Ana sayfa Yazarlar Elif Akın Başarılı İşletmelerin Sırrı Doğru İletişim

Başarılı İşletmelerin Sırrı Doğru İletişim

414
0
PAYLAŞ

İletişim duygu, düşünce veya bilgilerin akla gelebilecek her türlü yolla başkalarına aktarılması, bildirişim, haberleşmedir. Türk Dil Kurumu iletişimi, bu şekilde tanımlıyor.

Günlük hayatımızda, sosyal ya da iş hayatımızda doğru iletişim kurabiliyor muyuz? Derdimizi yeteri kadar anlatabiliyor ya da anlaşılamamaktan mı yakınıyoruz? Peki nedir doğru iletişimin püf noktası? Bunun bir formülü var mı? Elbette doğru iletişim kurmanın kesin bir formülü yok ama bazı temel noktaları var. Sosyal hayatta her an iletişim halindeyiz. İstesekte istemesekte bireylerle iletişim kuruyoruz ya da kurmak zorunda kalabiliyoruz.

İyi bir dinleyici olmak başarılı iletişimin sırrı

Kendinizi en iyi şekilde ifade etmeniz, iyi bir diksiyonla, duruşunuzla, güler yüzünüzle, jest ve mimiklerinizi nasıl kullandığınızla, ses tonunuzla, kullandığınız dili ne kadar doğru telaffuz etmenizle bağlantılı. İşin sırrı sabırlı, güler yüzlü olmanız doğru bir diksiyon kullanımı ve iyi bir dinleyici olmakta saklı. İyi bir dinleyici olmak başarılı iletişimin olmazsa olmazıdır.

Satış danışmanları diksiyon ve hitabetlerine önem vermeli

Şirketlerin kurumsal iletişim, pazarlama departmanlarında, mağaza veya marketlerde satış danışmanı, kasiyer olarak çalışan kişilerin özellikle diksiyon ve hitabet şekillerine önem vermeleri gerekiyor. Müşteriyle birebir muhatap olan satış odaklı çalışan kişilerin ürün veya hizmet konusunda bilgi sahibi, eğitimli, diksiyonu düzgün, müşteriyle nasıl iletişim kurması gerektiğini bilen kişiler olması gerekiyor.

Ürün veya hizmetler hakkında bilgi sahibi olmak da tek başına yeterli olmuyor. Bilginin, ürün veya hizmetin müşteriye doğru bir şekilde tanıtılması, aktarılması gerekiyor. Bu da düzgün bir üslup, doğru bir telaffuzla mümkün olmaktadır.

Birçok firma satış danışmanı departmanlarında çalıştırdığı kişilerin eğitim seviyesini, kabiliyetlerini pek önemsemez. Hangi sektörde olursa olsun satış danışmanı pozisyonlarında çalışmak süreklilik arz etmez. Satış danışmanları düşük ücrete çok uzun saatlerde çalıştırıldıkları için aldıkları ücretten tatmin olamaz, işi öğrenemeden başka bir iş arar ve başka alana kayarlar. Sürekli eleman değişikliği satış alanında uzmanlaşma oranını düşürüyor. Nitelikli satış danışmanları yetiştirilemiyor.

Günlük hayatımızda sıkça karşılaştığımız bir durumdan bahsetmek istiyorum. Ünlü markaların mağazaları ya da marketlere alışveriş yaparken bizi görünce kaçan, ürün hakkında bilgi almak istediğimizde yeterli cevap alamadığımız satış danışmanlarını görüyoruz. Oysa ki o ürünü temsil eden satış danışmanları işin ehli olmalı, düzgün konuşabilmeli ki müşterilere satış yapabilsin ve müşterinin o ürün veya hizmete olan sürekliliğini sağlayabilsin.

Bir aylık bir eğitimle konuşmanızda fark yaratabilirsiniz

Diksiyon ve etkili iletişim alanında en fazla 1 ay süren bir eğitimle fark yaratabilirsiniz. Etkili güzel konuşabilmek için güzel konuşma dersleri verilen diksiyon kurslarına katılabilirsiniz. Bu merkezlerde teorik ve uygulamalı eğitimlerle çok daha güzel konuşmanın yollarını öğrenebilir, diksiyonunuzu düzeltirken aynı zamanda hitabet sanatının inceliklerini öğrenebilirsiniz.

Kurumlar, şirketler özellikle müşteriyle muhatap olan çalışanlarına diksiyon eğitimini almalarını sağlamalı ya da istihdam ederken diksiyon eğitimi almış bireyler arasında bir seçim yapmalı. Şirketler için çalışanlarına eğitim aldırması maliyet gibi görünse de uzun vadeli düşünüldüğünde hem çalışanın verimini hem de kalitesini artıracaktır. Mutlu ve kalifiye bir çalışan daha çok müşteri getirecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.