PAYLAŞ

Türkiye, 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri için sandık başına gitmeye hazırlanırken sosyal medya da seçim atmosferine girdi. Erken seçim kararı alınır alınmaz, bu kararın olumlu ve olumsuz yönleri sosyal medyada tartışılmaya başlandı.

Sosyal medya platformlarından özellikle Twitter’da gün be gün, hatta saatlik olarak seçimle ilgili oluşturulan etiketlerle kamuoyu yoklaması yapılıyor. Parti temsilcileri, aday adayları, seçmenler kendi fikir ve görüşlerini rahatlıkla sosyal medya platformlarından paylaşabiliyor.

Seçim yarışında kuşkusuz sosyal medyanın oldukça önemi büyük. Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve milletvekili seçimleri için yarışan aday adayları sosyal medya hesaplarına ayrı bir önem atfederek bu alanda profesyonel destek alma arayışına girdiler. Sosyal medyada yapılan reklamların daha az maliyetli ve daha çok ses getirmesi de adayların sosyal medyaya ağırlık vermesine neden oluyor. Öyle görünüyor ki sosyal medyayı en iyi, en profesyonelce kullanan aday adayları bu yarışı daha önde bitirecek.

Parti liderlerinin grup toplantılarındaki açıklamaları Twitter’da her Salı günü yankı uyandırır. Ancak seçim tarihi yaklaşırken yapılan grup toplantılarında liderlerin ağzından çıkan her kelime sosyal medyada günlerce trend topic olarak kalmaya başladı. Bunun bir örneğini geçtiğimiz Salı günü Türkiye Büyük Millet Meclis’inde düzenlenen Adalet ve Kalkınma Partisi grup toplantısında yaşadık.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın grup toplantısındaki konuşması, Twitter’da geniş yankı buldu. Erdoğan’ın, “Bizi İstanbul Büyükşehir Başkanlığı’na da, AK Parti Genel Başkanlığı’na da, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı’na da milletim getirdi. Onlar ‘Tamam’ derse, kenara çekiliriz” sözleri üzerine Twitter’da “TAMAM” etiketi açıldı.

Twitter’da ‘T A M A M’ birkaç saat içinde 1 milyondan fazla kişi tarafından paylaşıldı. Muhalif partiler de sosyal medyada TAMAM tweetleri attı. Cumhurbaşkanı Erdoğan destekçileri ise muhaliflere ‘Erdoğan ile DEVAM’ (#DEVAM) etiketiyle karşılık verdi.

24 Haziran’a kadar Twitter’ı seçim meydanı olarak tanımlamak yanlış olmasa gerek. Meydanlardaki seçim çekişmeleri artık sanal ortama taşınmıştır.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.