PAYLAŞ

Sosyal medyada başarı için her mecranın kendine özgü yapısını dikkate almanız ve buna göre bir strateji oluşturmanız gerekmektedir. Ancak buna rağmen, genel kurallar da yok değil. Sosyal medyada başarı için genel kurallara dikkat ederseniz çok daha fazla etkili olabilir, paylaşımlarınızın çok daha fazla kişiye erişmesini sağlayabilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarınızın temel bileşenlerini tamamlayın

Sosyal medyada başarı kazanmak için hesaplarınızın temel bileşenlerini doğru bir şekilde oluşturmanız gerekmekte. Öncelikli olarak profil fotoğrafınızı ve header görselini profesyonel şekilde hazırla(t)malısınız. Sosyal medya hesaplarınızın hakkında bölümüne yaptığınız işi en iyi şekilde anlatmalısınız.

Paylaşılabilir içerikler üretin

Sosyal medyada ulaştığınız kitleyi büyütmek istiyorsanız paylaşılabilir içerik üretmeniz gerekiyor. Bu Facebook ve Twitter’da geçerli olduğu gibi Youtube’ta ve diğer tüm sosyal mecralarda geçerli.

Peki, “paylaşılabilir içerik”ten ne kastediyorum? Bu sorunun cevabı aslında sizde. Son paylaştığınız 10 içeriğin çoğu muhtemelen “paylaşılabilir içerik” özellikleri taşıyordur. Yani paylaşılabilir içeriğin nasıl birşey olduğunu görmek için geriye dönün ve arkadaşlarınızla paylaştığınız diğer kullanıcıların içeriklerine bir göz atın. Bunları neden paylaşmak istediniz? Bu içeriklerin ortak yönü ne? Bunları düşünün ve not alın.

İçeriklerinizi periyodik olarak yayınlayın

Bir kullanıcı sizin içeriğinizi okudu/dinledi/izledi ve beğendi ise bunun öncesinde ve sonrasında paylaştığınız içeriklere göz atacaktır. Tüm bu içeriğe göz atarken sizin paylaşım sıklığınızı, (eğer var ise) periyodunuzu da fark edecektir. Bir paylaşım periyodunuz olmalı ki, o izleyici sizin yeni paylaşımlarınızı ne zaman yayınlanacağını öngörebilsin. Öngörebilsin ki, yüklediğiniz paylaşacağınız yeni içeriklere ulaşabilmek için sosyal medya hesaplarınıza tekrar tekrar göz atsın.

İzleyicilerin sadakatini sağlamak için periyodik şekilde paylaşım yapmak oldukça önemli. Bu özellikle de blog veya YouTube gibi büyük çaplı paylaşımlarda hayati öneme sahip. Tıpkı televizyondaki dizi veya programların bir yayın saati olduğu gibi sizlerin de bir yayın zamanınız olsun. Örneğin her Cuma 20.00’da veya her ay başında video paylaşın, takipçileriniz o gün o saatte sizin video paylaşacağınızı bilsinler. Bu onların sizin kanalınıza sadık olmasını sağlayacaktır.

İlgilendiğiniz konuları belirleyin, dışına çok çıkmayın

Periyodik içerik paylaşmak kolay bir iş değil, biliyorum. Özellikle de söz konusu profesyonel olarak çalıştığınız, çalışmak istediğiniz sektör ise. Bunu başarabilmek için istekli olmanız gerekiyor. İstekli olmak içinse ilgilendiğiniz konuları belirlemeniz ve bu sınırlar içerisinde paylaşımlar yapmanız işinize yarayacaktır.

Bilgili ve ilgili olduğunuz konularda içerik hazırlamak, bilgisiz ve ilgisiz olduğunuz konularda içerik oluşturmaktan çok daha keyifli ve kolay olacaktır. Sosyal medyada başarı için bu da önemli bir noktadır.

Takipçilerinizle iletişim kurun

Sosyal medyada sizi takip eden insanlara doğrudan seslenmekten çekinmeyin. Onlara sorular sorun, yanıtlar vermelerini isteyin. Pek çok sosyal mecrada yer alan cevap ve yorum özelliği takipçilerinizin sizinle diyalog kurmasına olanak sağlıyor. İzleyicilerinizle iletişim kurarak, onların da en azından yorumlar aracılığıyla size ulaşmalarını sağlasın.

