Ana sayfa Dünyaya Yön Verenler Dennis Ritchie kimdir?

Dennis Ritchie kimdir?

1834
1
PAYLAŞ

Dennis Ritchie, 9 Eylül 1941 yılında Amerika’nın New York eyaletinde dünyaya geldi. Harward University Fizik ve Uygulamalı Matematik Bölümünden dereceyle mezun olmuştur. C programlama dili ve Unix işletim sistemini yazan bir bilgisayar mühendisidir.

Mezun olduktan sonra 1967 yılında Bell laboratuvarları bilgisayar bilimleri araştırmaları merkezinde çalışmaya başlamıştır. C programlama dilinin yaratıcısı olmasından dolayı, bugün bilgisayar teknolojisinde üretilen birçok programın babası olarak görülmektedir.

Ken Thompson ile beraber C’Yi yaratan ve Unix’in geliştirilmesinde ciddi katkıları olan bu ikili, halen C programlama dilinin günümüzde bu kadar aktif kullanılmasını sağlayan kişilerdir. Ayrıca Java, C#, C++ gibi modern programlama dillerine de fikir babalığı yapmıştır.

Ünlü Linux sisteminin ilk buluşçuları arasında yer alan Dennis Ritchie, 1983 yılında Turing ödülünün sahibi olmuştur. C programlama dili üzerinde yaptığı başarılı çalışmalar ile dünya çapında en iyi bilgisayar yazılımcısı olarak görülmektedir. Ulusal Teknoloji Madalyasını 27 Nisan 1999’da Thompson ile beraber almıştır. Ayrıca Bill Clinton’dan 1998 Ulusal Teknoloji Madalyasını da almayı başarmıştır.

Bugüne kadar başardığı konular üzerinden kitaplar yazan Dennis Ritchie, ilk kitabını 1971 yılında Unix Programcısının El Kitabı adı altında çıkartmıştır. Kısa sürede yüz binlerce kişinin satın aldığı bu kitap, daha sonrasında C programlamalarını da kaleme almasıyla beraber,  1978 yılında C Programlama Dili adı altında bir kitap daha yazmıştır.

12 Ekim 2011 yılında hayatını kaybeden ünlü yazılımcı Dennis Ritchie, halen günümüzde aktif olarak kullanılan yazılımı dünyamıza bırakmıştır. Birçok ünlü ismin etkilendiği ve hatta Mark Zuckerberg’in (Facebook kurucusu) Dennis Ritchie’nin kitaplarından ilham aldığı söylenmektedir. Unix için söylediği; “Unix, temelinde oldukça basit bir programdır. Fakat bu programı kullanmak için dahi olmak gereklidir!” sözü ile fenomen olmuştur.

Dennis Ritchie’nin diğer çalışmaları!

C ve Unix’in yanı sıra Linux ve Inferno üzerinden de bazı çalışmalar yapan Dennis Ritchie, bu alanda günümüzün ön plana çıkan yazılımcıları konumunda yer almaktadır. Yaşadığı 71 yıllık ömründe kaliteli işler ortaya koyan ve hala pek çok programın yazım dilini ortaya koyan Dennis Ritchie, bu sayede çalışmalarını birçok yazılımcı ve bilgisayar programcıları ile paylaşmıştır.

1 YORUM

  1. My husband and i got really thankful when Peter could finish up his basic research with the ideas he discovered from your very own web pages. It’s not at all simplistic to just be offering concepts which usually some people might have been selling. And now we do know we have the writer to thank for that. Most of the illustrations you have made, the simple web site menu, the friendships you assist to engender – it is many sensational, and it is facilitating our son and the family reason why the issue is thrilling, and that is extremely vital. Thanks for all the pieces!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.