PAYLAŞ
Fal uygulamaları ile Türkiye’de kahve tüketimi arttı. Zaten kahve, kültürümüzün önemli bir parçasıydı. Yüzyıllardır her kıtada, her ülkede severek tüketilen, ülkemizde de Osmanlı döneminde saraylardan evlere kadar giren kahvenin, internet çağında teknolojiyle buluşması kaçınılmaz oldu. Satın alınan çiğ kahve çekirdekleri tavalarda kavrulup, dibeklerde dövüldükten sonra cezvelerde pişirilince ‘Türk Kahvesi’ adını aldı. Türk kahvesi içmek kültürümüzün bir parçası. Kız istemelerinde, komşu, eş, dost, akraba sohbetlerinde, evlerimize, ofisimize gelen ziyaretçilerimize ikramımızın bir parçasıdır Türk kahvesi. Sade, orta, şekerliden birini söylemeniz yeterli Türk kahvesin dumanının tütmesi için. Atasözlerimize bile konu olmuştur; Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır. Her kahveden sonra fala bakmakta adet olmuştur. Fala inansak da, inanmasak da, faldan anlasak da anlamasak da “fala inanma falsız kalma” derler ya hani, kahvemizi bitirdikten sonra kapatırız fincanımızı soğumaya bırakırız. Fal bakmayı seven bir toplum olarak nerede her zaman fal bakan birini bulacağız? Fal uygulamaları sayesinde falcı aramaya da gerek duymuyoruz artık. ‘Falcı Bacı-Kaave Falı’ gibi fal uygulamları kahve falına bakan ilk uygulamalardan biriydi. Hemen her sohbet ortamında telefonuyla kahve fincanının fotoğrafını çeken insanları görmeye başladığımızdan beri itiraf edin sonradan silmiş olun veya olmayın bir kerede olsa fal uygulamasını indirmişsinizdir mutlaka. Popüler fal uygulamaları arasındaki Falcı Bacı aynı yorumları kullanıcılarına yollamaya başlayınca tahtını Derya Abla’ya, Binnaz Abla’ya, Faladdin-Sihirli kahve falı gibi uygulamalara bıraktı. Şu anda en popüler kahve Falı uygulaması Faladdin. Android ve IOS’ta ücretsiz olarak indirilebilen ve günde 1 kullanım için ücretsiz olan Faladdin uygulaması kişilerin oldukçatercih ettiği bir uygulama oldu. Bir diğer popüler fal uygulaması olan Faladdin’in kurucusu Sertaç Taşdelen  Singapur Ernst & Young’ta çalışırken bir arkadaşının kahve falına bakması için annesine fotoğraf göndermesiyle başlamış ve bugün Faladdin, 500 kişinin çalıştığı dev bir şirkete dönüşmüştür. Taşdelen, fal uygulamasına insan beynini yapay zeka haline getirebilir miyiz diye yola çıktıklarını söylüyor. Gerçek yorumcu beyinlerinin beslediği bir algoritma yazdıklarını ifade eden Taşdelen, yapay zekaya ‘Faladdin’ adını verdikleri bir uygulama ortaya çıkardıklarını söylüyor. Faladdin, kahve fincanının fotoğrafını yollayan kişilerin profillerine, yaş, cinsiyet, ilişki durumu, çalışma durumu, bulunduğunuz şehir hatta o şehrin o anki hava durumu, burcunuz gibi özelliklerinizi birleştirerek yorum yapıyor. Taşdelen,  Faladdin uygulamasıyla “Kahve falını teknolojiyle birleştirip dünyaya satıyoruz” diyor. Faladdin sadece Türkçe bir uygulama değil İngilizce, Arapça ve İspanyolcaya uygulamaları da var.

