Ana sayfa Kariyer ve Kişisel Gelişim Türkiye’de “kısıtlı” kariyer olanakları

Türkiye’de “kısıtlı” kariyer olanakları

41
0
PAYLAŞ
Türkiye'de işsizlik 2018 itibariyle en çok gençleri olumsuz etkiliyor.

Türkiye dünyanın en gelişmiş 20 ekonomisinden birisi. Bu nedenle G20 ülkeleri arasında yer alıyoruz. Gelişmekte olan bir ülke olarak büyük kariyer potansiyeline sahibiz. Ancak işsizlik gibi bir sorunu da tam olarak çözdüğümüz söylenemez.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun Ocak 2017’de yayınladığı iş gücü istatistiklerine göre istihdam edilenlerin sayısı 2016 yılı Ekim döneminde 27 milyon 267 bin kişi (İstihdam oranı %46,2) oldu.

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı geçen yıla göre 500 bin kişi artarak 3 milyon 647 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 1,3 puanlık artış ile  %11,8 seviyesinde gerçekleşti.

Aynı dönemde; tarım dışı işsizlik oranı 1,5 puanlık artış ile %14,1 olarak tahmin edildi. Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 1,9 puanlık artış ile %21,2 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran 1,3 puanlık artış ile %12 olarak gerçekleşti. (Türkiye İstatistik Kurumu, 2017)

TÜİK’in verileri Türkiye’de milyonlarca kişi için iş ve kariyer olanakları olduğunu ancak ciddi de bir işsizlik sorununun hala varlığını koruduğunu ortaya koyuyor.

Bu noktada iş arayanlar ve işinde ilerlemek isteyenlerin rakiplerinden farklı yönlerini öne çıkartmaları büyük önem kazanıyor. “Kariyer Hocası”nda bu noktada işinize yaramasını umduğumuz çok önemli makaleler, haberler ve röportajlarla karşınızda olacağız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.