Ana sayfa Yazarlar Elif Akın Sosyal medya kullananlar vergi ödeyecek

Sosyal medya kullananlar vergi ödeyecek

198
0
PAYLAŞ

Uganda Parlamentosu genç milletvekillerinin protestolarına rağmen sosyal medya kullananları vergiye bağlayan bir yasayı onayladı.

Parlamento’dan geçen yasaya göre ülkede WhatsApp, Twitter, Facebook gibi sosyal medya uygulamalarını kullanan kişilerin günlük 200 Uganda Şilini (5 cent) vergi ödemeleri zorunlu kılındı.

Tartışmalı Yasa, ilk olarak ülkenin Cumhurbaşkanı Yoweri Museveni tarafından ortaya atılmış, cumhurbaşkanı sosyal medyanın “dedikoduyu teşvik ettiğini” gerekçe göstermiş ve sosyal medyaya vergi getirileceğinin sinyalini vermişti. Museveni, eğitim ve bilgi edinme alanında yararlı olan normal internet bağlantısından ise vergi alınmaması gerektiğini savunmuştu.

Maliye Bakanı David Bahati ise parlamentoda yaptığı konuşmada, vergilerin Uganda’nın giderek büyüyen ulusal borcunu ödeyebilmesi için gerekli olduğunu savunmuştu.

Sosyal medyaya vergi uygulamasını getiren yasaya karşı çıkan genç milletvekilleri yeni uygulamanın çifte vergilendirme olduğunu öne sürerek, bundan en çok fakir halkın etkileneceğini ifade etti.

Ülkede 20 milyonun üzerindeki cep telefonu abonesini etkilemesi beklenen tartışmalı yasa 1 Temmuz’dan itibaren yürürlüğe girecek, ancak verginin cep telefonu abonelerinden nasıl tahsil edileceği ise henüz bilinmiyor.

Yasaya karşı çıkan eleştirmenler ülkede 2016 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçimi sırasında sosyal medya platformlarına erişimin kapatıldığına dikkat çekerek, parlamentoda kabul edilen sosyal medyaya vergi getiren yasanın ülkede insan hakları ve ifade özgürlüğünü kısıtlayacağını ifade etti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.