Ana sayfa Kariyer ve Kişisel Gelişim Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü

Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü

Bugün sizlere bölümünü anlatmak, üniversite tercihi yapacak arkadaşlara Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü hakkında fikir vermek istiyorum.

397
0
PAYLAŞ
Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü'nde okumak ve iyi bir yönetmen olmak pek çok gencin hayali.

Ben Okan Öztemel. Bozok Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Radyo Televizyon ve Sinema bölümü öğrencisiyim. Bugün sizlere bölümünü anlatmak, üniversite tercihi yapacak arkadaşlara Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü hakkında fikir vermek istiyorum.

Radyo Televizyon ve Sinema Bölümünü nasıl ve neden tercih ettim?

Bu bölüme gelmem tamamen tesadüf oldu. Lisede makine bölümü okudum ve üniversiteyi de makine mühendisliği üzerine okumak istedim bunun için iki kere üniversite sınavına girdim ve ikisinde de kazanamadım.

Pes etmedim bir kere daha hazırlandım. Fakat artık mühendislik istemiyordum. Sınava girdim ve sonucuna göre faklı bölümler tercih ettim ama yine tutmadı. Yine başarısız oldum. Son bir kez daha sınava girmek istedim ve dördüncü seferde de bu bölüme yerleştim.

Aslında dört sene ben bu bölüm için hazırlanmışım. Yıllarımın boşa gittiğini düşünürken, farkında olmadan tam bana göre olan bölüme yerleştim.

Dersler nasıl? Bölüm zor mu?

Bölüm tamamen sözel dersler üzerine. Kafanızı fazla yormanıza gerek kalmayacak. Ders sırasında biraz sıkı not tutup, sınavdan bir hafta önce bile değil, iki gün önceden çalıştığınız zaman çok rahat geçebiliyorsunuz.

Hazırlık okuyup boşa vaktinizi harcamanıza gerek yok. Dört senelik eğitim bu bölüm için yeterli olacaktır. Dört senede bitiremem, derslerden kalırım diye korkmanıza gerek yok. Bu bölümü beş senede bitiren çok az kişi var.

İş imkanları nasıl?

İş imkanı konusunda, bugün bir çok bölümden mezun olan öğrenciler işsiz kalıyor. Radyo Televizyon ve Sinema Bölümünden de işsiz kalan kişi sayısı çok fazla.

Fakat bu birazda sizin elinizde, kendinizi geliştirirseniz, donanım sahibi olursanız işsiz kalmazsınız.

Bölüm içerisinde kendinizi geliştirebileceğiniz birçok alan bulunuyor. Fotoğrafçılık, senaristlik, gazetecilik, yeni medya, kurgu montaj bunlardan bazıları. Bu alanlardaki dersler okul boyunca yani dört sene verilmekte. Hangi alana yöneleceğiniz size kalmış. Hepsi çok eğlenceli bölümler.

Senaryo yazıp kendi filminizi çekebilirsiniz

Senaryo yazıp kendi kısa filmlerinizi, belgesellerinizi, tanıtım filmlerinizi çekebilirsiniz.

Hatta bunlar üzerine yıl boyunca bir sürü yarışma düzenleniyor. Bu yarışmalara katılıp para kazanabilirsiniz. Öğrenciyken para kazanmak apayrı bir mutluluk.

Fotoğrafçılık üzerine kendinizi geliştirebilirsiniz. Kamerayı eline alıp fotoğraf çekmek değil bu işin yöntemlerini kullanarak, estetik güzellik yaratabilirsiniz.

Kendi bloğunuzu ve sosyal medya sayfanızı oluşturup buralardan tanınabilirsiniz. Yine fotoğrafçılığın da yıl boyu yarışmaları var bunlara katılıp gelir elde edebilirsiniz.

Yeni medya alanında ilerleyip dijital çağın içerisinde kendinize yer edinebilirsiniz. Sosyal medyada kendi kanallarınızı oluşturup insanların ilgisini çekecek içerik üretebilirsiniz.

Avantajlı, eğlenceli ve kolay bir bölüm, tercih edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.