Ana sayfa Kariyer ve Kişisel Gelişim Kısa zamanda kesin kaybolacak 10 meslek

Kısa zamanda kesin kaybolacak 10 meslek

841
0
PAYLAŞ

Meslekler çağın gereksinimlerine göre doğmuş ya da ölmüşlerdir. Her çağ, kendi ihtiyaçları çerçevesinde meslek kollarını geliştirmiş, artırmıştır. Aynı şekilde çok sayıda meslek de kaybolmuştur. Bugün sizlere, bilimsel araştırmalardan da yararlanarak derlediğimiz kaybolacak meslekler listesini paylaşacağız.

Kesin kaybolacak meslekler

Önümüzdeki 20 yıl içerisinde kaybolmasına kesin gözüyle bakılan 10 meslek var. İşte söz konusu olan kaybolacak meslekler:

Muhasebecilik

Farkında mısınız, artık kağıt paralarla pek işimiz olmuyor. Tüm harcamalarımızı, alış verişimizi kredi kartları, sanal paralarla yapıyoruz. Böyle olunca da tüm işlemlerimiz otomatik olarak kayıt altına alınıyor. Hal böyle olunca bu kayıtları tutmaları için para verdiğimiz muhasebecilere de ihtiyacımız giderek azalıyor.

Yapılan araştırmalar, tüm ticaretin ve para transferlerinin dijitalleşmesiyle birlikte muhasebeciler ve denetçilere olan ihtiyacın kısa sürede ortadan kalkacağını ortaya koyuyor.

Emlakçılık

Günümüzde bile ev almak veya kiralamak için emlakçıdan önce emlak sitelerine bakıyoruz. Kimsenin emlakçılara para vermek gibi bir derdi de yok. Bu noktada internet siteleri ve uygulamalar çok daha kullanışlı ve hesaplılar.

Önümüzdeki 20 yıl içinde bu trend artarak devam edecek. İnsanlar, kiralamak ve satın almak istedikleri evi, kendileri sanal ortamda gezecek ve tutmak istiyorsa gerekli işlemleri direkt buradan yapabilecek. Kendileri için üzgünüz ama yakın gelecekte emlakçılara hiç de ihtiyaç kalmayacak.

Telefonla pazarlama

Telefonla pazarlama ve call center son yıllarda hızlı bir artış ivmesi yakalasa da aynı hızla piyasadan silineceğe benziyor. Yakın gelecekte telefonla pazarlama yapanlar ve call center çalışanlarının işlerini teknolojiye kaptırmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Her söylediğinizi anlayan ve sizinle konuşan, yapay zekaya sahip bir dijital yardımcı yakın gelecekte call center çalışanlarının yerini alacak. Bu “gelecek” o kadar yakın ki, günümüzde bile çoğu banka sesli komutunuza göre işlem yapılan uygulamaları hizmete sunmuş durumda.

Taksi/Otobüs şoförlüğü

Google ve Tesla’nın insansız otomobillerini görmüşsünüzdür. Bu teknolojilerin taksi ve otobüs şoförlerine bir mesaj vermiş olmaları gerekiyor. Yakın gelecekte taksi ve otobüsleri insanlar değil, otomatik pilotlar kullanacak. Taksi ve otobüs şoförlüğü, çok değil en fazla 2o yıl içerisinde kaybolacak.

Trafik polisliği

Trafikte şoför kalmayacağı için haliyle trafik polisliğinin de sonu gelmişe benziyor. Yakın gelecekte trafik polisliği diye bir meslek olmayacak. Çünkü tüm araçlar otonom şekilde, otomatik pilotla hareket edecekler.

Pilotluk ve makinistlik

Sadece ileri ve geri gidebilen bir trende makiniste o kadar da ihtiyaç var mı? Bugün için belki ama yarınlarda ihtiyaç olmayabilir dediğinizi duyar gibiyim. Evet, haklısınız! Yakın gelecekte makinistlere yer yok. Arabalar bile artık kendileri giderken, 20 yıl içerisinde makinistlik diye bir meslek kalacağını düşünmek fazla iyimser.

Aynı şekilde pilotların da geleceği o kadar parlak görünmüyor. Otomatik pilot teknolojisi böylesine hızlı ilerlerken, 20 yıl sonra uçakları insanların komuta etmesini beklemek pek de doğru değil.

Matbaacılık

Gazeteler internete taşınıyor. Kitaplar ise artık Kindle gibi elektronik kitap okuyucularda okunuyor. 20 yıl sonrasında bu akım çok daha ciddi bir hal alacak. Hızla düşmeye başlayan gazete tirajları ve kitap baskı sayıları 20 yıl içinde sıfıra çok yaklaşacak. Haliyle matbaacılık da aktif döneminin sonuna gelecek ve bu meslek de ortadan kalkacak.

Perakende satış danışmanlığı

Mağaza ve marketlerde müşterilere yardımcı olmak için tasarlanan robotlar yakın gelecekte perakende satış danışmanlarının yerini alacaklar. Marketlerde satış danışmanlığı yapan insan kalmayacak.

Kasiyerlik

Migros’tan alışveriş yapıyor musunuz? JetKasa’ları görmüşsünüz. Yakın zamanda tüm marketlerde kişilerin kendi alışverişini yaptığı otomatik kasalar yer alacak. Haliyle kasiyerlik diye bir meslek de kalmayacak.

Sekreterlik

Tüm dünya hızla dijital asistana geçerken gerçek bir sekreter istihdam etmek hem masraflı hem de yorucu olacak. Yakın gelecekte sizi en iyi tanıyan, tüm programınızı yapan, elektronik posta ve mesajlarınızı okuyan ve hatta yapay zekasıyla yanıtlar veren, toplantılarını organize eden dijital sekreterleriniz olacak. Telefon bağlama işi de elbette onlarda olacak. İnsanları sesinden otomatik tanıyacak, sizin adınıza onlarla konuşup, notlar alacak.

Eskiden sekreterler vardı, artık Siri var. Yakın gelecekte ise herkesin yapay zekaya sahip dijital asistanları olacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.