Ana sayfa Dünyaya Yön Verenler IKEA ve patronunun sıra dışı hikayesi

IKEA ve patronunun sıra dışı hikayesi

1251
0
PAYLAŞ

IKEA, İsveç kökenli bir uluslararası mobilya mağazası olarak bilinmektedir. Avrupa’da başta olmak üzere, toplamda 43 ülkede 235 mağazası bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Asya ve Avustralya’da da mağazaları yer almaktadır.

2005 yılında 20’den fazla mağazasıyla beraber hizmete sunulan IKEA, toplamda 12,000 ürünü kendi alanında barındıran bir marka olarak sunumlar yapmaktadır. İşin enteresan tarafı, IKEA katalog baskılarının kutsal kitap İncil’den bile çok olduğu biliniyor. OEM anlaşmaları yaparak kendi bünyesinde üretimler yapan ve satışa sunan IKEA, aynı zamanda hacimsel olarak az yer kaplayan ürünleri sunarak bu noktada ilgi odağı haline dönüştü. 1943 yılında Ingvar Kamprad, 17 yaşındayken IKEA’yı İsveç’in Almhult bölgesinde kurdu. Her IKEA mağazasının içerisinde bir restoran ve çıkış kafesi yer almaktadır. İsveç mutfağında tüketilen yemekler ağırlıklı olduğu gibi, pek çok farklı menü de kitlelere sunulmaktadır.

Ingvar Kamprad’ın (IKEA Patronu) hikayesi!

2017 yılı itibariyle 23 milyar dolarlık bir servetin sahibi olarak Fobes’in dünyanın en zenginleri sıralamasında 11. Sırayı verdiği Ingvar Kamprad, yaşam standartlarında orta halli bir memur gibi yaşam sürmeye devam ediyor. Büyük servetlere rağmen hala eski model bir Volvo 240 aracına sahip olan Ingvar Kamprad, hiçbir zaman uçak yolculuklarını birinci sınıf kategoride gerçekleştirmiyor. Tutumlu imajından vazgeçmeyen Ingvar Kamprad, kendine ait olan İsviçre’de villası, İsveç’te mülkü ve Fransa’da üzüm bağlarıyla bilinmektedir. Ayrıca son birkaç yıldır lüks Alman otomobili olan Porsche’yi de kendi garajında tutuyor.

Ingvar Kamprad, 1926 yılında İsviçre’de dünyaya geldi. Daha küçük yatayken bisikletiyle çevre komşulara kibrit satmaya başlayan Ingvar Kamprad, Stockholm’den ucuz fiyata toptan alıp, daha sonrasında ise kitlelere iki katı fiyatlar ile satardı. Bu noktada iyi bir kar elde eden Ingvar Kamprad, daha sonrasında ise balık, yılbaşı ağacı süsleri, yem ve kalem satışlarına başladı. 1943 yılında babasının ona hediye olarak verdiği nakit parayı IKEA’yı kurmak için harcayan Ingvar Kamprad, buradan satışlara kısa süre içerisinde başladı. IKEA adı altında kalem, cüzdan, resim çerçeveleri, saat, mücevher ve naylon çoraplar sattı. Ayrıca satışları esnasında uygun fiyat prensibinden vazgeçmeyerek bölgede pek çok kişi tarafından tercih edilen bir isim haline dönüştü.

2 yıl sonra da mobilya satışlarını başlatan Ingvar Kamprad, bu noktada olumlu tepkiler aldı ve imajını her geçen gün genişletti. Yıllarca mobilya satışları için Almhult’ta Showroom açtı. 1950’li yılların başlarında ise tamamen “ev mobilyaları” ticaretine döndü. Showroom açılması, IKEA’nın bu noktada dönüm noktası oldu. İlk defa insanlar mobilyaları sipariş etmeden önce onlara dokunma ve görme olanaklarına sahip olmuştu.

Evli ve 4 çocuk babası olan Ingvar Kamprad, ucuz yemek hizmeti nedeniyle sahibi olduğu IKEA mağazalarını sık sık ziyaret ediyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.