Ana sayfa Kariyer ve Kişisel Gelişim Pazartesi sendromuna son verecek 8 öneri

Pazartesi sendromuna son verecek 8 öneri

741
0
PAYLAŞ

Pazartesi sendromuna son verecek önerilere hepimizin ihtiyacı var. Çünkü hemen hepimiz bu sendromu yaşıyoruz. Bugün sizlere, pazartesi sendromuyla mücadele ederken kullanabileceğiniz 8 öneri sunacağız.

İlk baştan uyaralım, Pazartesi sendromu gerçekten vardır ve ciddidir. Öyle ki Twitter kullanan beyaz yakalılar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre Pazartesi günleri sabah 11:16’ya kadar çalışanların çoğu gülümsememekte. Hatta daha kötüsü, Pazartesi sendromu diye adlandırdığımız şeyin Salı günününe de sarkabiliyor olması. Bu konuda yapılan bir araştırmada ise dehşet sonuçlar var: Japonya’daki intihar vakalarının en yüksek olduğu gün Pazartesi!

Medya Akademi ekibi olarak, çalışanlar intihar etmesinler diye onlara 10 önemli önerimizi sunacağız…

Pazar gecesinden savunmayı güçlendirin

Pazartesi sendromunun yaşandığı süreç, esasında Pazar akşamından itibaren başlar. Bu nedenle savunmayı Pazar gününden itibaren, hatta Pazar gecesi tamamlamanız gerekiyor. Uyumadan önce, Pazartesi sabahı giyeceğiniz kıyafetleri seçmeli, ütülemelisiniz. Hafta başına hazır olarak girmek, Pazartesi sendromuyla mücadele için en önemli araçlardan birisi.

Haftaya uykusuz başlamayın

İyi bir uyku çekerek haftaya başlamak, sizi güçlü kılacaktır. Pazartesi sendromuna fazla yakalanmak istemiyorsanız, Pazar gecesi 7 saatlik bir uyku ideal. Ancak fazlası da zarar. Unutmayın ki çok fazla uyku da insanları mutlu eden bir faktör değildir.

Kahvaltı olmadan asla

Pazartesi sabahları aç kalarak sendromun şiddetini arttırmaya gerek yok.

Pazartesi sabahları mutlaka iyi bir kahvaltı yapın. Cemal Süreya’nın “Yemek yemek üstüne ne düşünürsünüz bilmem Ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı.” sözlerini hatırlatırım.

Ruhunuzu da besleyin, müzik dinleyin

Günün ilk saatlerinde keyfinizi yerine getirecek önemli bir şey de müzik. Pazartesi sendromuna karşı müziğin rahatlatıcı, mutlu edici ve ilham verici gücünü kullanın. Müzik dinleyin, ruhunuzu da doyurun. Keyiflenin!

İyi görünün

Ayna karşısına geçtiğinizde kendinizi beğenin! Bunun için giydiklerinize dikkat edin. Jilet gibi görünmek için, en iyi kıyafetlerinizi Pazartesi günlerine ayırın.

pazartesi-sendromuna-karsiGülümseyin

Gülümsemek beyninizi etkiler. Gülümsediğiniz zaman beyniniz pozitif duyguları öne çıkartır. Bu nedenle özellikle Pazartesileri, hiçbir neden olmasa bile gülümseyin!

Sevmediğiniz işleri diğer günlere erteleyin

Hafta içerisinde yapmayı sevmediğiniz işleri erteleyin. Zor işleri pazartesi günleri yapmak zorunda değilseniz yapmayın. Pazartesi günlerine keyif aldığınız işleri planlayın.

Pazartesi ödül gününüz olsun

Kendinizi ödülendirmenizin, daha mutlu ve verimli olmanız için ne kadar önemli olduğunu daha önce pek çok kez yazmıştım. İşte bu ödül gününüzün Pazartesi olması fena olmaz. Pazartesi günleri kendinizi ödüllendirirseniz, Pazartesi sendromunuz da büyük oranda ortadan kalkacak, bu algı zihninizde değişecektir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.