Ana sayfa Makale YouTube Kanal Açma Rehberi (Resimli)

YouTube Kanal Açma Rehberi (Resimli)

3162
5
PAYLAŞ

YouTube’daki kariyerinizin ilk adımını, bu mecrada bir kullanıcı hesabı açarak atarsınız. Bu makalede sizlere YouTube kanal açma rehberi sunarak, bu işlemi oldukça basit şekilde nasıl yapacağınızı göstereceğiz.

YouTube’un sağ üst köşesinde yer alan “Oturum aç” butonunu tıklamanız ve ardından da “Hesap oluştur”u tıklamanız gerekmektedir.

Öte yandan bir Google hesabı oluşturarak otomatik olarak YouTube’da da bir kullanıcı hesabı oluşturmuş olursunuz. Yani YouTube’da oturum açmak için aslında bir Google hesabına ihtiyacınız vardır. Bir Google hesabı, tüm Google ürünlerinde olduğu gibi YouTube’da da çalışır.[1]

Google hesabı oluşturmak için accounts.google.com/signup adresindeki “Google Hesabınızı oluşturun” sayfasını kullanabilirsiniz.

youtube-kanal-acma

Bu sayfadaki Ad, Kullanıcı Adı ve Şifre bilgileri[2] ile istenilen diğer bilgileri yazarak, sayfanın altındaki “Sonraki Adım” butonuna tıklayın. Google’ın talimatlarını izleyerek hesabınızı oluşturun.

“Google hesabınızı oluşturun” sayfasının yanı sıra, herhangi bir Google oturum açma sayfasının ortasındaki oturum açma kutusunun altında bulunan “Hesap oluşturun” bağlantısını da seçerek Google’da bir hesap oluşturabilirsiniz.

Hesabınızı telefonla doğrulama

YouTube hesabınızda daha fazla özelliği aktifleştirmek için hesabınızı telefonla doğrulamanız gerekmektedir.

Doğrulama işlemine youtube.com/verify adresine giderek başlayabilirsiniz. YouTube size hesap doğrulamada kullanılmak üzere, sesli arama veya SMS yoluyla doğrulama kodu göndermek isteyecek ve bunun için de kullandığınız bir telefon numarası girmenizi talep edecektir. Telefonunuzu doğruladığınızda YouTube hesabınız da doğrulanmış olacaktır.

Hesabınızı doğruladıktan sonra hesabınız iyi bir durumda olduğu sürece 15 dakikadan uzun videolar yükleyebilir ve YouTube’un özelliklerinden daha fazla yararlanabilirsiniz.

Telefonla hesap doğrulama işlemi sırasında bilgi paylaşımından çekiniyorsanız bu noktada YouTube’un bir garantisi olduğunu söyleyebilirim. YouTube ekibi “YouTube, telefon numaranızı sadece doğrulama kodu göndermek ve çok fazla sayıda hesapta kullanılmadığını kontrol etmek için kullanacaktır Telefon numaranızı başka hiçbir şekilde kullanmayacağız” diyor.[3]

YouTube’da nasıl kanal oluşturulur?

YouTube’da kullanıcı girişinizi yaptıktan sonra atmanız gereken ikinci büyük adım kanalınızı açmak olacaktır. Bu aşamada artık siz de bir kanal sahibi olacaksınız.

YouTube sizin için iki farklı süreç oluşturmuştur. Ya kendi adınıza bir kanal açarsınız ya da farklı bir adla kanal açabilirsiniz. Her ikisini oluşturma süreci de farklıdır.

Adınızı taşıyan kişisel bir kanal oluşturma

YouTube’da kendi adınızı taşıyan kişisel bir kanal oluşturmak oldukça kısa ve kolay bir işlemdir. Bunun YouTube’da oturum açtığınızdan emin olmanız ve kanalınız olmasını gerektiren herhangi bir işlem yapmanız gerekmektedir.

