Ana sayfa Kariyer ve Kişisel Gelişim Zaman yönetimi nedir? Nasıl yapılır?

Zaman yönetimi nedir? Nasıl yapılır?

946
1
PAYLAŞ

Zaman, insanların eşit olarak sahip olduğu tek ortak durumdur. Bu sebeple hem iş, hem de özel hayatlarında başarılı olan insanların en temel avantajı, zamanı doğru kullanabilmesinden geçmektedir. Günümüzde tüm insanlar zaman yönetimi yapmalı, buna uygun programlar ile hayatını sürmelidir. Böylelikle hem kariyer, hem mutluluk, hem de hayata karşı bakış açısını pozitif yanlarıyla ele alabilmek söz konusudur. Peki, zaman yönetimi nasıl yapılmalıdır?

  • Öncelikle verimsizliği gidermeniz gerekmektedir.
  • Daha önce hedefler belirlenmeli, buna uygun bir şekilde finale ulaşabileceğiniz bir rota çizilmelidir.
  • Kariyer gelişimini sağlama konusunda tüm olanakları ön plana çıkartmalısınız.
  • Görev gereklerini istenilen şekilde gerçekleştirmek adına zaman yönetimi şarttır!

Genelde zamanı verimsiz bir şekilde kullanmaktan sebep bazı kaygılar yaşarız. Bu tip problemleri ise nadiren farkına varıyor oluşumuz, zamanı etkin bir şekilde kullanmamıza iter. Zamanınızı etkin bir şekilde kullanabilmek adına var olan tüm adımları belirlemek, bu yönde kendinizden ödün vermeniz gerekebilir. Örneğin okunması gereken çok fazla yazı, evrak, kitap, doküman olabilir. Bunlara iyi bir vakit aralığı belirlemek önemlidir. İşlerinizi daha hızlı tamamlamak adına öğrenmeye açık olmalı, doğru yapmak için gerekli bilgileri edinmeliyiz. İş dağılımı ve gücü için organizasyonları temelden ele almak oldukça önemlidir. Yetki devretmemek, işleri ağırdan almamak, çalışma alanlarını derli toplu tutmak, misafirlerinizin çalışma saatinde fazlaca vaktinizi çalmasını engellemek, hedef belirlememek önemli faktörler arasında gösterilmektedir.

Zamanımı nasıl etkili kullanırım?

Zamanınızı etkili bir şekilde kullanabilmek için bazı yöntemleri göz önünde bulundurmak önemlidir;

  • Planlama yapılmalı, başarıya giden yolda işlerinize ciddi zaman ayırmanız gerekebilir.
  • Kariyerinizi, sanatsal hedefleri, mali planlarınızı, ailenize yönelik istekleri karşılamalısınız.
  • Sağlığınızı ve sosyal yaşantınızı korumayı bilmelisiniz.
  • Toplum yararına katılmak istediğiniz faaliyetleri belirlemelisiniz.
  • Eğitim almalı, gelişime her daim açık olmalısınız.

Bu sayede sonuca ulaşmak kaçınılmaz olacaktır. Zamanı etkili bir şekilde kullanabilmek adına alınacak önlemler ise yarını planlamak, çalışma saatlerini düzenlemek adına haftalık olarak iş çizelgeleri oluşturmalısınız. Kesintileri azaltmalısınız! Gerektiği zamanlarda beslenme tarzına uygun düzeltmeler yapmalı, dinlenmeye de zaman ayırmalısınız. Yetki devretmeyin, etkin iş paylaşımı yapmaya çalışın. Toplantılarda yaşanması muhtemel zaman kaybını önlemek üzere düzenlemeler yapmalısınız. Böylelikle sonuç kaçınılmaz olacaktır! Günümüzde birçok kişinin zamanı doğru kullanamadığından ötürü bazı mağduriyetler yaşadığı bilinmektedir. Bu mağduriyetlerin önüne geçebilmek adına kaygıların dindirilmesi, zamanın eşit bir şekilde bölünebilmesi, iş saatleri veya mesai günleri sosyal faaliyetlere olabildiğince dahil olunmaması gibi birçok ayrıntı söz konusu olabilir. Bunlara uymanız dahilinde mutluluk kaçınılmaz olacak, dilediğiniz gibi bir zaman dilimi bölümlemeleri yapılabilecektir.

1 YORUM

  1. Merhabalar 🙋 Zaman yönetimiyle ilgili yazınızda verdiğiniz faydalı bilgiler için teşekkür ederim. 💚 İzninizle, ben de ‘’Etkili Zaman Yönetimi’’ kitabıyla ilgili yazmış olduğum blog yazımı sizlerle paylaşmak isterim: https://www.tarz2.com/zamanini-akillica-degerlendir linkinden ulaşabilirsiniz. 👐 Yazılarınızın devamının gelmesi dileklerimle, keyifli okumalar dilerim. 😊

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.