Ana sayfa Sosyal Medya Nasıl YouTube fenomeni olunur?

Nasıl YouTube fenomeni olunur?

806
1
PAYLAŞ

Öncesinde Vine ve Twitter fenomenleri vardı, şimdi onlara YouTube fenomenleri eklendi. Ancak onlar kendilerine fenomen demiyorlar, “YouTuber” olduklarını söylüyorlar. Pek çoğunun yayınladığı videolar milyonlarca kişiye ulaşıyor, bunun bir sonucu olarak ün ve paraya sahip olmaları çok da zor olmuyor.

Peki, nasıl YouTuber olunur? YouTube’da başarılı olmak, ün ve para kazanmak için neler yapılmalı? YouTube bireyler, şirketler ve kurumlar için neden önemli? İşte tüm bu ve bezeri soruları işin uzmanına, geçtiğimiz haftalarda ikinci kitabı “YouTube ve Video Blog Rehberi” yayınlanan sosyal medya uzmanı ve gazeteci Okan Yüksel‘e sorduk…

YouTube ve video bloglar için bir rehber yazma fikri nasıl ve neden oluştu?

Ulusal ve uluslararası iki televizyon kanalı ile bir uluslararası haber ajansında sosyal medya üzerine çalıştım. İlk başlarda önceliğimiz Facebook ve Twitter’da var olmaktı. Ancak YouTube’un gücünü görmemiz uzun sürmedi. YouTube kurum, şirket ve özellikle de bireysel kullanıcılar için diğer mecraların sunamadığı pek çok imkân ve şans sunuyordu.

Bu kitapta, sosyal medya alanındaki bilgi, deneyim ve araştırmalarımdan yola çıkarak YouTube’un kişisel ve kurumsal kullanıcılara sunduğu imkân ve avantajları anlatmaya çalıştım. Güç ve etkisi her geçen gün artan YouTube’u nasıl başarılı bir şekilde kullanabileceğinizi örneklerle, detaylı ve anlaşılabilir bir şekilde sunmayı amaçladım.

Türkiye’nin ilk video bloggerlarından birisi olarak, YouTube’un böylesine hızlı gelişmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

YouTube’da ilk video blogumu 2010’un başlarında yayınlamıştım. O video blogu yayınladığımda benim dışımda bu işi yapan sadece 3 kişi vardı. Yani koca Türkiye’de video blog hazırlayıp, yayınlayan sadece 4 kişiydik. Ancak bugün geldiğimiz noktada kaç tane video blog yayıncısı var, bu işin kitabını yazmış birisi olarak ben bile tam olarak bilmiyorum.

Her geçen gün yeni YouTube kanalları açılıyor, yeni video bloglar yayınlanıyor. Tüm bunlar beni mutlu ediyor çünkü bu, YouTube ve genel anlamda internette “tüketici” iken artık “üretici” de olabildiğimizi gösteriyor.

YouTube’da artık çok daha fazla video üretiyor ve tüketiyoruz. Araştırmalar Türkiye’de televizyonun oldukça fazla izlendiğini ortaya koyuyor ancak benim öngörüm YouTube ve benzeri platformların bunu değiştireceği yönünde. YouTube ve benzeri siteler toplumun geneli tarafından izlenmeye başlıyor.

“YouTube ve Video Blog Rehberi” kitabını seçkin kitapçılardan ve internetten edinebilirsiniz.

YouTube’u diğer sosyal mecralardan ayıran temel özellikleri neler?

YouTube temelde video paylaşım ağı olarak diğer mecralardan ayrılıyor. Sosyal medayda Dailymotion veya Vimeo gibi rakipleri olsa da kendi alanında en popüler mecra olarak öne çıkıyor. Videoya artan ilgi, YouTube’u daha da bilinir kılıyor.

YouTube’da kendi kanalınızı kurabildiğiniz gibi, kendi izlemek istediğiniz kanalı da kurabiliyrosunuz. Yani televizyonlardaki gibi ne izleyeceğinze genel yayın yönetmenleri değil siz karar verebiliyrosunuz. Bu çağımıza çok uygun, talep edilen bir özellik.

YouTube’u diğer mecralardan ayıran ve bence onu özel kılan bir diğer özelliği de nispeten daha adil bir gelir paylaşımı sunması. YouTube, mecrada yayınladığınız videoların reklam gelirinin yarısını size ödüyor. Bu gerçekten ciddi bir oran ve yakın zamanda reklam gelirlerinin artmasıyla bu işten hayatını kazanan insanların olduğunu hep birlikte göreceğiz.

YouTube’da ne kadar gelir elde edilebilir?

YouTube’dan ne kadar gelir elde edebileceğiniz size bağlı. Bu işi profesyonel olarak yapar, emek verir, sabrederseniz ortalama bir maaştan fazlasını da kazanabilirsiniz. YouTube, yayıncılarına doğrudan ve dolaylı olarak birçok gelir sağlar.

Elde edeceğiniz gelir, izlenme sayınızla doğru orantılı olacaktır. İyi işler, çıkartır başarılı olabilirseniz YouTube’dan hayatınızı kazanabilir; hatta araba veya ev sahibi olabilirsiniz.

