Ana sayfa Görüş ve Makaleler Kurumsal firmaların itibar kaybı fenomenlerin elinden oluyor

Kurumsal firmaların itibar kaybı fenomenlerin elinden oluyor

Son dönemlerde algı yönetimi yapmak için “Influencer Marketing” yani “etki eden pazarlama” konusunda bazı ajanslar bülten servis ediyorlar, güvenilirliği tartışmalı olan araştırma sonuçlarını paylaşıyorlar. Onlara göre medyanın önemi kalmamış.

323
0
PAYLAŞ

Son dönemlerde algı yönetimi yapmak için “Influencer Marketing” yani “etki eden pazarlama” konusunda bazı ajanslar bülten servis ediyorlar, güvenilirliği tartışmalı olan araştırma sonuçlarını paylaşıyorlar. Onlara göre medyanın önemi kalmamış. Madem Influencer marketing bu kadar etkili, neden bültenlerini gazetecilere gönderiyorlar?  

Birçok gazeteci ya da editör bu bültenleri ciddiye almıyor. Gazetecilerle çalışmanın zor olduğunu bilen ve gün geçtikçe çoğalan ajanslar iş yapabilmek için mecburen parasını ödeyip kullanabildikleri sosyal medya fenomenlerini işaret ediyorlar. Buna mecburlar! Çünkü, her gün çoğalan bu ajanslarla çalışacak kadar çok gazeteci yok. Gazeteciyi ikna etmek zor, toplantıya katılmasını sağlamak zor. Yazısını kontrol etmek zor. Yani, bunu yapacak ajans sayısı çok az olduğu için, onlarda iş yapabilmek için bu şekilde algı yönetimi yapıyorlar. Microinfuencer dediğimiz de blogger anneler gibi kişiler oluyor. Yani, işi gücü yok, anneliği meslek edinenler.  

Annelik meslek, çocuk meta mı? 

Çocuğunuzun seçeceği okulu anne bloggerlara bırakıyorsanız, sonra yaşayacağınız sorunları da uzmanların kapısını çalarak ararsınız. Vitaminler ve takviye ilaç tavsiye edenleri de unutmamak gerekiyor. Bilimsel geçerliliği olmayan ve yaptığınızda zarar göreceğiniz diyetleri de tanıtan anne bloggerlar, para kazanmaları karşılığında sizin hayatınızla oynuyorlar. Yani siz hayatınızı bu kişilere bıraktıysanız çok çok yazık etmişsiniz.  Anne blogger adını kullanan annelerin çocuğunun bloglarında içerik çok az sayıda, Instagram üzerinden paylaşım yapıp ürün pazarlamayı tercih ediyorlar. Anne bloggerların sağlıkla ilgili neler yaptığını Sağlık İletişimi Sempozyumu’nda sunmak için Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Dr. Eda Turancı ile birlikte bilimsel ve objektif şekilde mercek altına aldık. 

İşte araştırma sonucunda elde ettiğimiz bazı sonuçlar: 

  • Analiz edilenblogların2 tanesinde okuyucuya yönelik uyarı metinlerinin bulunması, blogların okuyucular üzerindeki potansiyel etkileri açısından dikkat çekicidir.  
  • Bloglardagenel olarak içeriklerin, blog yazarı tarafından oluşturulduğu, ancak bazı durumlarda ya da özellikle sağlık ile ilgili içeriklerde uzman görüşlerine de yer verildiği görülmektedir. 
  • Bloglardasıklıkla ürün/marka isimlerine yer verildiği bu durumun da, dolaylı olarak reklam kapsamına girdiği söylenebilmektedir. 
  • Bloglarınbiri hariç hepsinde, okuyucu yorumları dikkati çekerken, genel olarak okuyucu yorumlarının sağlık içeriklerinde sayıca fazla olduğu görülmektedir. 
  • Son olarak ise,bloglardasıklıkla yönlendirici linklerin kullanıldığı ve kullanılan linklerin hem kendi bloğuna hem de ürünlere ilişkin linklere erişim sağladığı görülmektedir.  

