Ana sayfa Klasik Medya Sosyal medya ile klasik medyanın farkları

Sosyal medya ile klasik medyanın farkları

1433
0
PAYLAŞ

Sosyal medya ile klasik medya arasındaki farklar nelerdir? Bu makalede gazeteci Okan Yüksel’in “İnternet Gazeteciliği ve Blog Yazarlığı” kitabından yararlanarak sosyal medya ile klasik medya arasındaki farkları ortaya koyacağız.

Sosyal medya ile klasik medya arasındaki temel fark

Sosyal mecraların gazete, dergi, radyo ve televizyonlar gibi klasik medya araçlarından en büyük farkı, elbette için üretim sürecine toplumun kendisinin de dahil olmasıdır.

Bugüne kadar bilginin ve haberin tüketicisi olan toplum, yaşanan devrim ile üretici bir konuma da yükselmiştir.

Avantaj ve Dezavantajlar

Sosyal medya ile klasik medya arasındaki farklılıkları kullanılan yöntemlere göre sıralamak da mümkündür. Bu alanda yapılmış akademik çalışmalardan bir seçki sunan Wikipedia benzerlik ve farklarını şöyle sıralamıştır:

Erişim: Hem geleneksel medya hem de sosyal medya teknolojileri herkesin genel bir kitleye erişebilmesine olanak tanır.

Erişilebilirlik: Geleneksel medya için üretim yapmak genellikle özel şirketlerin ve hükümetlerin sahipliğindedir; sosyal medya araçları genel olarak herkes tarafından az veya hiç maliyetle kullanılabilir.

Kullanılırlık: Geleneksel medya üretimi çoğunlukla uzmanlaşılmış yetenekler ve eğitim gerektirmektedir. Çoğu sosyal mecra için bu geçerli değildir veya bazı durumlarda yetenekler tamamen değişmiş ve yenidir, yani herkes üretimde bulunabilir.

Yenilik: Geleneksel medya iletişimlerinde meydana gelen zaman farkı (günler, haftalar, hatta aylar) anında etki ve tepkisi olan sosyal medya ile kıyaslandığında uzun olabilmektedir (Tepkilerin zaman aralığına katılımcılar karar verir). Geleneksel medya da sosyal medya uygulamalarına adapte olmaktadır, dolayısıyla yakın zamanda bu farklılık ortadan kalkacaktır.

Kalıcılık: Geleneksel medya yaratıldıktan sonra değiştirilemez (bir dergi makalesi basıldıktan ve dağıtıldıktan sonra aynı makale üzerinde değişiklik yapılamaz), oysa sosyal medya yorumlar veya yeniden düzenlemeyle anında değiştirilebilir.

Sosyal medya hayatlarımızı değiştirdi

Klasik medyadan farklı yönleri sosyal medyanın çağımıza damgasını vuran iletişim aracı haline gelmesini sağladı. Sosyal medya hayatımızdaki birçok şeyi değiştirdi.  Sosyal mecralarda üretilen bilgi ve haberler kullanıcı tarafından oluşturulduğu için yaratıcılık önem kazanmaya başlarken çok geniş bir katılım ortamı oluştu.

Bilgi ve haberi üreten ile tüketen arasındaki derin uçurum ortadan kalktığı için artık herkes üretici olmaya başladı. Sayıları hızla artan sosyal mecralar sayesinde dünya tarihinin en fazla haber üretilen ve tüketilen çağına tanıklık ediyoruz ve bu birilerini rahatsız etse de en azından biz blogcular ve internet gazetecileri bundan büyük keyif duyuyoruz.

Medya Akademi’nin notu: Medya Akademi web sitesi içerisinde ilgili haberlere sosyal medya ve klasik medya kategorilerinden erişebilirsiniz. Kategori adresleri şu şekilde:

Klasik Medya: http://bit.ly/2grI1zk

Sosyal Medya: http://bit.ly/2fyGINY

Yeni Medya: http://bit.ly/2gJFUe7

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.