Ana sayfa Kariyer ve Kişisel Gelişim Hayat kalitenizi artıracak 10 basit ipucu

Hayat kalitenizi artıracak 10 basit ipucu

128
0
PAYLAŞ

Aynı dünyada farklı hayatlar yaşıyoruz. Bu noktada temel değişken hayat kalitemiz oluyor. Kimimiz hayattan daha fazla doyum alıp, kaliteli bir hayat yaşarken; kimilerimiz için günler öylesine gelip geçiyor. Peki, hayat kalitemizi artırmak mümkün mü? Hayat kalitemizi artırmak için neler yapabiliriz?

Bu makalede hayat kalitenizi artırmanıza yardımcı olacak 10 basit ipucu paylaşacağız. Dileriz bizim hayatlarımızda olduğu kadar, sizin hayatlarınızda da etkili olur…

Uykunuzdan feragat etmeyin ama günde de erken başlayın.

Uyku ruh ve beden sağlığımız için oldukça önemli. Uzmanlar, günde en az 7 saat kaliteli bir uyku öneriyorlar. Kaliteli bir uyku alamazsak, bu tüm günümüzü etkiliyor.

Ancak 7 saat uyku demek güne geç başlamayı da gerektirmiyor. Erken yatıp, erken kalkmak hayat kalitesini artıran önemli değişkenlerden bir tanesi. Başarılı pek çok insan, başarı tavsiyelerinde güne erken başlamanın önemine vurgu yapıyor. Hayat kalitemi artıran önemli etkenlerden birisi güne erken başlamak. Güne erken başladığımda hem zamanı dolu dolu harcama şanınız oluyor, hem de günümü daha zinde geçiriyorsunuz.

Kariyer Hocası olarak, güne erken saatlerde başlamanızı öneriyorum. Bu, hayat kalitenizi mutlaka artıracaktır.

Düzenli beslenin. Bol bol su için.

Obezite çağımızın en önemli sağlık sorunlarından bir tanesi olmaya başladı. İşin kötüsü beden sağlığımızın yanı sıra ruh sağlığımızı da etkiyor. Bu noktada uzmanlar sağlıklı beslenmenin önemine vurgu yapıyorlar.

Diyetisyenlere kulak verdiğimizde: size önerecekleri şey genelde şu oluyor: Kahvaltıda çok, öğlen orta, akşam az yemek yemelisiniz. Bu düzene uyarsanız hem daha sağlıklı, hem de daha huzurlu olacaksınız. Öneriyoruz.

Ayrıca su tüketimi de sağlıklı beslenme ve hayat kalitemiz için önemli. Günde en az 2,5 litre su içmemiz gerekiyor.

Gülümseyin ve pozitif olmaya çalışın.

Gülümsemek önemlidir. Bu bilimsel araştırmalarla da saptanmış bir gerçektir. Yüzünüz gülümserken beyniniz pozitif düşüncelerle dolar. Bu nedenle gün içerisinde gülümseyin.

Gülün. Kimse yokken bile… Hatta gülümsemenizi gerektirecek birşey yokken bile gülümseyin. Değişimi, size yaşattığı hissi göreceksiniz.

Kötü anıları, geçmişteki hataları artık unutun.

Kötü anılarınızı artık bir kenara bırakın! Geçmişe takılıp, kalmayın. Hem kendi yaptığınız hataları, hem de geçmişte size yapılan hataları son bir kez değerlendirin. Bunlardan ne ders çıkartacağınızı düşünün. Eğer ders çıkarabiliyorsanız ne ala. Yok bunlar önemsiz şeylerse artık bırakın!

Kötü anılarınızı, geçmişteki hataları silin! Aksi halde geçmişte yaşadığınız mutsuzluklar, bugünkü mutluluğunuzu da bozmaya başlar. Gerçekten o kadar önemliler mi? Hiçbir şey sizin hayat kalitenizden, mutluluğunuzdan önemli olmamalı.

Başkalarının sizin hakkınızda ne düşündüğü ile ilgilenmeyin.

Hayatı kendinize göre değil, başkalarına göre yaşarsanız o hayat sizin olmaktan çıkar! Emin olun, bu sizi mutsuz edecektir.

Bu nedenle mutlaka ama mutlaka içinizden geldiği gibi, kendi hayatınızı yaşayın. “Başkaları ne der?” derdine son verin. Biliyoruz, zır bir süreç ama bunu başaramazsanız mutluluk her zaman size uzak olacaktır. Başkalarının sizin hakkınızda ne düşündüğünü o kadar da önemsemeyin. Çünkü, inanın, başkalarının sizin hakkında ne düşündüğü, sizin kendiniz hakkında düşündüğünüzden önemli değil.

Sevdiğiniz insanlarla, kaliteli vakit geçirin.

Çevrenizde sevdiğiniz inanlara yer açın. Sevmediğiniz, size mutsuzluk veren insanları hayatınızdan çıkartın!

Sevdiğiniz insanlarla kaliteli vakit geçirmek hayat kalitenizi yükseltecektir. Sevdiğiniz insanlara geçirdiğiniz vaktin değerini bilin ve onlarla geçirdiğiniz zamanı mutlaka artırın.

En son ne zaman kendinize hediye aldınız? Kendinize hediye alın.

Eşimize, dostumuza sürekli hediyeler alıyoruz. Onlar mutlu etmek için çaba harcıyoruz. Peki, ya kendimiz? En son ne zaman kendinize hediye aldınız? Bunu düşünün ve eğer arayı fazla açmışsanız kendinizi şımartacak bir hediye alın!

Değerli olduğunuzu, ödüllendirilmeniz gerektiğini öncelikle siz kendinize gösterin.

Kendinize bir hobi edinin. Sporu dışlamayın.

Hayatınızda hobilere ve spora yer açın. (İkisini birleştirebiliyorsanız ne ala…)

En azından CV’nizi oluştururken yazdığınız hobileri hayatınıza dahil edin. Kitap okumak, sinemaya gitmek, bisiklet sürmek, yüzmek ve benzeri diğer pek çok hobi hayat kalitenizi artıracaktır.

Kendinize ilginizi çeken, uğraşmaktan gerçekten zevk alacağınız bir hobi edinin. Hobilerinizin ve sporun hayat kalitenizi yükseltmek için önemli bir araç olduğunu asla aklınızdan çıkartmayın.

Hatalarınız olacaktır, bunlara takılmayın. Hatalardan ders çıkartın.

Müslüm Gürses ne güzel de özetlemiş: “Hatasız kul olmaz, hatamla sev beni…” Gerçekten de öyle! Hatasız kul olmaz. Önemli olan hatalara fazla takılmadan bunlardan ders çıkarabilmekte. Başarılı insanlar, hata yapmayan insanlar değillerdir. Başarılı insanlar hatalarından dersler çıkartmasını bilen insanlardır. Başarılı olmak, hayatınızın kalitesini yükseltmek için hatalarınızdan ders çıkartmasını öğrenmelisiniz.

Fâni olduğunuzu unutmayın.

İnsanlar da günler gibi gelip geçiyor. Bugün varız, yarın yokuz. Bu gerçeğin bilincinde olun. Hayatı çok da ciddiye almayın. Emin olun, hayat çok kısa ve üzülmeye değmiyor.

Hayat kısa ve elimizde sayılı günler var. Bu nedenle bu kısa zamanı en kaliteli şekilde yaşamaya bakın. Üzüldüğünüz şeyleri tekrar gözden geçirin: Şu kısacık hayatta gerçekten üzülmeye değerler mi?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.