Ana sayfa Dünyaya Yön Verenler Elon Musk kimdir? Bir deha ile tanışın!

Elon Musk kimdir? Bir deha ile tanışın!

1015
1
PAYLAŞ
US automotive and energy storage company Tesla's CEO Elon Musk.

Elon Musk, 28 Haziran 1971 yılında Güney Afrika’nın Pretoria bölgesinde dünyaya geldi. Babası Güney Afrikalı, annesi ise Kanadalıdır. Elon Musk, Bryanston High School’da okulunu tamamladıktan sonra, 1988 yılında henüz 17 yaşındayken Güney Afrika Ordusunda askerlik yapmak üzere evden ayrıldı.

1992 yılıonda Kingston Ontario’da ki Queen’s University’e başladı ve 2 yıl kadar burada eğitim gördü. Daha sonrasında İşletme ve Fizik okuma sevdası yüzünden Kanada’dan ayrılıp, University of Pennsylvania’ya gitti. Buradaki eğitimini tamamladıktan sonra The Wharton School of the University of Pennsylvania’da Ekonomi bölümünde lisans yaptı. Aynı okulda Fizik alanında yan dal okudu ve bu diplomanın da sahibi oldu. Daha sonrasında Fizik ve Malzeme Bilimi alanında doktora yapmak için Kaliforniya’nın Silikon Vadisi bölgesine taşındı ve eğitimini tamamladı. Lisans eğitimleri sırasında Nikola Tesla, Thomas Edison, Bill Gates, Steve Jobs, Walt Disney gibi kişilerden etkilendi. Bu alanları birleştirmek açısından internet, temiz enerji ve uzay bölümlerinde araştırmalarını sürdürdü.

1995 yılında Stanford’a gitti ve burada uygulamalı fizik eğitimleri aldı. İki gün sonra kardeşiyle beraber yeni bir organizasyona girişti ve buradaki eğitimini bıraktı. Zip2 ismini verdikleri bu proje, 1999 yılında Compag’ın AltaVista birimi olarak Zip2’yi 307 milyon dolar gibi bir fiyata sattı.

Elon Musk Paypal’ı nasıl kurdu?

1999 yılında çevrimiçi finans ve ödeme servisi olan X.com’un ortak kuruculuğunu yaptı. Ertesi yıl ise x.com üzerinden %50 – %50’lik bir anlaşma yaparak, uzun süredir üstüne çalıştığı Paypal’ı oluşturdu. X.com’dan daha uzun sürede gelişme kaydeden Paypal, daha sonrasında ise 2001 yılı itibariyle birleşti ve PayPal Inc ismini aldılar. Paypal’ın çabuk büyümesi, 2002 yılında eBay’ın dikkatini çekti. eBay, 2002 yılında 1,5 milyar dolarlık bir ücret ödeyerek Musk’un PayPal üzerinde ki 11.7’lik hissesini aldı.

Elon Musk’un Diğer Projeleri!

Musk, üçüncü şirketi olarak SpaceX’i oluşturdu. 2002 yılında faaliyet gösteren bu şirket, roket teknolojisinin durumunu daha üst noktalara çıkartmak amacıyla oluşturuldu. NASA’nın 2008 yılında bu şirkete 1,6 milyar dolarlık yardımı oldu ve uzaya roket fırlatma eylemlerini beraber geliştirdiler. SpaceX’i, 100 milyon dolarlık bir bütçe ile kuran Musk, halen firmanın CEO’su olarak görev almaktadır.

Musk, dördüncü şirket olarak Tesla Motors’u kurdu. Elektrikli araçlara yönelim gösteren bu rfirma, 31 ilkede yaklaşık 2500 adet ürün sattı. Ayrıca Mercedes, Toyota gibi firmaların da sponsorluğu altında olan Tesla Motors, RAV4 elektrik motorlarına güç aktarım organları sağlıyor.

Son olarak SolarCity isimli firmasını oluşturan Musk, burada güneş enerjisi sistemlerini satışa sunmaktadır. Birleşik Devletlerin en büyük güneş enerji sistemi olarak bilinmektedir. Ayrıca araç bataryaları üzerine de çalışan firma, şu an 4 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahiptir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.