Ana sayfa Kariyer ve Kişisel Gelişim İş hayatında yeni trend: Mobil çalışma

İş hayatında yeni trend: Mobil çalışma

328
1
PAYLAŞ

Çalışama hayatı öncesinde sadece ofis ortamından ibaretti. Sonrasında ise home office, yani evden çalışmak moda haline geldi. Şimdi ise trend mobil çalışma. Son yıllarda tüm dünyada ve Türkiye’de de mobil çalışanların sayısı hızla artıyor.

Daha fazla uyku, daha az stres

Günümüzde yüksek teknoloji, finans gibi sektörlerde küreselleşmenin yanı sıra teknoloji ve rekabetin gelişimi ile birlikte beyaz yakalılarda mobil ve serbest çalışan sayısı da hızla artıyor. Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Dinçer Atlı, çalışanlar için daha fazla uyku, sağlıklı beslenme, daha az stres ve işveren içinse maliyetlerden tasarruf anlamına gelen bu yeni tarz çalışmanın yakın gelecekte daha da yaygınlaşacağını söylüyor.

Atlı, “Uluslararası yönetim danışmanlığı şirketlerinin yaptığı araştırmalara göre mobil çalışmanın kişisel tatmin ve hayat kalitesi üzerinde pozitif etkileri bulunuyor. Böylece mobil beyaz yakalılar için trafikte kaybedilmemiş zaman, buna bağlı daha az stres, daha fazla uyku için zaman bulabilme, daha fazla fiziksel egzersiz için fırsat, daha az fast-food yiyeceklerden uzak kalarak sağlıklı beslenme olanağı, daha verimli çalışma gibi faydalar söz konusu.” diyor. (Digital Age, 2016)

2020’de işgücünün %50’si esnek çalışmaya geçecek

Mobil çalışmanın çalışanlara ve işverenlere sunduğu imkanlar bu tür çalışmanın hızla yayılmasını sağlıyor. Unify tarafından 2016’da yapılan araştırmaya göre, dünya genelinde toplam çalışan sayısının %37’sini mobil çalışanlar oluşturuyor.

2020 yılında ise işgücünün yüzde 50’sinin esnek çalışma sistemine geçeceği öngörülüyor. Araştırmada, beş yıl içerisinde toplantıların yüzde 94’ünün internet ortamında yapılacağı tahmin ediliyor. (DigitalAge, 2016)

“Türkiye’de mobil çalışma” araştırması

Araştırma şirketi BAREM, Türkiye’de hızla yaygınlaşan mobil çalışma konusunu araştırdı ve ilginç sonuçlara ulaştı. Araştırma çerçevesinde yöneticilere mobil çalışmayı en iyi ifade eden ilk üç kavram sorulduğunda ilk sırayı esneklik aldı. Bir yandan esneklik (yüzde 57), sorumluluk (yüzde 38) ve etkin teknoloji kullanımı (yüzde 30) mobil çalışmayı tariflerken, diğer yandan verimlilik artışı (yüzde 41) ve maliyet tasarrufu (yüzde 29) gibi avantajlar öne çıkıyor. Bu kavramları özgürlük (yüzde 25) izliyor. (Marketing Türkiye, 2015)

 

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.