Türkiye’de örneklerini yeni yeni görmeye başlasak da Batı’da bunun çok fazla örneği var. Örneğin dünyanın en popüler YouTuberlarından Felix Arvid Ulf Kjellberg bu mecradan on milyonlarca dolar kazanıyor. Yine Batı’da oldukça popüler bir kanala sahip olan Smosh ekibinin yıllık gelirlerinin 10 milyon doların üzerinde olduğu sanılıyor. YouTube’da farklı yemekler yayıp, bunları yayınlayan Rosanna Pansino’nun yıllık gelirinin yaklaşık 3 milyon dolar olduğu düşünülüyor.

Verilebilecek örnekler çok ama YouTuberlar YouTube ile yaptıkları gizlilik anlaşması nedeniyle gelirlerini açıklamak istemiyorlar. Ancak bu mecradan ciddi paralar kazanılabileceğini söylemekle yetiniyorlar.

YouTube’da başarılı olmak için neler yapılması gerekiyor?

YouTube’da başarılı olmanın tam bir tarifini vermek zor ancak yayıncılara başarıya uzanan yolda kılavuzluk edebilecek bilgiler paylaşılabilir. Aslında YouTube ve Video Blog Rehberi kitabımı yazma amaçlarımdan birisi de buydu. İnsanlara YouTube konusunda bilgi ve deneyimlerimi paylaşmak, bir başucu rehberi hazırlamak istedim.

YouTube’da başarılı olmak için 11 madde öneri sundum. Bu maddeleri başlıklara dönüştürerek, detaylı olarak anlattım. Ama madem sordunuz; bu röportajda da başarılı olmak isteyenlere kısaca 3 önemli öneride bulunabilirim: Birincisi samimi olun, ikincisi kaliteli içerik üretin ve üçüncüsü sürekliliğiniz olsun. Samimi ve kaliteli videolar üretip, bunları da düzenli/sürekli şekilde yayınlamayı başarırsanız, başarısız olmanız çok zor.

Kitapta röportaj ve uzmanların görüşlerine de yer vermişsiniz. Kimlerle röportaj yaptınız?

Kitapta sadece kendi deneyimlerimi paylaşmakla sınırlı kalmadım. Başarılı, ünlü YouTuberlar ve video konusunda Türkiye’deki profesyonellerle röportajlar gerçekleştirdim. YouTuberlar kısmında Bi’Meriç, Bi’Ebru ile Sarı Mikrofon ekibi ve garsonluk yapıp video bloglar çekerek dünyayı gezmeyi amaçlayan Başak Kablan gibi isimlerle görüştüm. Video ve ses konusunda ise Al Jazeera’de, pek çok kez Türkiye’de gündem de olan, güzel işlere imza atmış bir profesyonelle, Güray Ervin ile konuştuk.

Röportajların keyifli, keyifli olduğu kadar da öğretici olmasını amaçladım. Bunu da büyük oranda başardığımızı düşünüyorum.

Takip ettiğiniz YouTube kanalları hangileri?

Türkiye’de YouTube konusunda iyi işler çıkartan isimler var. Ben gelende bilgi edinebileceğim, hayatıma değer katacak videoları tercih ediyorum. Bu noktada Barış Özcan’ın kanalını ilgiyle takip ettiğimi söyleyebilirim. Onun dışında yine kitapta röportajlarına yer verdiğim Bi’Meriç, Bi’Ebru kanalını, Sarı Mikrofon röportajlarını ve Barış Kaban’ı takip ediyorum.

İlker Gümüşoluk’un kanalı da oldukça iyi. Gümüşoluk’un Apartman Sohbetleri de olukça iyi bir konsept. ABD’den İlkay Zaman da samimiyeti ve paylaştığı bilgilerle dikkat çekiyor.

[junkie-toggle title=”Okan Yüksel kimdir?” state=”open”] Okan Yüksel, Uludağ Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler ile Medya ve İletişim öğrenimini tamamladı. Politik Akademi ve Medya Akademi adlı projelerin koordinatörlüğünü üstlendi. Türkiye’nin ilk blog, video blog ve podcast yayıncıları arasında olan Yüksel, sosyal medya projeleriyle çok sayıda ödülün sahibi oldu. Çalışma hayatına 2011’de Olay TV’de dış haber editörü olarak başlayan Okan Yüksel, aynı kuruluşta Dünya Hali adlı programı hazırlayıp sundu. Haber merkezinin sosyal medya koordinatörlüğünü üstlendi. 2014 başında Al Jazeera Turk’e katıldı. Al Jazeera Turk’ün sosyal mecralardaki yayınlarından sorumlu ekipteydi. 2015 ortalarında Anadolu Ajansı’nın sosyal medya haberleri editörlüğüne geçti. Okan Yüksel’in pek çok üniversitede ders kitabı olarak okutulan “İnternet Gazeteciliği ve Blog Yazarlığı” ve “YouTube ve Video Bog Rehberi” adlı kitapları ile internet gazeteciliği ve sosyal medya konularında makaleler yazdığı bir blogu bulunmakta. [/junkie-toggle]

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.