Etkileşimi arttırın

Facebook, Twitter ya da YouTube gibi hemen her sosyal mecrada başarı etkileşim ile doğru orantılıdır. En iyi sosyal medya uzmanı en pozitif ve fazla etkileşimi sağlayabilen sosyal medya uzmanıdır. Bu konuda belki bir sosyal medya uzmanı kadar başarılı olamayabilirsiniz ama olabilirsiniz de. Etkileşimi artırarak, insanların onlara sunduğunuz içeriği beğenmelerini, yorumlamalarını veya paylaşmalarını sağlayın.

Etkileşimi artırmak için takipçilerinizin paylaşımlarınıza yaptığı yorumlara kayıtsız kalmayın. Etkileşimi arttırmak için yorumlara siz de yorum yazarak cevap verin. Paylaşımlarınız ve sizin hakkınızda merak ettikleri konularda takipçilerinizi aydınlatmaktan çekinmeyin.

Diğerlerini izlemeyi ihmal etmeyin

Sosyal medyada başarı için en çok verilen tavsiye özgün olmak ve başkalarını taklit etmemek. Buna ben de katılıyorum ancak bu başarılı sosyal medya kullanıcılarını izlemenize ve yaptıklarından dersler çıkartmanıza da bir engel değil!

Sosyal medyada başarılı olmak için işinize en fazla yarayacak tüyoları başarılı kullanıcıları inceleyerek elde edebilirsiniz. Neyi, nasıl yapıyorlar? Bunu görmeniz ve başarılı olduklarını fark ettiğiniz yöntemleri kanalınızda kullanmanız gerekiyor.

İnsanların sizi bulmalarını sağlayın

İnsanlar sosyal mecralarda paylaştığınız içerikleri bulamazlarsa doğal olarak onları okuyamaz, izleyemez veya dinleyemezler. Bu nedenle paylaştığınız içeriklerin bulunabilir olması sosyal medya başarınız için oldukça önemli! Belki Twitter ve Facebook gibi mecralarda bulunabilirliği sağlamak çok mümkün değil ama bu bloglar ve YouTube’da oldukça önemli.

Blogunuzun, LinkedIn paylaşımlarınızın veya YouTube videolarınızın bulunabilir olması için SEO (Arama Motoru Pptimizasyonu) yapmanız önemli. SEO konusunda detaylı bilgiyi internette ve Medya Akademi’de bulabilirsiniz. [1]

Tek bir sosyal mecra ile sınırlı kalmayın

Sosyal medyada sadece tek bir mecra ile sınırlı kalmak yanlış bir tercih olabilir. Bunun yerine işinizle ilgili olabilecek birden çok sosyal mecrada aktif olmanızı öneririm. Zaten zamanla bu mecralardan birisi diğerlerini geride bırakacak ve daha fazla kişiye ulaşacaktır.

Kolaylıkla ulaşılabilir olun

Kariyer hedeflerinizle bağlantılı olarak, yer aldığınız sosyal mecralarda kolay ulaşılabilir olmak amaçlarınız için hayati olabilir. Sosyal medyada hesabınızın gizli olmaması, elektronik posta adresinizi belirtmeniz, işverenlerin arama yapabileceği platformlarda açık bir profille yer almanız onların size ulaşması için oldukça önemli.

[1] Medya Akademi’nin SEO kategorisinde “SEO nedir?”, “Site içi SEO nedir, nasıl yapılır?”, “Site dışı SEO nedir, nasıl yapılır?” gibi pek çok soruya yanıt bulabilirsiniz. Medya Akademi’nin ilgili kategorisine https://www.medyaakademi.org/category/sosyal-medya-yonetimi/seo-yonetimi/ adresinden erişebilirsiniz.

Önemli Not: Bu makale, gazeteci-yazar Okan Yüksel‘in “İnternet Gazeteciliği ve Blog Yazarlığı” ile “YouTube ve Video Blog Rehberi” adlarını taşıyan iki kitabından derlenmiştir.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.