PAYLAŞ

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yeni süper bilgisayarı Summit’i görücüye çıkarttı. “Zirve” adı verilen süper bilgisayar, Çin’in “Sunway TaihuLight” adlı bilgisayarından iki kattan daha hızlı ve güçlü.

Süper bilgisayarın özellikleri

Süper bilgisayar Summit’te contains 4.608 bilgisayar sunucusu ve 10 petabayt hafıza bulunuyor.

Summit, saniyede 200 trilyon ya da 200 fetaflop hesaplama yapabiliyor.

Bu hesaplama gücü önemli bir rekor. Çünkü şu ana dek dünyanın en güçlü bilgisayarı olarak kabul edilen Çin yapımı “Sunway Taihulight” süper bilgisayarının sadece 93 petaflop işlem gücü vardı.

Süper bilgisayarların kullanım alanları

Süper bilgisayarlar, özel hesaplama yoğunluklu işler için tasarlanan ve on binlerce işlemciden oluşan çok büyük ve pahalı sistemler. Bunları şu anda ancak devletler geliştirip, kullanabiliyor.

Süper bilgisayarlar normal bilgisayarların yetersiz kaldığı pek çok alanda kullanılmak için tasarlanıyor.

ABD’nin geliştirdiği Summit’in öncelikle astrofizik, kanser araştırmaları ve sistem biyolojisi alanlarında kullanılması bekleniyor.

Projenin arkasında IBM ve NVidia var

ABD’nin Tennessee eyaletindeki “Oak Ridge Ulusal Laboratuvarlarıı’nda” (ORLN) geliştirilen bilgisayarın arkasında tanıdık markalar var. Proje, IBM ve NVidia’in ortaklığıyla geliştirildi.

ABD’nin 142, Çin’in 202 süper bilgisyarı var

Dünyada toplam 500 civarında süper bilgisayar olduğu biliniyor. Bu bilgisayarların büyük bölümü Çin’in kontrolünde. ABD, dünyadaki 500 süper bilgisayarın sadece 143’üne sahipken, Çin’in 202 süper bilgisayarı bulunuyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.