Örneğin video yükleme, yorum gönderme veya oynatma listesi oluşturma işlemleri yapmaya çalışmalısınız. Bu aşamada eğer henüz bir kanalınız yok ise YouTube size kanal oluşturmanızı isteyen bir ileti gösterecektir. Burada size sunulan bilgileri (Google hesap adı ve fotoğrafınız ile) kontrol etmeniz ve yeni bir kanal oluşturmak için onay vermeniz yeterli olacaktır.

Farklı bir ad taşıyan bir kanal oluşturma

Farklı bir ad taşıyan veya yeni kanallar açmak için yapmanız gereken işlemse biraz daha farklıdır.

Farklı ad taşıyan yeni kanallar açmak için bilgisayarınızda veya mobil bir tarayıcı üzerinden YouTube’da oturum açmanız gerekmekte. Oturum açtıktan sonra “Tüm kanallarım” sayfasına gitmelisiniz. Hâlihazırda yönettiğiniz bir Google+ sayfası için YouTube kanalı oluşturmak istiyorsanız buradan seçim yapabilirsiniz. Diğer durumlarda, Google hesabı adınızdan farklı bir adla kanal oluşturmak istiyorsanız “Yeni bir kanal oluştur”u seçmeniz gerekmektedir. Ayrıntıları girerek yeni kanalınızı oluşturursunuz.

[1] Google’da tek hesap ile pek çok hizmetten yararlanabilirsiniz. Bu oldukça işlevseldir. Ancak bu sistemin olumsuz sayılabilecek de bir noktası vardır. Google hesabınızı silerseniz YouTube ve diğer uygulamalardaki verileriniz de silinir. Örneğin YouTube’daki tüm videolar, yorumlar ve abonelikleriniz de dâhil olmak üzere silinir.

[2] Şifreniz önemlidir. Ne yazık ki hala dünyada en çok kullanılan şifrelerin başında “123456”, sonrasında ise “password gelmektedir. Siz bu hataya düşmeyin. Mutlaka güvenli şifre oluşturun. Güvenli şifre oluşturmak için aşağıdaki maddeleri dikkate alın:

  • Güvenli şife en az 8 karakterden oluşur.
  • Güvenli şifre sadece harflerden oluşmaz. Harflerin yanı sıra rakamlar da kullanılmalıdır.
  • Bir şifrenin güvenliğini en üst düzeye çıkartmak için karakterlere de yer vermeniz gerekmektedir. Şifre içerisinde “?, @, !, #, %, +, -, *, %” gibi özel karakterler de olmalıdır.
  • Harf kullanımında büyük ve küçük harf ayrımı da önemlidir. Güçlü şifreler oluşturmak için büyük ve küçük harfler bir arada kullanılır.
  • Şifre oluştururken kişisel bilgiler gibi kolay tahmin edilebilecek bilgiler tercih edilmemelidir. Örneğin şifrenizde adınız veya doğum tarihiniz yer almamalıdır. Unutmayın ki güçlü bir şifre anlamsız ama kolay hatırlanır olmalıdır.

Güvenli şifre oluşturma konusunda daha detaylı bilgi almak isterseniz, Medya Akademi’de Elif Akın Yüksel’in yayınladığı “Nasıl Güvenli Şifre (Parola) Oluşturulur?” başlıklı makaleden faydalanabilirsiniz. Makaleye www.medyaakademi.org/2015/01/21/nasil-guvenli-sifre-parola-olusturulur adresinden erişebilirsiniz.

[3] Hesabınızı telefonla doğrulama, YouTube, https://support.google.com/youtube/answer/171664?hl=tr&ref_topic=3024170 (E.T. 08.06.2016)

5 YORUMLAR

  1. Merhaba. Youtube kanalımızı açıp https://esemes.net sitesinde smsler çok ucuz. başlıklı toplu sms alsak, kanalımıza biri yorum yaptığında bize sms ile bildirim gelse olur mu bu sistem nasıl kurulur yarımcı olursanız sevinirim. Makaleniz için teşekkürler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.