Ana sayfa Yazarlar Elif Akın Sosyal medyada ne kadar bot hesap var?

Sosyal medyada ne kadar bot hesap var?

160
0
PAYLAŞ

Sosyal medya hayatımızın her alanında. Vaktimizin büyük çoğunluğunu sosyal medyada geçiriyoruz. Kendi kullanıcı adlarımızla oluşturduğumuz sosyal medya hesaplarımızda çok sayıda kişiyle etkileşime giriyoruz. Etkileşime girdiğimiz hesapların kaçı gerçek, kaçı sahte diğer bir adıyla bot hesap?

Rakam sanıldığından da yüksek. Son günlerde hesapların gerçekliği sosyal medyada daha da sorgulanır oldu. Bot hesaplar varlığını arttırınca gerçek ya da bot hesap ayrımına varamaz olduk.

Türkiye’de seçimin nabzı sosyal medyada atıyor. Özellikle Twitter‘da gündemler oluşturmak için bot hesapların yardımına başvuruluyor. Takipçi sayısını arttırmak isteyen siyasiler, sanatçılar, tanınmış kişiler belli bir ücret karşılığında bot hesaplar satın alıyor.

Oysa bot hesap almak takipçi sayısını arttırmak için sanıldığı gibi etkili bir yöntem değil. Belli bir ücret karşılığında aldığınız bot hesaplar bir süre sonra sosyal medya platformu tarafından fark ediliyor ve takipçi sayısında bir anda azalma oluyor. Verdiğiniz emek, harcadığınız para boşa gidebiliyor. Gerçek anlamda takipçi sayısını arttırmak için bot hesaplara başvurmadan paylaşımların kalitesini arttırarak ya da takipçilerin isteği doğrultusunda paylaşımlarınızı arttırmak daha kalıcı bir yöntem olabilir.

Peki sosyal medyada ne kadar bot hesap var? Özellikle sosyal medya platformlarından Twitter’da bot hesap daha fazla. Bot hesapların sayısıyla ilgili çok sayıda araştırma mevcut. Ancak kaç tane bot hesabın olduğu konusunda uzmanların ortak bir kanısı yok.

Indiana Üniversitesi Bilgisayar ve Enformasyon Profesörü Filippo Menczer Twitter odaklı yaptığı çalışmada; bot hesapların oranın % 9 ile % 15 arasında olduğunu ortaya koyuyor.

Bir başka araştırmaya göre bot hesap oranları bu oranların daha da üstünde. TwitterAudit‘in kurucularından David Caplan‘a göre son 6 yıldır milyonlarca Twitter kullanıcısını incelediklerini ve bot/gerçek ayrımını yapan algoritmalarının bu zamanda geliştiğini belirtiyor. Caplan, Twitter’daki gerçek insanları temsil eden hesapların oranının % 40 ile % 60 arasında olduğuna dikkat çekiyor.

Danimarka Teknik Üniversitesi’nden Sune Lehmann Jorgensen’a göre bot hesapların birçok türden oluştuğuna dikkat çekerek bu ayrımı yapmanın zorluğundan bahsediyor. Jorgensen botları şöyle kategorize ediyor; retweet botları, basit takipçi botları, haber akışı botları ve belli bir içerik paylaşan insanlarla etkileşime girmeye tasarlanmış botlar olarak tanımlıyor.

Uzmanlara göre bot hesaplar önümüzdeki yıllarda büyük bir tehdit oluşturacak. Bot hesaplar konusunda nasıl bir önlem alınacağı ise bilinmiyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.