Ana sayfa Makale YouTube hakkında 5 şaşırtıcı bilgi

YouTube hakkında 5 şaşırtıcı bilgi

888
0
PAYLAŞ

Dünyanın en büyük video paylaşım ağı YouTube, kendi içerisinde birçok ilginçliği de barındırıyor. Bugün sizlerle YouTube hakkında daha önce muhtemelen hiç duymadığınız 5 ilginç bilgi paylaşacağız. Haydi başlayalım!…

İlk YouTube videosu hayvanat bahçesinde çekildi

İlk YouTube videosunun sahibi sürpriz bir isim değil. İlk yayınlanan video sitenin kurucularından Jawed Karim’e ait. “Me at the Zoo” (Ben hayvanat bahçesindeyken) isimli video 23 Nisan 2005’te yüklenmiş ve sadece 18 saniye.

Videoda Jawed, arkasında duran filler için “Gerçekten çok çok uzun burunları var. Başka söyleyecek de bir şey yok” diyor. Böyle bir cümle kurup, YouTube tarihinde kendine özel bir yer edinmesi de ilginç elbette.

YouTube son yıllara kadar kazar kâr edemedi

YouTube kurulduktan sonraki ilk 10 yılında kar edemedi. Şirketin kurulduğu ilk dönemde para kazanamaması büyük sorun olmuş, ancak şirket Google tarafından satın alınınca sorunun aşılacağı umulmuştu. Ancak Wall Street Journal gazetesi aylık ziyaretçi sayısı 1 milyarın üzerinde olan video paylaşım ağının son yıllara kadar para kazanamadığına dair bir haber yayınladı.

Haberlerde bunun nedenleri arasında Google’ın YouTube’un alt yapısı için çok fazla harcama yapması ve bu yatırımın geri dönüşümünü sağlayamaması da sıralandı.

Konuyla ilgili detaylı habere ulaşabileceğiniz bağlantı: www.medyaakademi.org/2015/02/28/youtube-10-yilinda-da-kar-edemedi

YouTube’da en çok kazanan kişi

En çok kazanan YouTube kullanıcısı Felix Arvid Ulf Kjellberg. Kendisi en fazla abonesi olan YouTube kanalına sahip olduğu gibi “En çok kazanan Youtube kullanıcısı” unvanını da elinde bulunduruyor.

Videoları yaklaşık 13 milyar kez görüntülenen Kjellberg’in YouTube’un en fazla kazanan kullanıcısı olduğu yönünde çoğunluk hemfikir. Ancak kendisinin toplamda ne kadar kazandığı yönünde net bir bilgi bulmak zor. Bununla birlikte en kötü senaryoda bile YouTube’dan milyonlarca dolar gelir elde ettiği belirtiliyor.

YouTube’da en çok izlenen video

PSY’ın 15 Temmuz 2012’de YouTube’a yüklenen Gangnam Style[1] isimli müzik klibi YouTube’un “en çok izlenen videosu” unvanının sahibi.

Kasım 2012’de “Baby” videosunu geçen Gangnam Style, 1 Aralık 2012’de 1 milyar izlenme oranını yakaladı.  30 Mayıs 2014 tarihinde ise 2 milyar izlenmeye ulaştı ve rekor kırdı. Video Mayıs 2016’da ise 2.5 milyar izlenme oranına ulaştı.

YouTube’da en çok klip izleniyor

YouTube hakkında bir diğer ilginç bilgi ise en çok izlenen video türlerine dair. Sosyal paylaşım ağında en çok izlenen 10 video arasında 9’u müzik klibi. İlk 20’ye, ilk 30’a baktığımda da istatistikler çarpıcı şekilde değişmedi. İlk 30 videonun 2’si dışında tamamı müzik videosu oldu.

Şimdi sırasıyla YouTube tarihinde haklı bir yer edinmiş, en çok izlenen ilk 10 videoya göz atalım…

 

Medya Akademi’nin Notu: Söz konusu makalenin yazımında, Gazeteci Okan Yüksel‘in “YouTube ve Video Blog Rehberi” adlı kitabından yararlanılmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.