Peki, çocuğunuzun sağlığını tek vasfı annelik olan ve interneti iyi kullanan kişilere güvenerek onlara emanet etmek ne kadar doğru? Uzmanları bile sorgularken, uzman olmayan birini dinlemek ne kadar akıllıca?  

Influencer Marketing yaptıklarını söyleyenler işte bu kişileri destekliyorlar. Tabii şimdilerde ünlü olup iş yapmayanlar da bu gruba dahil olmaya başladı. Çoğunlukla sağlıkla ilgili engin bilgilerini paylaşa paylaşa bitiremeyen bu kişiler, hangi konuda eğitim almışlar farkında değiller sanırım. Bu nedenle ürün pazarlarken, insanların sağlığıyla oynayanları desteklediğinizin farkında olun. Gazetecilerle çalışmak zordur ancak en doğru yoldur.  

Gazeteciliği bilmeyip konuşanlar… 

Gazetecilerin çalışma koşulları çok zordur. Gazetecilikle ilgili hiçbir şey bilmeyip, söylemediğini bırakmayanlar haber olabilmek içinde çabalayıp duruyorlar. İşlerine gelince gazetecileri göklere çıkartanlar, işlerine gelmeyince hakaret etmeyi kendilerinde hak görebiliyorlar. Ancak gazeteciler de her şeyin farkında, bu tür numaralara inanmıyorlar.  

Fenomenleri desteklemek yerine medyayı destekleyin. Uzman gazeteciler çoğalsın, bu süreçte de nitelikli haberler yapılsın. Eğer insanların nitelikli şekilde bilinçlenmesini ve bilgilenmesini istiyorsanız, önce gazetecilerin sahip olduğu hakları yükseltmelisiniz.  

Kurumsal şirketler, ajanslarla çalışarak medya planlaması yaparlar. Ancak ajanslarda çalışan “junior” olarak nitelendirilen ve işe yeni başlamış çalışanların elinde oyuncak olabilirler. Dev bütçelerle, işe yaramaz ve sonuç getirmeyen projeler çöplüğüne birini daha atarken, ajansların menfaati olan kişilerle iş yaptığını da unutmayın. İşin en kötüsü de bu kişilerin çoğunun ne iş yaptığı da belli değil.  

Siz siz olun, iş yapacak bilgisi ve donanımı olmayan niteliksiz ajanslarla çalışmayın. Araştırmaların birçoğu çok farklı sonuçlar gösteriyor, önemli olan güvenilir araştırma sonucu olmasıdır. Ve araştırmalarına işlerine geldiği gibi de yorumlayabilirler. İnsanları kandıranlar verilerin bir kısmını saklayarak bunu başarırlar.  

Nitelikli haberlerin olması hem medyayı yükseltir hem de toplumu. Bu nedenle medya çalışanlarını önce tanıyın, sonra destekleyin ki ülke her anlamda kazansın. Böylece kurumsal firmalar da içi boş göstermelik işlerle daha fazla itibar kaybetmemiş olur. 

PAYLAŞ
Önceki makaleKur Artışı Kağıdı Vurdu, Dijitalin Önemi Arttı
Sonraki makaleOnline Sosyal Medya Eğitimi Başladı
12 yıldır bilim, sağlık ve teknoloji haberciliği yapan Esra Öz, Türkiye’deki ilk sağlık blog yazarlarından biridir. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Biyoloji ve Anadolu Üniversitesi Radyo TV Programcılığı bölümlerini bitirdi. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünde yüksek lisans yaptı. Farklı dergi ve sitelerde yayın yönetmenliği ve editörlük görevleri yürüttü. Sağlık Bakanlığı sosyal medya hesaplarının kurulumu ve yönetiminde danışmanlık yaptı. Farklı AB projelerinde kıdemli iletişim koordinatörü olarak görev aldı, medya çalıştayları düzenledi. Bu zamana kadar sekiz kez basın ödülü aldı. Kokuyla Keşfet, Sağlık Haberlerine Farklı Bakış ve Dedektif Duru Gerçeğin Peşinde (1)- Sağlıklı Beslenmenin Gizemli İpuçları isimli üç kitap yazdı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.