesi’ araması yapıyor.

Bu analizleri dikkate alan işletmeler, web sitelerini destekleyen bloglarında bu konuyla ilgili uzmanlardan görüş aldığı bir yazı kaleme alabilir, e-bültenlerinde saç dökülmesi konusunu işleyebilir. Saç dökülmesi birçok sebepten olabilir; mevsimsel olabildiği gibi, hava koşulları, stres düzeyi, kişinin vücut yapısı, kan değerleri gibi birçok faktöre bağlıdır.

Markanıza olan güveni sadakati içeriğiniz sağlıyor

Web sitenizdeki içerikler, e-bültenleriniz, sosyal medya hesaplarınızda uzman görüşten alınan destekle oluşturduğunuz içerikler markanıza olan güveni artıracaktır. Satışlarınızda kampanyalar yapabilir, hatta sosyal medya hesaplarınızda saç dökülmesi etiketiyle paylaşımlarda bulunarak müşterilerin ilgisini markanıza çekebilirsiniz.

Düşük bütçelerle dijitalde başarı elde etmek sanıldığından da kolay. Google Trends sayesinde elde ettiğiniz analizlerle, ziyaretçilerin ne zaman ne istediğini anlayabilir, aradıkları içeriği oluşturup paylaşabilir, A/B testleri yaparak gerektiğinde taktik değiştirebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.