Ana sayfa Haber YouTuberlar on milyonlarca kişiye ulaşıyor

YouTuberlar on milyonlarca kişiye ulaşıyor

603
0
PAYLAŞ

Kendilerini “YouTuber” olarak tanıtan YouTube yayıncıları hazırladıkları içeriklerle on milyonlarca izleyiciye ulaşıyor, milyonlarca dolar para kazanıyor.

Video paylaşım ağı YouTube’da kanal açarak ünlenen sıradan insanlar kazandıkları para ve şöhretleriyle televizyon yıldızlarına rakip olmaya başladı. Kendilerini “YouTuber” olarak tanıtan bu kişiler YouTube yayıncıları on milyonlarca izleyiciye ulaşabiliyorlar.

‘Milyonlarca dolar kazanan YouTuberlar var’

Geçtiğimiz günlerde YouTube ve video bloglar üzerine yazdığı inceleme kitabı “YouTube ve Video Blog Rehberi” yayınlanan gazeteci ve sosyal medya uzmanı Okan Yüksel, YouTube’dan milyonlarca dolar kazanan yayıncıların olduğunu belirtti.

YouTube’nin reklam gelirinin yaklaşık yarısını yayıncılarla paylaşabildiğini aktaran Yüksel, “Böylelikle iyi izleyicisi olan kanalların gelirleri milyonlarca dolara ulaşabiliyor. Örneğin Dünyanın popüler YouTuberlarından Felix Arvid Ulf Kjellberg yılda on milyonlarca dolar kazanıyor. YouTube’da farklı yemekler yapıp, bunları yayınlayan Rosanna Pansino’nun yıllık geliri ise yaklaşık 3 milyon dolar” dedi.

YouTube ve video bloglar Türkiye’de de popülerleşiyor

Türkiye’de henüz milyon dolar kazanan video blog yayıncısı olmadığını ancak kazanılan paranın hızla arttığını söyleyen Yüksel, artan gelirler nedeniyle video yayıncılığıyla her geçen gün daha fazla insanın ilgilenmeye başladığını belirtti.

Türkiye’nin ilk video blog yayıncıları arasında olduğunu da aktaran Yüksel, sosyal medyadaki video yayıncılığına artan yoğun ilgiyle ilgili olarak sözlerini şöyle sürdürdü:

“İlk video blogumu 2010’un başlarında yayınlamıştım. O video blogu yayınladığımda Türkiye’de benim dışımda bu işi yapan sadece 3 kişi vardı. Yani koca Türkiye’de video blog hazırlayıp, yayınlayan sadece 4 kişiydik. Ancak bugün geldiğimiz noktada kaç tane video blog yayıncısı var, bu işin kitabını yazmış birisi olarak ben bile tam olarak bilmiyorum. Her geçen gün yeni YouTube kanalları açılıyor, yeni video bloglar yayınlanıyor. Bu durum YouTube’da ‘tüketici’ iken artık ‘üretici’ de olabildiğimizi gösteriyor.”

“Bir bölümü çocuk yaşta”

Video blog yayıncılığı her yaştan ve meslekten insanın ilgisini çektiğinin de altını çizen Yüksel, “Türkiye’deki video blog yayıncıları arasında ev hanımları da mühendisler de yer alıyor. Hatta yayıncıların önemli bir bölümü çocuk yaşta” şeklinde konuştu.

Başarının anahtarı samimiyet

Kitabında başarılı video blog incelemesine de değinen Yüksel, başarılı olmak için üç temel şartı şu şekilde sıralıyor, “YouTube’da başarılı olmak isteyenlere kısaca 3 önemli öneride bulunabilirim: Birincisi samimi olmaları, ikincisi kaliteli içerik üretmeleri ve üçüncüsü de sürekliliği sağlamak. Samimi ve kaliteli videolar üretip, bunları da düzenli/sürekli şekilde yayınlamayı başaran herhangi birisi YouTube’da ünlü olabilir ve belki de ABD’deki örnekleri gibi milyonlarca dolar kazanabilir.”

Okan Yüksel sözlerine, reklam ajanslarının daha inandırıcı buldukları ve büyük kitlelere ulaşmayı başaran Youtuber’ların peşine düşmüş durumda olduklarını da ekledi.

Not: Bu haber ilk olarak 21 Şubat 2017 tarihinde TRT Haber’de yayınlanmıştır. Habere http://www.trthaber.com/haber/bilim-teknoloji/youtube-yayincilari-on-milyonlarca-izleyiciye-ulasiyor-300125.html adresinden erişebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.