Ana sayfa Kariyer ve Kişisel Gelişim Meslek seçimi yapılırken dikkat edilmesi gerekenler

Meslek seçimi yapılırken dikkat edilmesi gerekenler

601
0
PAYLAŞ

Meslek seçimi yapılırken en önemli faktör, öncelikle yeteneğinizin hangi işe olduğundan geçiyor. Şöyle özetlemek gerekirse bazı kişiler sanata ve zanaat işlerine karşı yatkınken (örneğin berberlik, tiyatro oyunculuğu, terzilik, şarkıcılık), bazıları ise sayısal bilgileri sebebiyle mühendisliğe karşı fazlası ile yatkın olabilir. Bu tip meslek seçimleri öncesi mutlaka aile bireyleri, çocuklarının hangi işe yatkınlığı olduğunu önceden çözümlemelidir!

Ailenin bu noktada tespit yapması oldukça önemli!

Ailenin bu noktada görevi oldukça büyük! Önemli olan faktör çocuklarıyla daha fazla vakit geçirmek ve hangi işe yatkınlığı olduğunu önceden keşfetmekten geçiyor. Çocuklar genel olarak baba mesleklerine daha fazla sıcak bakmaktadır. Fakat çocuklarınızı alternatif mesleklere yöneltebilmek açısından onunla bolca sohbet etmeli, ne istediklerini tam olarak anlamalısınız!

meslek-secimi2

Birçok çocuk, küçükken kurduğu hayalleri gerçekleştiremiyor!

Herkesin çocukken kafasında bir meslek grubu oluşur. Bu kimi zaman pilotluk, kimi zaman polis, kimi zaman futbolcu, kimi zaman ise doktor olmak… Bu tip meslek gruplarının seçimleri, çocuklarını yeteneklerini önceden tespit etmekten geçmektedir. Zira birçok psikolog, çocuklara bazı testler yaparak, onların hangi yöne dair daha yetenekli olduğunu önceden kestirebilmektedir. Bu sayede ise meslek grubu seçimleri yapılırken doğru bir ortam zemini yaratılabilmektedir.

Küçüklüğümüzden bu yana belki onlarca farklı meslek grubuna ilgi duymuş olabiliriz. Bu tip meslek grupları arasından bir seçim ortamı oluştururken, önemli olan faktörün daima doğru tercihlerden geçtiğini unutmamak gereklidir. Sizlere bu noktada Meslek seçimi yapılırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda maddeler halinde bir sunum önerisi hazırlayacak olursak;

  1. Kendi kişiliğinizi tanımaktan yola çıkın.
  2. Yeteneklerinizin hangi yönde olduğunu tespit edin.
  3. İlgi duyduğunuz alan ve meslek gruplarını araştırın.
  4. Meslekler hakkında bilgi edinin. Ömür boyu bu işi hiç sıkılmadan yapıp, yapamayacağınız konusunda bir karara varın!
  5. Ve size uygun olanı seçin!

Bu sayede meslek seçebilme konusunda yaşanan tüm algıları bir kenara bırakma durumu söz konusu olabilmektedir. Günümüzde pek çok kişi tarafından önemsenen ve değer gören bu anlayış sayesinde artık meslek seçimleri yapmak hiç ama hiç zor bir durum olarak nitelendirilmemektedir.

Peki, bana uygun olan meslek grubunu nasıl seçebilirim?

Sizlere uygun olan meslek grubunu seçmek için araştırmalar yapmak ve hangi konuya dair yatkınlığınızın olduğunu öğrenmekten geçiyor. Basitçe bir sıralama yapacak olursak, Meslek seçimi yapılırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda sizler de ortak bir kanıya rahatlıkla varabileceksiniz;

  • Okulunuzda ki rehber hocalarınız ile kontak kurabilirsiniz.
  • Uygun bulduğunuz mesleklere ilişkin seminerlere ve fuarlara katılabilirsiniz.
  • Bilgisayar, cep telefonu, gazete, dergi gibi alanlardan meslek gruplarına ilişkin bilgiler edinebilirsiniz.
  • Seçmeyi düşündüğünüz meslek grubuna ait olan bölümleri araştırabilir, derslerini inceleyebilir ve bu sayede doğru seçim yapabilme olanaklarına sahip olabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.