Ana sayfa Dünyaya Yön Verenler Marshall McLuhan ve teorileri

Marshall McLuhan ve teorileri

1872
1
PAYLAŞ

Herbert Marshall McLuhan, 1911 yılında doğmuş iletişim uzmanıdır. Aslen Kanadalıdır. 1928 yılında Manitoba Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi almış, aynı üniversitede İngilizce ve Felsefe üzerine yüksek lisans yapmıştır. 1935 yılında ise Cambridge Üniversitesi’ne geçiş yaparak, burada edebiyat üzerine doktora eğitimini sürdürmüştür.

Bu yıllarda hayatının önemli kararlarından bir tanesi olarak ifade ettiği Katolik mezhebine geçişini tamamlamıştır. Sadık bir Katolik Kilisesi üyesi ve aynı zamanda dindar bir adam olarak yaşamını sürdürmüştür. 1944 yılında doktora çalışması bittikten sonra Amerika’nın çeşitli üniversitelerinde öğretim görevlisi olarak yer almış, 1946 yılında da Toronto Üniversitesi’ne geçmiştir. Akademik kariyeri boyunca Toronto Üniversitesi’nde görev alan McLuhan, 1950’li yılarda Antropolog olan Edmund Carpenter ile tanışmış ve “Explorations” isimli gazeteleri çıkartmaya başlamıştır. Aynı yıl McLuhan’ın disiplinler arası bilimler konusunda araştırması söz konusu oldu, aynı gazete üzerinden de teorilerini okuyucuları ile paylaştı. 1960’lı yıllarda yayın hayatına son verilen gazete ile beraber McLuhan, Kültür ve Teknoloji Merkezi’ni açmıştır. 1963’li yıllardan itibaren elektronik teknolojisi üzerine yoğunlaşmış, buradan faaliyetlerini sürdürmüştür. 1960’lı yılların sonuna doğru “Araç Mesajdır” (The Medium is the Message) isimli kitabını yayınlatmaya başlamıştır. Teknolojinin değerini ön planda tutan bu eser, aynı zamanda içeriğin kendisi olduğuna dayalı bazı mesajlar sunmuştur. McLuhan’a göre araç, insanın bir uzantısıdır!

Marshall McLuhan ve Global Köy!

21.yy itibariyle iletişim kuramları arasında çok konuşulan McLuhan teorisi ise Global Köy (The Global Village) kavramı olarak bilinmektedir. 1960’lı yıllarda ön plana çıkan bu kavram, kitle iletişim araçlarının kullanımını toplum tarafından kapsayan ve hızla yayılarak, dünyayı küresel bir köye dönüştüreceğini açıklamak üzere üretilmişti. Özellikle geleneksel medyadan, yeni medyaya geçiş süreci ele alındığı zaman McLuhan, pozitif anlamda bir küreselleşmenin altını çiziyordu. Araç Mesajdır isimli kitabında karşılıklı dayanışmanın dünyayı global köy imajı ile yeniden yarattığını savundu. Teknolojinin ve elektronik çağın hızla ilerlemesi, iletişimle insanların yeniden dokunma ve duyma duyularını ön plana çıkartmaktaydı. Matbaanın bulunması ile kitabın taşınır bir hale gelmesi, tabii ki Dünya’da okuma kültürünün destekçisiydi ve tam anlamıyla McLuhan’ın teorileri de bunu kapsamaktaydı.

McLuhan’a göre elektronik medya ile birlikte sözel gelenek yeniden oluşmaktaydı. İnternet çağında ve sosyal ağların gelişimi ile beraber birçok yerde birden var olabilme algısı genişlemekteydi. Bir konunun şuan Retweet mantığında tüm Dünya’yı dolaşması mantığını tamamen kapsayan bir teori üretmişti. Global Köy kavramı, internet ve web akışı ile yeniden ruh buldu! Özellikle Dünya’nın, insanlar tarafından her şeyi anında öğrendiği, büyük bir köy haline dönüşmesi stratejisini beslemekteydi. Forward edilen mailler, web sitesi linkleri, interaktif bloglar 20.yy geleneksel kitle iletişim araçları olarak görülmüştür.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.