Ana sayfa Kariyer ve Kişisel Gelişim İşsizlik maaşı nedir? Kimler işsizlik maaşı alabilir?

İşsizlik maaşı nedir? Kimler işsizlik maaşı alabilir?

123
0
PAYLAŞ
İşsizlik maaşı, işini kaybedenler için kısa süreli ancak çok önemli bir gelir kaynağı.

İş hayatında tatsız sürprizlerle karşılaşmamız mümkündür. Bunlardan birisi de işsiz kalmaktır. Bu süreçte en büyük sorununuz yeni bir iş bulana kadar geçiminizi nasıl sürdüreceğinizdir. Bu aşamada “işsizlik maaşı” önemli bir yardımcıdır. Peki, işsizlik maaşı nedir? İşsizlik maaşına nasıl başvurulur? Bu makalemizde sizlere bunları anlatacağız.

İşsizlik maaşı nedir?

İşsizlik maaşı, özetle, sigortalı bir çalışanın işini kaybetmesinin ardından yeni bir iş bulana kadar geçim sorunu yaşamaması için kendisine bağlanan maaştır. İşsizlik maaşı, belirli şartları karşılayan sigortalı çalışanlara, işini kaybetmeleri ardından belirli bir süre için bağlanır.

Kimler işsizlik maaşı alabilir?

İşini kaybeden herkes işsizlik maaşı alamaz. İşsizlik maaşından yararlanabilmek için temelde 4 ana şartı karşılamak gerekmektedir. Bu şartlar şunlardır:

  • İşinizi kendi isteğinizle (yani istifa ile) değil, rızanız dışında kaybetmiş olmanız gerekmektedir.
  • İşsizlik maaşı alabilmek için kendi kusurunuz dışında bir nedenle işinizi kaybetmiş olmanız gerekmektedir. Yeteneğinde veya yeterliliğinde bir kusur olmamasına rağmen, kendi kusuru dışında bir nedenden dolayı kaybetmiş olanlar işsizlik maaşı alabilir.
  • İşinizi kaybetmeden önceki son 120 gün içerisinde SGK priminizi ödeyerek sürekli çalışmış olmanız gerekmektedir..
  • Son olarak; işinizi kaybetmeden önceki son 3 yıl içerisinde en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödemiş olmanız gerekmektedir.

Bu dört şartı karşılayan herkes işsizlik maaşı almaya hak kazanır. Ancak işsizlik maaşı otomatikman bağlanmaz. İşsizlik maaşının başlanması için başvuru yapmanız gerekmektedir.

İşsizlik maaşına nasıl başvurulur?

İşsizlik maaşı otomatik olarak bağlanmaz. Almak için başvuru yapmanız gerekmektedir. İş sözleşmenizin feshini takip eden bir ay (ilk 30 gün) içerisinde işsizlik maaşı için Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlü’ne (İŞKUR) başvuru yapılmalıdır.

Başvurunuzu İŞKUR’un web sitesinden (www.iskur.gov.tr) on-line olarak veya herhangi bir İŞKUR şubesine kendiniz giderek doğrudan yapabilirsiniz.

Başvuru sonuçları da yine İŞKUR web sitesinden veya doğrudan bir İŞKUR şubesinden öğrenilebilmektedir.

Not: Eğer, hastalık veya doğal afetler gibi sizin elinizde olmayan sebepler dışında 30 gün içerisinde başvuru yapmazsanız, başvuruda geciktiğiniz kadar süre, toplam hak sahipliği sürenizden düşmektedir.

İşsizlik maaşı ne kadar süreyle ödenir?

Makalemizin başında belirttiğimiz gibi, işsizlik maaşı sürelidir. Yani sonsuz değildir. Ödenecek işsizlik maaşının süresi, sigortalı çalışanken ödediğiniz işsizlik sigortası primine bakarak belirlenmektedir.

600 gün sigortalı olarak çalışmış ve işsizlik sigortası primi ödemişseniz; 180 gün (6 ay) süre ile işsizlik maaşı alabilirsiniz.

900 gün sigortalı olarak çalışmış ve işsizlik sigortası primi ödemişseniz; 240 gün (8 ay) süre ile işsizlik maaşı alabilirsiniz.

1080 gün sigortalı olarak çalışmış ve işsizlik sigortası primi ödemişseniz; 300 gün (10 ay) süre ile işsizlik maaşı alabilirsiniz.

İş bulmak için Kariyer Hocası’ndan faydalanın

İşsizlik maaşının bir süresinin olması, geçiminizi işsizlik maaşı ile sürekli devam ettiremeyeceğiniz anlamına gelmektedir. Bu nedenle bu süreçte yeni bir iş bulmak için elinizden geleni yapmalısınız.

Kariyer Hocası ekibi olarak bizler bu konuda iş arayanlara yardımcı olacağını ümit ettiğimiz pek çok haber, makale ve röportaj yayınladık. Bu içeriklerin tamamına ücretsiz olarak Kariyer Hocası’nın “İş Bulma” kategorisinden erişebilirsiniz. İş bulma kategorimizdeki tüm içeriğe ulaşabileceğiniz adres: www.kariyerhocasi.com/category/is-bulma 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.