Ana sayfa Sanal Gerçeklik Bitcoin nedir? Nasıl alınır?

Bitcoin nedir? Nasıl alınır?

585
0
PAYLAŞ

Bitcoin, Deep Web zerinden alışveriş yapmanızı sağlayacak sanal paraya verilen isimdir. Aslen Bitcoin, Deep Web için üretilmedi fakat daha yoğun bir şekilde buranın alışverişlerinde geçen bir para birimi olarak biliniyor. Herhangi bir kuruluşa bağlı olmadan, dijital ortamlar üzerinden alışveriş yapmanızı sağlayan Bitcoin, banka gibi kuruluşları aradan çıkartmanızı sağlıyor.

Açık bir proje kaynağı olarak isimlendirilen Bitcoin, P2P (noktadan noktaya eşler arası bağlantı teknolojisi) üzerinden sunulmaktadır. 2008 yılı itibariyle Stoshi Nakamoto isimli bir kod geliştiricisi tarafından bulundu ve bugün daha yaygın alanlarda kullanımları sağlıyor. İlk olarak 3 Ocak 2009 yılında giriş yapan Bitcoin, kriptolu sanal para birimi alanında en iyisi olarak bilinmektedir. İlk temelleri ise 1998 yılında e-posta listesiyle ön plana çıkmıştır. Aynı posta listesinde yer alan bir yaratıcı tarafından da piyasaya dahil edilmiştir. Cryptocurrency olarak da bilinen Bitcoin, finansal işlemleri istenen algoritma üzerinden sağlamanıza yardımcı oluyor. Eşler arası teknolojiyi kullanıp, banka veya merkez bölge olmadan çalışmaktadır. Piyasada 11 milyon bitcoin yer alıyor. Rakamın ise 2030 yılı gibi 21 milyonun üstünde olması beklenmektedir. 2030 yılından sonra yeni bir Bitcoin eklenmesi mümkün olmayacak ve final yapacak.

Bitcoin Nasıl Alınıyor?

http://bitcoin.org/tr/ adresi üzerinden satın almak mümkün! Bitcoin cüzdanı oluşturacak, buradan şifreli bir imza yoluyla beraber gizli anahtarınızı alanında barındıran yazılımı tedarik edebileceksiniz. Mantık olarak normal bir cüzdandan farkı yoktur, cüzdanlar arası transferler yapılabiliyor, verilen hesap numaralarına Bitcoin aktarımları gerçekleşebiliyor. Ayrıca Bitcoin satın almak için Tor ağını da tercih edebilirsiniz. Kredi kartı bilgilerini talep eden Tor, bu noktada doğrudan Bitcoin almanızı sağlıyor.

Kur oranı tamamen değişkendir. Dövize göre işlem hacmi alır ve saniyeler içerisinde miktarda dalgalanmalar olabilir. 2000 TL civarı bir kurla aldığınız Bitcoin’i, ileri de 20 TL gibi bir meblağ ile de satma riski söz konusudur. 2009 yılında 1 dolar karşılığında 1309 adet Bitcoin alınırken, 2013 yılında Bitcoin’in değeri 266 dolar seviyesine kadar çıktı. O yıllarda pek çok kişi sanal milyoner olmayı başardılar. Geçtiğimiz dönemlerde Bitcoin üzerinde yaşanan bir dalgalanma sebebiyle 266 dolardan, 100 dolara kadar düşmesi piyasanın güvenirliğini sorgulamaya neden olmuştu. Yunanistan’da yaşanan ekonomik kriz sebebiyle dijital para Bitcoin’e karşı ilgi ve alaka giderek artış göstermeye başladı. Ödeme işlemleri ise bir ağ tarafından kaydedilir, bu ağda yer alan operatörlere de “Miner” ismi verilir. Bitcoin üzerinde yer alan hareket dökümünü kayıt altında tutan sisteme ise “Chain” ismi verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.