PAYLAŞ

Sosyal medya hayatımızın kilit noktası, ayrılmaz bir parçası haline geldi. Sabah ritüellerimiz bile değişti. Uyanır uyanmaz yüzümüzü yıkamadan önce telefonlarımızdan sosyal medya hesaplarımıza bakar olduk.

O kadar ki gün içinde paylaşım yapmadan duramıyor, hatta kim ne paylaşmış diye gün içinde kaç defa sosyal medya hesaplarımıza bakıyoruz. Hayatımızın büyük bir çoğunluğunu sanal dünyada geçirdiğimizi söyleyebilirim.

Sosyal medya sadece bireylerin ilgisini çeken ve bireylerin kullandığı bir mecra olmaktan çıktı. Şirketler de sosyal medyayı mercekleri altına almış durumda. Sosyal mecraların nispeten uygun maliyetli reklam hizmeti sunması ve kısa sürede çok insana ulaşmak gibi avantajlar içermesi, şirketleri kar marjlarını yükseltmeleri açısından cezbediyor.

Sosyal medyaya önem atfeden şirketler ayrı bir departman açmak durumunda kaldı. Bu da yeni bir meslek gurubunu doğurdu: “Sosyal Medya Uzmanı.”

Kariyer sitelerinde şirketler sosyal medya uzmanı, dijital pazarlama uzmanı gibi pozisyonlar için sık sık ilana çıkıyor.

Tüketim çağındayız. Hunharca tüketiyoruz. Global üreticilerin amacı da bu değil mi zaten? Satın al, kullan, tüket başka bir tane daha al! Bu çılgınlık hepimizi esir almış durumda. Birey tüketmek istiyor. Bireyler tüketmek isterken karar veremiyor çünkü çok sayıda marka var.

İşte burada tüketiciyi o ürün için tüketime sevk eden işlevsel bir araç ‘sosyal medya’ devreye giriyor. Sosyal medyada kullanıcı kitlesini ve onların isteklerini iyi bilen şirketler sosyal medyadan kolayca onları etkisi altına alabiliyor.

Sosyal medyanın göze, kulağa hitap etmesi ve etkileşimlilik gibi özellikleri sayesinde, sosyal medya hesaplarını iyi yöneten şirketler kendi ürünlerinin nasıl tüketildiğinin analizini yapabiliyor.  Ancak sosyal medyanın önemini henüz kavrayamamış birçok küçük, orta ölçekli işletmeler, hatta kurumsal firmalar var.

Y ve Z kuşağı televizyon izlemiyor artık. Bu kuşağın dünyayı izlemesi için bir adet cep telefonu ve internet erişimi olması yeterli. Bu kuşak Youtube, Facebook, Instagram, Twitter gibi sosyal medya hesaplarından dünyayı takip ediyor etkileşimde bulunabiliyor. Şirketlerin Televizyon, billboard gibi oldukça maliyetli reklamları tercih etmek yerine sosyal medyada reklama çıkması, sosyal medyaya özgü reklam projeleri üretmesi gerekiyor.

Sosyal medyanın önemini kavramış küçük ve orta ölçekli işletmeler sosyal medya yönetimi konusunda ajanslardan destek alırken, kurumsal firmalar, kendi sosyal medya ekiplerini kurmaya başladı.

Örneğin Evyap, Nestle, Eczacıbaşı, Loreal, BP gibi kurumsal firmalar sosyal medya hesaplarını güvenle emanet edeceği “Sosyal Medya Uzmanları”, kendi ürünlerini sanal dünyada en iyi şekilde pazarlayacağına inandığı “Dijital Pazarlama Uzmanları” arıyor.

Sosyal medya uzmanı olmak sosyal medya hesaplarını kullanmaktan çok daha ötesi. Bunun için profesyonel bir ekipten eğitim almanızı, en azından iyi bir kurumdan sosyal medya uzmanlığı sertifikası edinmenizi öneririm.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.