Ana sayfa Yazarlar Elif Akın Gençler Facebook’u terk etti; Instagram, YouTube ve Snapchat’e yöneldi

Gençler Facebook’u terk etti; Instagram, YouTube ve Snapchat’e yöneldi

Facebook kullanıcılarını kaybetmemek için hikaye ekleme gibi özelliklerle güncelleme yapsa da gençler Facebook'tan sıkıldı ve diğer sosyal medya mecraları Instagram, Youtube ve Snapchat'e kaydı.

175
0
PAYLAŞ

Sosyal medya mecraların en eskisi Facebook, genç kullanıcılarını kaybetmeye başladı. Facebook kullanıcılarını kaybetmemek için hikaye ekleme gibi özelliklerle güncelleme yapsa da gençler Facebook’tan sıkıldı ve diğer sosyal medya mecraları Instagram, Youtube ve Snapchat’e kaydı.

ABD’de Facebook gençleri kaybediyor

Amerika Birleşik Devletleri’nde gençlerin sosyal medya kullanımları üzerine araştırma yapan Pew şirketi, ülkede gençlerin Facebook’u terk ederek, rakipleri YouTube, Instagram ve Snapchat’e yöneldiğini söyledi.

Pew araştırma şirketi gençlerin internet tercihleri, sosyal medyanın etkisiyle ilgili görüşleri ve akıllı cep telefonu kullanımını araştırdı.

Pew’ın araştırmasına göre, günümüzde Amerikalı gençlerin sadece %51’i Facebook kullanıyor. 2015’ten bu yana kullanıcıların sayısında %20’lik bir düşüş oldu. Ülkede 13-17 yaş arası gençlerin çoğu akıllı telefonlara sahip. Yarısına yakını da internet kullanıyor.

En çok kullanılan sosyal medya platformu YouTube başı çekerken, onu %72 ile Instagram, %69 ile de Snapchat takip etti. Twitter kullanan gençlerin oranı %32, Tumblr ise %14 olarak belirlendi.

Katılımcıların yüzde 31’i sosyal medyanın etkisinin çoğunlukla pozitif, yüzde 24’ü de çoğunlukla negatif olduğunu ifade ederken, yüzde 45 ise sosyal medyanın ne pozitif ne de negatif etkisi olduğunu söyledi.

Türkiye’deki gençler de Facebook’u terk ediyor

Sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde Facebook kullanıcı sayısı azalmıyor. Türkiye’de de gençler Facebook’tan sıkılmış durumda.  Facebook kullanıcı kitlesinin yaş ortalamasının artması ve paylaşımlardan sıkılan gençler diğer sosyal medya platformlarını tercih etmeye başladı.

Facebook’tan sıkılan Türk gençleri ya hesaplarını donduruyor ya da kapatıyor. En çok tercih edilen sosyal medya platformu Instagram ise  Facebook’un. Facebook’un ileride kalkacağı düşünülse Facebook getirdiği güncellemelerle kullanıcılarını kaybetmemek için oldukça gayret gösteriyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.