Ana sayfa Yeni Medya Gazete (İnternet) İnternet gazeteciliğinin avantajları

İnternet gazeteciliğinin avantajları

1176
0
PAYLAŞ

İnternet gazeteciliğinin fark ve avantajları nelerdir? Bugün bu soruların yanıtlarını arayacağız.

Öncelikle bir durum tespiti ile başlamakta yarar var. İnternet gazeteciliği, klasik gazetecilikten önemli farklar ve avantajlara sahiptir. Öyle ki son 10 yılda internet gazeteleri, basılı gazetelere karşı verdikleri mücadeleyi büyük oranda kazandılar. Basılı gazete tirajlarları hızla düşerken, internet gazetelerinin ziyaretçi sayıları artmakta.

İnternet gazeteciliğinin avantajları

Eğer internet gazeteciliğinin klasik gazetelerden farklarını ortaya koyacak ve sunduğu imkânları maddeler halinde sıralayacak olursak, şöyle bir sıralama da yapabiliriz:

1. İnternet gazeteleri yedi gün, yirmi dört saat ulaşılabilir mecralardır. İnternet bağlantısı olan bir bilgisayar ile dünyanın her neresinde olursanız olun bu yayınlara ulaşabilirsiniz.

2. İnternet gazeteleri sürekli olarak güncellenebilmekte ve haberleri okuyucuya seri bir halde ulaştırabilmektedir. Örneğin, yaşanan bir deprem 5 dakika içinde tüm dünyaya haber olarak iletilebilmektedir.

3. Klasik gazetecilerden farklı olarak internet gazetecileri, çok daha özgür hareket etme şansına sahiplerdir. Pek çok internet gazetesi iktidar ve şirketlere doğrudan ilişki içinde olmadığından daha objektif olabilir.

4. Klasik gazete yayının çok masraflı bir iş olması nedeniyle gazeteler ya hükümetlere ya da şirketlere bağlı olarak faaliyet göstermeye başlamışken internet gazeteciliği için çok büyük paralar harcamaya gerek yoktur. Bunun olumlu bir neticesi olarak toplumun hemen her üyesi çok düşük miktarlarda yatırım yaparak kendisine ait bir internet gazetesine sahip olabilmektedir. Kolaca sahip olunabilen internet gazeteleri, toplumun farklı kesimlerinin seslerini duyurmalarına olanak sağlamakta ve dolayısıyla demokratikleşme sürecinde öneli bir rol oynamaktadırlar.

5. İnternette yayınlanan haberler sadece metin ve fotoğraflar ile sınırlı kalmayarak, aynı zamanda ses ve videolar ile zengin bir içerikle yayınlanabilmektedir.

6. İnternet gazeteleri yayınladıkları haber, fotoğraf, ses, video ve benzeri kaynakları arşivleme sistemleri aracılığıyla on yıllar sonrasına saklayabilmektedir. Akademisyenler, araştırmacılar ve tarihçiler için bu arşivler eşine tarihte rastlanamayacak kadar detaylı bir kaynak olmaktadır.

7. Şüphesiz ki, internet gazeteleri, gazetecilerin ve okuyucuların bileşiminden oluşan yayınlardır. Her okuyucu yorum ve görüşlerini internet gazeteleri aracılığıyla kamuoyu ile paylaşma imkânı bulabilmektedir.

8. Toplumun geneline yönelik yayınlar yapmak durumunda kalan klasik gazetelerin aksine, internet gazeteleri toplumun özel kesimlerine yönelik özel yayınlar yapabilmektedir. Örneğin balıkçılık haberleri verilen bir haber sitesi kurulabilmekte ve hayatını ekonomik olarak da sürdürebilmektedir.

9. Gazetecilerin arasında sık sık polemiklere sebep olan okuyucu ilgisini, internet gazeteciliğinde analiz etmek mümkündür. Gazeteye yerleştirilen bir sayaç aracılığıyla internet gazetesinin ziyaretçi sayıları ve ziyaretçilerin hangi gazetecilerin yazılarını okuduğunu analiz etmek mümkün. Aynı zamanda okuyucu ilgisini de ortaya koyan sayaçların gazetenin geleceğe dair planlarında önemli bir kılavuz olacağı da bir gerçek.

Medya Akademi’nin Notu: Bu makalede yer alan 9 madde, gazeteci Okan Yüksel’in “İnternet Gazeteciliği ve Blog Yazarlığı” adlı kitabından alıntılanmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.