Ana sayfa Sosyal Medya Diğer Sosyal Ağlar Wikipedia’nın kurucusu Jimmy Wales kimdir?

Wikipedia’nın kurucusu Jimmy Wales kimdir?

956
0
PAYLAŞ

Jimmy Wales, 7 Ağustos 1966 yılında Amerika’nın Alabama bölgesinde dünyaya geldi. Küçük bir özel okuldan mezun olduktan sonra Auburn Üniversitesi’nde ekonomi okudu. Daha sonrasında ise University of Alabama ve Indiana University Bloomington’da doktora – yüksek lisans eğitilerini tamamladı. Araştırma direktörü olarak finans sektöründe bir süre kadar çalıştıktan sonra, Nupedia ismi verilmiş olan ansiklopedinin tüm finansmanlarını gerçekleştirmiştir.

Babası bir kasiyer olmasından dolayı durumları pek iyi değildir. Henüz küçük yaştayken bile entelektüel konulara ilişkin çok sık araştırmalar yapmaktaydı. Okuduğu okullardaysa “sabit fikirlilik, ehil olmayan müfettişlerin devlet çatısı altında görevlendirilmesi ve bürokrasi” alanında çok sık konuşmalar yapmasından dolayı bölge de eleştirilen bir adam haline dönüştü. Üniversite hazırlık okulu olan Randolph Okulu’na gitti ve 16 yaşında mezun oldu. Hatta bu okul için şöyle demeçte bulunmuştur;

“Bu okul ailem için çok pahalıydı. Fakat ben o okulda eğitim almayı her zaman tutku olarak benimsedim. Bilirsiniz, bilgiye, öğrenmeye ve üretkenliğe temel bir başlangıç yapmak her zaman önemlidir.”

1996 yılında iki arkadaşıyla beraber erkekleri hedef alan Bomis isimli bir web portalını oluşturdu. Bu portal sayesinde aynı arkadaşlarıyla beraber kontrol edilen Wikipedia’nın halefi olan Nupedia’yı kurmuşlardır. Bu süreçten sonra ise pek çok Wiki temalı projenin kurucuları arasında yer alan Jimmy Wales, 2003 yılında Wikimedia’yı kurmuştur. 2004 yılı itibariyle Wikia’nın kurucusu konumuna gelmiştir.

1986 yılında ilk olarak Pamela Green ile evlenen Jimmy Wales, kısa süren evliliği sonrasında boşandı. Bir diğer evliliğini de 1997 yılında yapan Jimmy Wales, yine aynı anlaşmazlıklar sebebiyle ilişkisini noktaladı. Son olarak 2012 yılında evlendiği ve halen evli olduğu Kate Garvey ile dünya evine girdi. 3 evliliğinden toplam da 3 kızı bulunuyor.

 

Wikipedia ne kadar kazanıyor?

Wikipedia, 2016 yılı itibariyle piyasa değerini 30 milyar dolar olarak açıklamıştır. Günümüzün en değerli web siteleri konumunda yer alan bu proje, milyarlarca ayrı indexi ile beraber ön plana çıkan bir site konumundadır. Hatta piyasa değeri neredeyse Google ve Facebook kadar önemlidir. Günümüzün en değerli siteleri konumunda ise 4. Sırada yer almaktadır. Sıralamayı inceleyecek olursak;

  1. google.com
  2. microsoft.com
  3. facebook.com
  4. wikipedia.com

Hala Wikia projelerinin CEO’luk görevinde yer alan Jimmy Wales, projelerine daha fazla zaman harcayabilmek bakımından İngiltere’nin Londra bölgesine yerleşmiştir. Burada ortakları ile açtığı bir sunum binası sayesinde kitlelerle daha fazla iç içe olabiliyor ve proje kapsamlı olarak altyapısı üzerinden sağlanan bilgilere değiniyor. Günümüzün en çok tercih edilen e-ansiklopedisi Wikipedia, bu alanda ise ülkemiz başta olmak üzere 70 farklı dil üzerinden kitlelere bilgiler aktarmayı ihmal etmemektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.