Ana sayfa Sosyal Medya Diğer Sosyal Ağlar Sosyal medyada mahremiyet arayışı: Kapalı sosyal ağlar

Sosyal medyada mahremiyet arayışı: Kapalı sosyal ağlar

627
0
PAYLAŞ

Sosyal medyada mahremiyet arayışına yanıt kapalı sosyal ağlar oldu. Kişisel bilgi ve paylaşımlara sadece özel olarak seçilebilen bir grubun erişebildiği kapalı sosyal ağlar, son aylarda kullanıcı sayılarını hızla artırıyor.

Paylaşımlarınızı istediğiniz kişiler görüyor

Kapalı sosyal ağlar kişiler arasında özel bağlantılar kurarak paylaşımların belirli bir grupla sınırlı kalmasını sağlıyor.

Yaptığınız paylaşımları sadece sizin bağlantı kurduğunuz ve izin verdiğiniz kişiler görebiliyor.

Paylaşımlar otomatik olarak siliniyor

Snapchat, Path ve Peach gibi pek çok kapalı sosyal ağda paylaşılan içerikler belli bir süre sonra otomatik olarak siliniyor.

Uygulamaların çoğunda ekran görüntüsü alınması da istenmiyor. Böyle bir durumda ekran görüntüsü alınan paylaşımı yapan kişiye bir uyarı mesajı gönderiliyor.

Troll hesaplara yer yok

Çoğu kapalı sosyal ağa erişim mobil cihazlar üzerinden sağlanıyor ve üyelik sırasında telefon numarası ile onay isteniyor. Bu nedenle kapalı sosyal ağlarda “trol” olarak adlandırılan sahte hesaplar yer alamıyor.

Şirketler kapalı sosyal ağları tercih ediyor

Kapalı sosyal ağlara şirketler de ilgi gösteriyor. Dışarıdan erişime kapalı olan bu mecralarda şirketler için önem arz eden bilgilerin paylaşımı kontrol altına alınabiliyor.

Facebook ve Twitter gibi sosyal mecraların kullanımı yasaklayan pek çok şirket, çalışanlarına Slack ve Yammer gibi kapalı sosyal ağ altyapılarını kullanmaya teşvik eidyor.

Facebook, Twitter ve Instagram’da da mahremiyet mümkün

Facebook, Twitter ve Instagram gibi popüler sosyal ağları da “gizlilik ayaları” yapılarak kapalı birer yapıya dönüştürmek mümkün. Ancak kullanıcıların bunu fazla tercih etmemesi ve bu gizliliğin bu mecraların ruhuna uygun olmaması nedeniyle bu yöntem katı şekilde uygulanmıyor.

[junkie-toggle title=”İlginizi çekebilir: Kapalı sosyal ağlarda trollere yer yok” state=”open”] Kapalı sosyal ağlarla ilgili gazeteci Okan Yüksel’in “Kapalı sosyal ağlarda trollere yer yok” başlıklı haberini okuyabilirsiniz. Bu haberde bu ağlar incelenerek, özellikleri de paylaşılmıştır. Habere ulaşabileceğiniz adres: https://www.medyaakademi.org/2016/06/04/kapali-sosyal-aglarda-trolllere-yer-yok/ [/junkie-toggle]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.