Fal uygulamaları kahve tüketimini arttırdı

Faladdin çok sevilse de kullanıcılar tarafından bir o kadar da eleştiri aldı. Faladdin’in yapay zeka tarafından yorumlandığı fallar, kullanıcıların hayatlarında gerçekleri söylediği imajı oluşturduğu için “Faladdin telefonlarımı dinliyor, WhatsApp mesajlarımı okuyor diye düşünen bir kesim bu uygulamayı sildi. Bir kesim ise Faladdin’den asla vazgeçemiyor. Faladdin uygulamasının yerini ne alır bilinmez ama insanların merak duygusunu giderdiği için çok sevilen ve tutulan kahve falı uygulamalarının Türk kahvesi tüketimini arttırdığını düşünüyorum. Kahve falı uygulamaları için bile Türk kahvesi tüketen bir kesim oluştu diyebiliriz. Türkiye’de 2012-2013 döneminde kişi başına 595 gram olan kahve tüketimi, 2015-2016 yıllarında 920 grama ulaşıyor. Günümüzde ise bunun 1200 gram civalarında olduğu tahmin ediliyor. Kimilerine göre bu noktada fal uygulamaları oldukça etiki oldu. Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği (TKKAD) verilerine göre Türkiye’de Türk kahvesi pazarının 1 milyar liralık büyüklüğe ulaştığı tahmin ediliyor. Türkiye’de her 100 kişiden 87’si kahve tüketiyor. Dünya kahve pazarının büyüklüğünün ise 100 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

Türk kahvesi makineleri de tüketimde etkili

Sadece kahve falı uygulamaları değil, kısa sürede Türk kahvesi pişiren makinelerin satılması bile Türk kahvesi tüketimini olumlu yönde arttırdı. “2017 yılını yüzde 10 büyümeyle kapatan küçük ev aletleri sektörünün itici gücü kahve makineleri oldu. 2017’de yüzde 33 büyüyen kahve makineleri pazarı 223 milyon TL ciroya ulaştı. Türk kahvesi makinesi 205 milyon TL ile en büyük payı alıyor. Zincir markalardan ev içi tüketime, makine üreticilerinden kahve ekipmanlarına kadar pek çok farklı alanı kapsayan kahve pazarı, önemli bir ekonomi haline geldi. Türkiye’de tüketilen toplam kahve miktarının 30 bin tona, kişi başı yıllık kahve tüketiminin ise 400 grama ulaştığı tahmin ediliyor.”
Türk kahvesi geleneksel yöntemlerle ibrik veya cezve kullanılarak hazırlanıyordu. Ancak cezvelerin yerini kahve makinaları almaya başladı.
Sadece evlerde değil, kafelerde, restorantlarda, otellerde, ofislerde bile Türk kahvesi yapan makineler kullanılmaya başlandı. Hem hızlı, hem pratik hem de lezzetli bir Türk kahvesi yapmakta başarılı olduğu için Türk kahvesi pişiren makinelerin  daha da gelişeceğini düşünüyorum. Dünyada yılda 30 milyondan fazla ev tipi kahve makinesi satılıyor ve bunların 2 milyonunu Türk kahve makinesi oluşturuyor.

Türk kahvesi sağlığımıza da iyi geliyor

Sağlığımız açısından da oldukça faydalı. Prof. Dr. Canan Karatay’a göre günde 3-4 fincan tüketilen Türk kahvesi içerdiği antioksidandan dolayı ömrü uzatıyor. Antioksidan yani içerdiği kimyasallar, mineraller, magnezyum, potasyum, kromdan dolayı vücut açısından zengin olduğu için şeker hastalığı, alzheimer gibi hastalıklardan da koruyor. Karatay özellikle şekersiz Türk kahvesi tüketilmesi yönünde uyarıyor. Not: Fal uygulamaları ve diğer tüm uygulama haberlerimiz için, Medya Akademi’nin Mobil Uygulama kategorisine göz atabilirsiniz. Kaynaklar: Medya Akademi, Ekonomist, Hürriyet, Kahveci Mehmet Efendi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.