Ana sayfa Dünyaya Yön Verenler Stephen Hawking kimdir?

Stephen Hawking kimdir?

1311
0
PAYLAŞ

Stephen Hawking, 8 Ocak 1942 tarihinde İngiltere’nin Oxford kentinde dünyaya geldi. Annesi ve babasının biyoloji uzmanı olması sebebiyle İngiltere’nin çeşitli kentlerinde yaşamıştır. Doğumundan hemen sonra Londra’ya taşındı.

8 yaşındayken ailesiyle beraber St. Albans, Hertfordshire’ye taşındı. 11 yaşına geldiğinde ise bu okulda çeşitli konferanslarda yer aldı. Öğrencilik döneminde pek parlak olmamasından sebep onun ileride Einstein’den sonra en önemli fizikçi olacağı düşünülmüyordu.

Bilime ilgisi henüz 11’li yaşlarda başlayınca, babasının mezun olduğu Oxford University College’da matematik alanında eğitim görmek adına giriş yaptı. Babasının ise tek arzusu, çocuğunun ileride doktor olmasıydı ve bu sebeple tıp okumasını istiyordu. Okulda matematik bölümü olmamasından sebep fizik bölümüne giriş yapan Hawking, o dönemde ilgisini termodinamik ve kuantum fiziğine yöneltti.

1962 yılında Oxford University’den mezun oldu ve astronomi alanında incelemeler yapmaya başladı. Astronomiye olan ilgisini sürdürmek amacıyla Cambridge, Trinity Hall’e geçiş yaptı. Burada teorik astronomi ve kozmoloji alanında çalışmalar yürüttü. Cambridge’e geldiği sıralarda Amyotforik Lateral Skleroz’a yakalandı. (Halk arasında bilinen ismi ise ALS hastalığıdır.) Hastalığının ilerlemesinden sonra eğitim ve araştırmalarını sürdüren Hawking, doktorası için çalışmalarına yoğunluk verdi. 1965 senesinde Cambridge’de tanıştığı ve dil öğrencisi olan Jane Wilde ile evlilik yaptı. 1985 yılından sonra sesini kaybeden Hawking, tekerlekli sandalyesinde yer alan ve yazıları sese dönüştürebilen bilgisayarı vasıtası ile insanlarla iletişim kurmaya başladı. Yaptıkları evlilikten 3 çocuk dünyaya geldi. 1991 senesinde Hawking’in şöhreti her geçen gün artış gösteriyordu ve hastalığı da aynı hızla devam ediyordu.

Hawking’in tekerlekli sandalyesinde konuşan bilgisayarın tasarımcısı olan David Mason’un karısı ve kendisinin bakıcılarından olan Elaine Mason ile ilişki yaşadı. Bu sebeple Jane Wilde’den boşandı. 1995 senesinde Elaine Mason ve Hawking çifti evlendi. 11 yıl süren bu evliliğin ardından 2006 yılında boşandı.

Stephen Hawking’in yaptığı çalışmalar

Kara deliklerle ilgili teorilerini ve kuantum fiziği alanındaki çalışmalarıyla dünyanın en çok tanınan bilim adamı konumunda yer aldı. Hawking’in kitapları tam tamına 40 dile çevrildi ve dünya çapında büyük bir satış oranı yakaladı. Dünya çapında 10 milyondan fazla satan Zamanın Kısa Tarihi isimli kitaptan tam manasıyla şöhreti yakaladı. Son olarak Ceviz Kabuğundaki Evren isimli kitabını yazdı. Zaman yolculuğundan, Albert Einstein’in teorilerine kadar birçok konuya değindi.

Fiziğe olan katkıları sebebiyle 12 onur derecesi kazanan Stephen Hawking, 1982 yılında Kraliçe Elizabeth II tarafından CBE ödülü sunuldu. 1989 yılında ise Companion of Honour isimli ödülü aldı. Aynı zamanda Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi üyesidir. Ocak 2007 yılında 65. doğum gününü kutlayan Hawking, bir havacılık şirketinin sponsorluğu sayesinde uzaya seyahat edeceğini açıklamıştır. Henüz bu alanda çalışmalar devam etmesinden dolayı tam tarih net bir şekilde bilinmemektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.