PAYLAŞ

İnternet ağının küreselleşmesiyle işverenler işe alacağı kişiyi öncelikle Google’da ve sosyal medya üzerinde araştırıyor.

Günümüzde rekabetin fazla olması yeni mezunların işsiz kalmalarına neden olabiliyor. Bu da yeni mezunlara diğerlerinden daha önde ve avantajlı olmaları gerektiği sonucunu ortaya çıkarıyor. Bu avantaj özgeçmişinizin bulunduğu bir dijital kimlik, on-line portfolyo ile mümkün olabilir.

Dünyanın en büyük küçük işletme odaklı teknoloji sağlayıcısı GoDaddy’nin ABD’de 250 işe alım müdürü ve 1000 öğrenci ile yaptığı araştırmada yeni mezunların on-line portfolyo gibi bir dijital ortamda bulunmaları gerektiğini ortaya çıkarmıştır.

GoDaddy EMEA Bölge Başkan Yardımcısı Stefano Maruzzi, yaptığı açıklamada: “Bir işe alım müdürünün adayın ismini Google’da aratması durumunda en üstte hangi sonuç çıkıyor? Araştırmamıza göre her dört işe alım müdüründen biri adayların sosyal medya hesaplarına göz atıyor ve on-line varlıkları olup olmadığına bakıyor. Ancak iş görüşmesine gitmeden önce yeni mezunların yalnızca yüzde 50’si on-line platformlardaki faaliyetlerinin güncel olup olmadığını kontrol ediyor” dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.