Ana sayfa Makale E-Ticaret devi AliBaba’nın kuruluş öyküsü

E-Ticaret devi AliBaba’nın kuruluş öyküsü

844
0
PAYLAŞ

Son dönemlerin en çok rağbet gören ve dünya pazarının büyük bir kesimini elinde barındıran Ali-baba sitesi, ilginç kuruluş hikayesiyle beraber ilgi uyandırmaya devam ediyor. Kısaca sizlere kurucu Ma ve Ali-Baba’nın bu kadar hit kazanmasıyla orantılı olan hikayesinden bahsedeceğiz.

Çin’in doğusunda yer alan Cıciang eyaletinde dünyaya gelen ve eğitim hayatında ise başarısız bir öğrenci olarak bilinen Ma, şu sıralar internet başarılarıyla beraber Dünya’nın en çok konuşulan ismi konumunda yer alıyor. Holdingleri ile farklı sektörlere yatırım yapan Çinli iş adamlarına nazaran daha farklı bir yol izleyen Ma, oluşturduğu sanal alışveriş ve sanal ticaret sitesiyle beraber 21 milyar 800 bin dolarlık servet sahibi oldu. Bu da Çin’in en zengin insanı konumuna gelmesini sağladı.

1997 yılında başkent Pekin üzerinden ithalat-ihracat, fuar etkinlikleri ve buna benzer platformlarda devlet çatısı altında yer alarak internet siteleri tasarlıyordu. Çin’de insanlara internet üzerinden alışveriş yapma olanakları veren, gerçek bir dükkan açma yolunda çalışmalar yapan Ma, ülkesinde kısa sürede Ali-Baba ile popülerlik kazandı.

Üniversite sınavında üst üste iki kez başarısız olan, üçüncü denemesinde ise düşük puanlı bir üniversitede iki yıl yüksek eğitim alan Ma, AliBaba’nın temelini 1999 yılında 100 bin dolarlık bir sermaye ile attı. Adını ünlü hikaye olan “Alibaba ve Kırk Haramiler” masalından alan şirket, şu sıralar Dünya’nın her köşesinden kitlelere alışveriş yapma olanakları veriyor. Servetini kısa sürede katlayan Ali-Baba’nın kurucusu Ma, daha sonrasında Taobao isimli elektronik alışveriş sitesi ve Alipay isimli elektronik ödeme sistemiyle Çin’in efsanesi konumuna geldi.

Dünya genelinde 24 bin çalışanı olan ve 10 binden fazla ortak şirketiyle beraber sanal dünyanın lideri olan Ma, 15 Ocak 2013 yılında Ali-Baba’nın üst yöneticiliğinden istifa ederek, yerini gençlere bırakma kararı aldı. Şu sıralar Alibaba Holding Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten ve “İnternet Adam” olarak tanınan Jack Ma, Çin’de ve dünyada hayallerinin peşinden koşan yüz milyonlarca insana da ilham kaynağı oldu.

Ma, katıldığı birçok konferans ve seminerde sık sık “Eğer ben yapabildiysem, günümüz gençlerinin %80’i de hayallerini yerine getirebilir” diyerek Çin’de ki genç nesillere bu noktada akıl veriyor. Yöneticilik görevini sonlandırdıktan sonra Çin’in ortak kaygısı olan çevre kirliliğine karşı mücadele ortamı başlatan Ma, “daha yeşil bir Çin” sloganıyla Nature Conservancy örgütünün Çin’de ki yönetim kurulu başkanlığını üstlendi!

Dünya’nın en büyük ticaret sitesi Ali-Baba!

Dünya’nın en büyük elektronik ticaret şirketlerinden bir tanesi konumuna ulaşan Alibaba, Ma’nın doğup büyüdüğü topraklar Cıciang’ın başkenti Hangcou’da kuruldu. Çin’in yanı sıra Amerika, Güney Kore, Hindistan, İngiltere gibi yaklaşık 80 ülkede, 20 binin üzerinde çalışanı ve 10 binden fazla iş ortağıyla beraber hala sektörün lideri konumunda yer alıyor. Elektronikten, makineye kadar 40 farklı kategori üzerinden satın alma ve ürün satabilme sistemi oluşturan AliBaba, milyonlarca alıcı ve satıcıya hizmet sağlıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.