Ana sayfa Dünyaya Yön Verenler Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey kimdir?

Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey kimdir?

3302
0
PAYLAŞ

Jack Dorsey, 19 Kasım 1976 yılında Amerika’nın Missouri eyaletinde dünyaya gelmiştir. 13 yaşına kadar hayatını St Louis Mssouri’de geçiren Jack Dorsey, liseyi Bishop Dubourg’da okumuştur. Daha sonrasında ise Bilim ve Teknoloji üniversitesine geçiş yapsa da, burada ki bölümün ona yetersiz olduğunu düşünüp okulu bırakmıştır. New York’a gidip, burada New York Üniversitesine geçiş yapmış ve yine okulunu bitirmeden bırakmıştır. Okulla arası pek iyi olmayan Jack Dorsey, daha sonrasında ise Kaliforniya’ya taşınmıştır.

21 Mart 2006 tarihinde Dünya’nın önde gelen sosyal ağı olan Twitter’i kurmuştur. Twitter’de ilk tweet’i “Just Setting up my twttr” (twttr’ımı kuruyorum.) olmuştur. 2008 yılına geldiğinde bu büyük sosyal ağın sadece 8 çalışanı vardı. 2015 yılının son çeyreğinde ise çalışan sayısının 600’den fazla olduğunu açıklamıştır. Ayrıca Twitter üzerinden atılan her tweet için 0,043 TL kazanmaktadır.  Twitter’den elde ettiği başarıdan sonra Square’yi kurmuş, dünya üzerinde büyük bir yankı uyandırmıştır. Henüz Türkiye’de aktif olarak kullanılmayan bu sistemin amacı ise bankada bir hesap açmadan, dilediğiniz gibi çiçekçi, kuaför, manav, kasap gibi küçük işletmecilerle iletişim kurup, sipariş vermenize olanak tanımaktadır.

2008 yılında Technology Review’de “35 yaın altında ki en yenilikçi 35 kişiden biri” ödülüne sahip olmuştur. Google, bir dönemler Twitter’i satın almak için büyük girişimler de bulunsa da, Jack Dorsey; sunulan teklifi az bulmuştur. Google, Twitter için 2,5 milyar dolar ödemeye hazırdı. Bunun üzerine Jack Dorsey, “bu teklifle Dünya’nın en iyi sosyal ağını satın alacağınızı mı düşünüyorsunuz?” diyerek, katı bir dille reddetmiştir.  Jack Dorsey, ilk olarak Twitter’i Evan Williams ve Biz Stone isimli arkadaşları ile beraber kurmuştur. Mantıkları ise kurulduğu dönem şuydu; “arkadaşlar arasında en kolay ve basit paylaşımlar nasıl yapılır? SMS, bir dönemi kasıp kavuran bir sistemken, belli bir karakter limiti kullanılarak, bu mantığı web ortamına taşıyabiliriz!” Başarılı da oldular!

Twitter’in ne kadar kullanıcısı var?

Twitter, şu sıralar 700 milyonu aşkın bir kitle ile beraber Dünya’nın en çok tercih edilen ikinci sosyal ağı konumundadır. Facebook, 1 milyarı aşan ilk sosyal ağ olurken, Twitter’de aynı düzlem de Facebook ile yarışmaktadır. Ayrıca bir dönem yumurta hesaplar (sahipsiz) olmasından dolayı tamamını temizlemiş, altyapının rahatlık kazanmasına yardımcı olmuştur. Aslen onun için atılan her tweet maddi değer taşısa da, parayı ikinci plana atmış; önceliğini her zaman daha kaliteli bir altyapı oluşturabilmeye yöneltmiştir.

Aynı zamanda Dünya’da ilk kez, hiçbir ülkeye kullanıcılarının IP adresini vermeyen sosyal ağ konumunda yer almaktadır. Kullanıcılarının her zaman gizliliklerine saygılı olan bu uygulama, IP adresi vermemesinden dolayı 10’dan fazla ülkede yasaklı konumda yer almaktadır. Buna rağmen VPN kullanılarak yasaklı olan ülkelerden hala erişimler gerçekleşmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.