Ana sayfa Kariyer ve Kişisel Gelişim Twitter’ı kariyeriniz için nasıl kullanabilirsiniz?

Twitter’ı kariyeriniz için nasıl kullanabilirsiniz?

81
0
PAYLAŞ

Twitter, kariyeriniz için kullanabileceğiniz en önemli sosyal mecralardan bir tanesidir. Facebook’a göre daha açık profillere sahip olan mecrada yeni iş ilişkileri kurabilir, oluşturacağınız takip listeleri ile sektöre dair önemli gelişmeleri takip edebilirsiniz.

Sektörünüzle ilgili şirket, marka ve profesyonelleri takibe alın

Twitter kapalı bir sosyal ağ[1] değil. Bu nedenle kendilerini gizlemeyen tüm hesapları takip etme özgürlüğünüz var. Bu özgürlüğü dilediğiniz gibi kullanın, sektörünüzle ilgili şirket, marka ve profesyonelleri takibe alın.

Sektörün önde gelen kişi ve kurumları ile iş potansiyeliniz olan isimlerden oluşan hedef kitleler oluşturun. Bu kitleleri mutlaka takip edin.

Hedef kitlenizi takibe almanızın iyi yanı, onları olarak takibe almanız ve paylaşımlarını görebilmenizdir. Bu işlemin bir diğer iyi yanı ise takibe aldığınız isimlerin sizin onları takip ettiğinizi görecek olmasıdır. Sizin onları takip ettiğinizi gören kişiler, sizleri de takip edecektir. Bu da önemli bir kazanımdır.

Takip listeleri oluşturun

Twitter’da kişi, kurum, şirket ve markaları takip etmenin yanı sıra listeler oluşturarak bu kişileri listelere de ekleyebilirsiniz.

Listelerin avantajı takip etmediğiniz hesapları da bu listelere ekleyerek paylaşımlarını görebilmenizdir. Oluşturduğunuz listelerin hepsinin kendi duvarları oluşur ve bu duvarlarda sadece listeye eklenen hesapların tweetleri görünür.

Listenize eklediğiniz hesaplara yaptığınız bu işlem bildirilecektir. Bu da onların sizi tekrar fark etmesine neden olacak. Sizi takip edenlerin sayısını artıracaktır.

Hedef kitle oluşturun ve onlarla iletişime geçin

Hedef kitlenizi oluşturdunuz, takibe aldınız ve listelerinize eklediniz. Ancak süreç bununla da bitmiyor. Bu hesapları düzenli olarak takip etmeniz ve önemli gördüklerinizle özel olarak ilgilenmeniz gerekebilir.

Örneğin önem verdiğiniz hesapların önemli paylaşımlarını favoriye almak, onları cevaplamak veya re-tweet etmek onların dikkatlerini çekecektir. Ayrıca bu önemli paylaşımları düzenli olarak takip edip, paylaşmak sizin takipçilerinizde de zamanla artış olmasına neden olacaktır.

Sektörünüzle ilgili ilgi çekici ve bilgilendirici paylaşımlarda bulunun

Twitter’da hedef kitlenizi takibe almak ve onlarla etkileşime geçmek önemli. Ancak bu yeterli değil. Ayrıca sizin de bu platformda paylaşım yapmanız gerekmekte.

[1] SnapChat, Path ve Peach gibi çoğu “kapalı sosyal ağ”da gerçek kişiler dışında kullanıcı hesabı oluşturulmasına izin verilmiyor. Kişisel bilgi ve paylaşımların sadece kısıtlı ve özel olarak seçilebilen bir kitle ile paylaşılabildiği bu tür ağlara üye olabilmek için telefon numarası onayı gerekiyor. Bu uygulamaların büyük bölümünde bir telefon numarası ile sadece bir hesap açılabiliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.