Ana sayfa Yazarlar Elif Akın Instagram Kullanımı Yasaklanıyor

Instagram Kullanımı Yasaklanıyor

227
0
PAYLAŞ

Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım ağlarının yasak olduğu İran’da bir başka sosyal ağa daha yasak geliyor. İran, kendi ülkesinde Instagram kullanımını yasaklamaya hazırlanıyor. İran Başsavcı Yardımcısı Muhammed Musaddık, ülkede Instagram kullanımının yasaklanacağını belirtti.

İran Başsavcı Yardımcısı Musaddık, İran’ın Başkenti Tahran’da başsavcılık binasında basın toplantısı düzenledi. Musaddık, ülkede en çok kullanılan sosyal medya ağlarından Instagram’ın yasaklanacağını söyledi.

Musaddık, dünyada bir milyar aktif kullanıcısı bulunan Instagram’ı yasaklamalarına gerekçe olarak “ülkedeki bazı sanatçıların Instagram üzerinden ihtiyaç sahibi kişiler için yardım toplamasının suistimallere yol açmasını” gösterdi. Musaddık, Instagram yasağının İran’da ne zaman uygulanacağını söylemedi.

Geçtiğimiz aralık ayında Meşhed kentinde ekonomik sorunlar sebebiyle başlayıp diğer şehirlere rejim karşıtı protestolar olarak yayılan eylemler, Telegram’ın kapatılmasına neden olmuştu. İran’da Telegram kullanım oranı yüzde 55’ti. Telegram’dan sonra en çok kullanılan sosyal ağ Instagram’ın oranı yüzde 23.

Geçtiğimiz haftalarda başkent Tahran’da doların hızla yükselmesi protesto edilmişti. Tahran esnafının bu protestosundan sonra Instagram’ın kapatılması kararı alması dikkatlerden kaçmadı.

Dünyada sosyal medya kullanımının oldukça arttığı son yıllarda, İran’da sosyal medya yasağının konulması kullanıcıları daha da zor duruma sokacağa benziyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.