Ana sayfa Yazarlar Elif Akın Dijital pazarlama ve sosyal medya

Dijital pazarlama ve sosyal medya

141
0
PAYLAŞ

Son yıllarda globalleşen dünyada pazarlama tüm yönleriyle değişti. İnternetin hayatımıza girmesiyle birlikte yaşam biçimlerimiz de değişti.

Mobil cihazlar, bilgisayarlar sayesinde tüketmek istediğimiz tüm ürünlere oturduğumuz yerden kolaylıkla ulaşabiliyoruz. Ürün ya da hizmet araştırması, fiyat karşılaştırması yapabiliyor, aldığımız ürün ya da hizmet hakkında fikirlerimizi paylaşabiliyor, daha önce deneyim yaşayanların yorumları hakkında bilgi sahibi olabiliyoruz.

Kitlelerin sanal dünyayı daha aktif kullanmasıyla beraber pazarlama stratejileri de değişti ve “dijital pazarlama” adında bir kavram doğdu. Konvansiyonel yöntemlerle yapılan pazarlama, sanal ortama taşınmış oldu.

Dijital dünyanın varlığına önem veren firmalar kimliklerini tanıttıkları web sitelerini yaptılar. Şirketlerin kendi web siteleri; sanal dünyada markalarını müşterilerine görücüye çıkarttıkları vitrinleri oldu. Dijital pazarlama sayesinde vitrinlerini tanıtma imkanı bulan firmalar sanal ortamlarda kendi markalarını büyütme yarışına girdi. Bu rekabet şirketlerin dijital alanda profesyonel destek alma zorunluluğunu doğurdu. Şirketler markalarını yönetmek için ya kendi ekibini oluşturdu ya da dışarıdan profesyonel destek alma yolunu tercih etti.

Daha düşük maliyetlerle çok sayıda kişiye ulaşma imkanı yaratan dijital pazarlama, hedef kitleye sanal ortamda ürünleri dilediği gibi pazarlayabiliyor. Son yıllarda kâr marjlarını arttırması yönünden firmaların en çok başvurduğu strateji dijital pazarlama. Şunu da bilmek gerekir ki artık dijital ortamlarda reklama çıkmak eskisi gibi daha az maliyetli değil.

Türkiye Nüfusunun %63’ü Sosyal Medya Kullanıyor

2018 yılı itibariyle Türkiye’nin sosyal medya kullanım oranlarına baktığımızda toplam nüfusun yüzde 63’ü sosyal medya kullanıyor. Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya platformları başta YouTube olmak üzere, Facebook, Instagram ve Twitter.

Sosyal medyayı aktif kullanan kitleyi yakalamak isteyen şirketler oluşturdukları sosyal medya hesaplarıyla müşterilerine daha kolay ulaşabiliyor. Firmalar sosyal medya üzerinden yürütmüş oldukları reklam çalışmaları ve organik paylaşımlardan belirli oranda geri dönüş alabiliyor ve müşterileriyle etkileşim halinde olabiliyor. Sosyal medya sayesinde marka algısını müşteriler üzerinde şekillendirebilen firmalar marka değerlerini maksimize edebiliyor.

Not: Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya danışmanlığı için Medya Akademi ekibi ile iletişim kurabilirsiniz. Medya Akademi’nin şirket sitesine www.medyaakademi.com.tr adresinden erişebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.