Ana sayfa Kariyer ve Kişisel Gelişim Türkiye’deki popüler kariyer ve iş bulma siteleri

Türkiye’deki popüler kariyer ve iş bulma siteleri

128
1
PAYLAŞ

Türkiye’de iş bulmak ve kariyerinizi geliştirmek için başvuracağınız önemli bir adres de iş bulma siteleri oluyor. Yeni bir iş veya daha iyi bir iş bulmak için bu sitelerde CV oluşturmanız ve çalışmak isteyebileceğiniz pozisyonları takip etmeniz gerekiyor.

Türkiye’de pek çok profesyonel kariyer sitesi bulunmakta. Bu sitelerin bir bölümünü ve genel özelliklerini “Kariyer Hocası” ve ekibi olarak sizler için derledik. Bu siteleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Kariyer.net – www.kariyer.net

Türkiye’de kariyer siteleri sektörünün öncüsü sayılabilecek sitede 10 milyonun üzerinde CV olduğu belirtiliyor. Sitede tarımdan finansa, reklamdan gıdaya 45 farklı sektörde iş ilanları bulunuyor.

Sektörün önde gelen siteleri arasında yer alan site güçlü bir altyapıya sahip. Kolaylıkla CV hazırlayabiliyor ve açık pozisyonlara başvuru yapabiliyorsunuz. Site ücretsiz olarak hizmet veriyor.

Kariyer.net, Kariyer Akademi adlı bir e-eğitim portalına da sahip. Kariyer Akademi, Türkiye’nin öncü firmalarından aldığı eğitim içeriklerini aday üyelerine ücretli sunan bir dijital eğitim sağlayıcı. Kariyer Akademi bünyesinde, profesyonel gelişim eğitimlerinden, kalite kontrol eğitimlerine kadar pek çok eğitim içerikleri bir arada sunuluyor.

Yenibiris.com – www.yenibiris.com

Sektörün bir diğer önde gelen sitesi ise Yenibiris.com. Site, ziyaretçilerini “Her gün on binlerce yeni ilan Yenibiriş.com’da! İş ilanları arasından dilediğine başvurabilir, hızlıca özgeçmiş oluşturup firmaların sana ulaşmasını sağlayabilirsin.” mesajıyla karşılıyor.

“Özgeçmiş asistanı” uygulaması da olan Yenibiris.com’da dakikalar içinde özgeçmiş hazırlayabiliyorsunuz.

Sitede 33 farklı kategoride iş ilanları, iş arayanları bekliyor.

Sitenin “İş ve kariyere dair her şey” sloganı taşıyan, “İş Yaşamı” adlı da bir blogu bulunuyor. Blogta haberler, röportajlar ve özel dosyalar yer alıyor.

Secretcv.com – www.secretcv.com

Sektörün ciddi oyuncularından bir tanesi de Secretcv. Kariyer.net ve Yenibiris.com’un ardından kendisini gösteren sitede 56 farklı sektörde iş ilanları yer alıyor.

Secretcv.com’un veritabanında 20.000.000 aday CB’si ve 55.000 üye firma bulunmakta. İş arayanlar Secretcv.com’da oluşturdukları CV’leri ile kariyerlerini profesyonel olarak yönetme şansı elde etmekteler.

Bireysel kullanıcılar yada başka bir deyişle iş arayan profesyoneller Secretcv.com’a üye olurken ve daha sonra yararlanacakları hizmetler için herhangi bir ücret ödemiyorlar.

Ayrıca sitenin, iş arayan adaylar için hazırladığı bir blog da bulunuyor.

Secretcv.com, “yüzde yüz aday gizliliği ilkesi” ile kurulduğunu belirtiyor. Sitede, CV’sini oluşturan aday istemediği sürece kimliğini açığa çıkaracak (Ad soyad, telefon, adres vs.) bilgileri doldurmamakta serbest bırakılıyor.

Jobnak – www.jobnak.com

Türkiye’de kendinden söz ettiren bir diğer kariyer sitesi ise Jobnak. Jobnak İnsan Kaynakları, 18 bini aşkın kurumsal üye ve 3 milyon 750 bini aşkın bireysel üyeye insan kaynakları hizmeti sunuyor.

