Ana sayfa Kariyer ve Kişisel Gelişim Sosyal medya geçmişinizi mutlaka gözden geçirin

Sosyal medya geçmişinizi mutlaka gözden geçirin

89
0
PAYLAŞ

Kişisel gelişiminde sosyal medyanın öneminin artması, adayların sosyal medya geçmişini de kritik bir noktaya taşıyor. Sosyal medyada paylaşılan yazı, fotoğraf ve videolar; sizin kim olduğunuza dair şirketlere önemli ipuçları sunuyor. Sosyal medyada yer aldığımız her mecrada farkında olmadan ayak izlerimizi bırakıyoruz ve şirketler bunlara bakıyorlar.

Dijital ayak iziniz takip ediliyor olabilir

Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram ya da YouTube gibi sosyal mecralarda yaptığımız paylaşımlarla dijital ayak izlerimizi oluşturuyoruz. Aynı zamanda bizim kontrolümüz dışında, çevremizdeki insanların bizim hakkımızda yaptığı paylaşımlar da olabiliyor. Bunlar da dijital gölgelerimiz olarak önemli fikirler veriyor.

Şirketler, adayların dijital ayak izlerine ve gölgelerine bakıyorlar. Bu özel sektör için olduğu gibi, devlet için de geçerli olmaya başlıyor. İşe alım uzmanları, mülakat sürecinde mutlaka adayın sosyal medya hesaplarını da inceliyor. İnsan kaynakları uzmanları adayların sosyal medyada bıraktıkları dijital ayak izlerinin peşine takılıyor ve karar verme aşamasında bu da oldukça önem kazanıyor.

Çözüm sosyal medya hesaplarını kapatmak değil

Google’ın eski CEO’su Eric Scmidt dijital ayak izi yüzünden bugünün gençlerinin olgunluk yaşlarına ulaştıklarında ikinci bir pasaport alarak geçmişlerine veda etmek zorunda kalacaklarını öne sürüyor. Ki bence pek de haksız sayılmaz.

Sosyal medyada bıraktığınız izlerin sizi olumsuz etkilememesi için çözüm sosyal medya hesaplarınızı tamamen kapatıp bu diyarlardan gitmek değil.

Sosyal medyada bıraktığınız dijital ayak izlerinizin kontrollü bir şekilde görünmesi için, sosyal mecraların gizlilik ayarlarını kontrol edebilirsiniz. Facebook, Twitter ve Instagram gibi pek çok mecra; kullanıcıların mahremiyetini dikkate alarak, gizliliği daha da artırma şansı tanımakta. Ancak burada tüm mecralarda  tamamen gizli olmanızın şirketler için bir soru işareti oluşturacağını da unutmayın. Sosyal medyada hiç olmamanız gibi, var olup da tüm hesaplarınızın gizli olması da kişi insan kaynakları uzmanlarınca pek hoş karşılanmayabilir.

Çözüm, sosyal medyayı nasıl profesyonel olarak kullanabileceğinizin farkına varmak ve doğru zamanda, doğru paylaşımları yapmak!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.