Jobnak yetkilileri, siteyi şu şekilde tanımlıyor: “Türkiye’de insan kaynakları çalışmalarına verim katmak ve sektöre yön vermek hedefiyle 2008 yılında kurulan Jobnak.com; nitelikli ve güncel aday veri tabanı ile insan kaynakları hizmeti sunuyor. Jobnak.com, Türkiye’de insan kaynağının gelişimine katkıda bulunan bir kurum olarak, iş arayanlar ile eleman arayan firmaları internet platformunda buluşturan, yüzde 100 gizlilik ilkesine sahip, kullanımı kolay bir insan kaynakları sitesi.”

Eleman.net – www.eleman.net

“Türkiye’nin iş ilanları sitesi” sloganıyla yayın yapan Eleman.net, 240.000 üye firma, 10.000.000 fazla iş arayan ve 20.000 aktif iş ilanı ile hizmet veriyor.

Site yetkilileri, Eleman.net’i şu şekilde tanımlıyor: “Eleman.net 2005 yılından bu yana firmaların ve adayların online ortamda bir araya gelmesini sağlayarak adayların iş, firmaların eleman bulmasını sağlayan bir insan kaynakları sitesidir. Kolay kullanımı, hızlı altyapısı ve müşteri odaklı hizmet anlayışı ile hızla büyüyerek sektördeki lider firmalardan biri haline gelmiştir.

Eleman.net, 60’ın üzerinde çalışanı ile Ataşehir’de Piko Plaza’da hizmet vermektedir. Kullanıcılarına, her biri kendi alanında uzman çalışanlardan oluşan; Çağrı Merkezi, Operasyon Ekibi, Destek Ekibi, Kurumsal Satış Ekibi, Pazarlama Ekibi, Bilgi İşlem Departmanı, Muhasebe Departmanı ile sizlere en hızlı ve en iyi hizmeti vermek için çalışmaktadır.”

Engelsiz Kariyer – www.engelsizkariyer.com

Engelsiz Kariyer; engelli adaylar için özel olarak oluşturulmuş bir kariyer platformu.

Platformu geliştiren ekip, siteyi ve amacını şu şekilde açıklıyor: “Engellilerin iş dünyasında daha vasıflı bireyler olmasında öncülük edecek, bilgi, haber gibi istihdam ve kariyer hakkında zengin içerikli bilgi vererek rehberlik eden, işgücü piyasasında iş arayan engellilerle, engelli işçi arayan işverenlerin online internet ortamında buluştukları Türkiye’nin ilk Engelliler Kariyer ve İnsan Kaynakları portalıdır.”

İş arayan engelliler ve engelliler sektöründe çalışanlar Engelsizkariyer.com’da oluşturdukları CV’leri ile istihdam ve kariyerlerini profesyonel olarak yönetme şansı elde ediyorlar.

Engelsiz Kariyer, “İş dünyasında engellilere istihdam ve kariyerde fırsat eşitliği” düşüncesiyle hareket ederek önemli bir sosyal proje olarak da dikkat çekiyor.

Platform, her engel grubu dikkate alınarak kullanılan özel ve ilk kez en üst düzeyde erişilebilirlik yazılım teknolojisi ile engellilere sunduğu ayrıcalığın yanı sıra firmalara da en doğru adaylara, en hızlı şekilde ulaşma imkânı sağlamaktadır.

Kariyer sitelerinde nasıl CV oluştulmalı?

Kariyer sitelerine üyelik yaptığınız zaman sizden sistem içerisinde bir CV oluşturmanız istenmektedir. Oluşturduğunuz bu CV ile açık pozisyonlara başvurabilirsiniz. Kabul edilmeniz veya edilmemenizde oluşturacağınız bu CV büyük önem taşır.

Peki, kariyer sitelerinde CV oluştururken nelere dikkat etmeniz gerekliyor. Daha önce bu soruyu yanıtladığımı, oldukça önemli olan “Kariyer sitelerinde CV oluştururken dikkat edilmesi gerekenler” başlıklı makalemize göz atmanızı öneririz: www.kariyerhocasi.com/2018/01/15/kariyer-sitelerinde-cv-olustururken-dikkat-edilmesi-gerekenler

 

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.