Ana sayfa İyi İş [Başarılı Projeler] İyi İş, Başarılı Proje: Onbironsekiz

İyi İş, Başarılı Proje: Onbironsekiz

763
0
PAYLAŞ

Medya Akademi’de haftalık olarak yayınladığımız “İyi İş” bölümünde bugüne kadar çok sayıda başarılı projeye yer verdik. Bugün o projeler arasında en iyiler içerisine rahatlıkla girebileceğini düşündüğümüz birisini tanıtmak istiyoruz: Onbironsekiz!

Onbironsekiz, Türkiye’de çokça ihtiyaç duyduğumuz ancak başarılı örneklerini çok az gördüğümüz bir podcast projesi. Türkiye’nin ilk ve tek gerçek insan hikayeleri üzerine kurulu, sesli içerik üreten sitesi.

Medya Akademi olarak, yaptıkları iyi işlere imrendiğimiz ve sizlerin de tanımanızı istediğimiz Onbironsekiz ekibinden Emre Sarı ile konuştuk.

Bizler için keyifli, öğretici ve bir o kadar da ilham verici bir röportaj oldu. Dileriz sizler için de farklı olmaz…

Öncelikle “podcast” ile başlayalım dilerseniz. Bize podcast ve podcast yayıncılığı hakkında bilgi verebilir misiniz?

Podcast kısaca taşınabilir sesli içerik olarak açıklanabilir. Radyo kökenlidir ama canlı değildir, metası ses dosyalarıdır, bu dosyalar mobil cihazlarda ve bilgisayarlarda dinlenebilir. Podcast’i radyodan daha farklı kılan bir diğer unsur ise kategorizasyon fazladır ve kayıtlar podcast platformlarında oldukça iyi tasnif edilir. Aranılan kaydı kolayca bulmak, radyo yayınındaki gibi enformasyon ile doğrudan karşılaşmak yerine seçmek anlamına gelir.

Podcast yayınlarında, program sunucusu ve bizim podcast programlarımıza özel, hikaye anlatıcının ses kayıtları alınır ve stüdyo ortamında kurgusu yapılarak programlaştırılır. Daha sonra takipçiler ile paylaşmak için gerekli mecralara gönderilir.

onbironsekizOnbironsekiz’i öğrendiğimizde, Türkiye’de podcast alanında böylesine iyi işler çıkartan bir ekip olmasından heyecan ve mutluluk duyduk. Bu noktada projenin hikayesini de oldukça merak ediyoruz. Onbironsekiz neden ve nasıl doğdu? 

Yıllarca ABD’de akademisyenlik yapan iki ortak Berna Kahraman ve Onur Akmehmet’in, podcast kavramının doğuşuna şahitlik etmesi ve farklı ülkelerde yükselişi, akademik hayatlarını noktaladıktan sonra onları bu işi yapma konusunda karar vermelerini sağladı.

Onbironsekiz anlatmanın ve dinlemenin önemini kavramış bir ekipten oluşmaktadır. Yüzyıllar boyu gerçek ve gerçeküstü birçok hikayeye ev sahipliği yapan bir coğrafyada yaşamanın, farklı kültürlere sahip toplulukların çokseslilik ve samimiyet içerisinde yaşama çabasına katkısı olan bir çalışma gerçekleştirilmesi de motive edici farklı unsurlardan birisi olarak yolumuza devam etmemizi sağladı.

Onbironsekiz’de hangi kategorilerde, ne tür programlar yayınlıyorsunuz?

Programlarımızın tamamı Türkiye’de bulunan diğer podcast programlarından farklı, Türkiye’de ilk ve tek olma özelliğini taşıyor. Hikayesi olduğuna inananlar bize ses kayıtlarını yolluyor veya bizler profesyonel ekipmanlarla onlara ulaşıp hikayelerini dinliyoruz. Bu hikayelerin kurguları yapıldıktan sonra, stüdyo ortamında Onur Akmehmet ve Melih Karaol’un sesiyle dinleyiciye sunuluyor.

Programlar birden fazla kategoride tasniflenip, dinleyiciye sunuluyor. Kabilem kategorisi popüler hayatın içinde aynı hobiyle uğraşan birden farklı insanın gözüyle hayata bakıyor. Hikayeni Anlat kategorisi, kişilerin geçmişinde yaşadığı veya ona anlatılan hikayeleri içeriyor. E-Aşk kategorisinin konusu sanal hayatın hayatımıza soktuğu yeni olgularla alakalı, sanal çöpçatanlık, internet üzerinden tanışan çiftler ve benzeri hikayelerle alakalı. O Günden Sonra, kişinin hayatının dönüm noktalarını ele alıyor, yarattığı etkilerden bahsediyor. Gelecek Türkiye’den Sesler ise henüz soru işareti koyulmamış fikirlerin kategorisi olarak öne çıkıyor. Pencere, kişinin hayatına bir bakış açısı sunarken, Hafiye farklı nitelik ve meraklara sahip insanları ele alıyor. Şehrimde Bir Gece ise sıradan bir gece hikayesi, fakat o gecenin sakinleri tarafından anlatılan bir hikaye. Güzel ve ışıltılı yönleriyle beraber karanlık ve çirkin yönleri de saklamadan sunduğumuz kategori.

Yayınlarınızı dinlemek isteyenler programlara nasıl ulaşabilirler? Hangi mecralarda yayın yapıyorsunuz? 

Web sayfamız Onbironsekiz.com ana mecramız, bunun yanında Facebook sayfamız ana sosyal medya ağımız olduğu gibi, iTunes ve TuneIn, YouTube da ilgi alanımıza giriyor. Facebook sayfamızda haftalık paylaşımlarımız yayınlanıyor, sesli dosyalar ise sadece Onbironsekiz.com’da.

onbironsekiz-2Sosyal medyada hemen her mecrada yer alıyorsunuz. Sosyal medya projeniz için ne kadar önemli?

Henüz yayılmamış bir içerik ve konseptin tanıtımı ve tüketilmesi için bir web sayfasında ziyaretçi beklemek yerine, hedef kitlenin büyük bir kalabalık halinde yoğun olarak bulunduğu sosyal medya ağları bizim için önemli bir içerik pazarlama kanalı olma özelliğini taşıyor.

Bu üretilmiş içerik için tezgahı hedef kitlenin olduğu yere kurmak gibi bir şey. Sosyal medya, akışı ve erişim hızı ile bize geniş kitlelere ulaşma fırsatını tanıyor. İçerik ne olursa olsun, her yeni interaktif içeriğin sosyal medya kullanımını elzem olarak görmesi gerektiğini düşündüğümüz için sosyal medyaya büyük önem veriyor ve geliştirmek için fikirler üretiyor, bu gelişimi profesyonel sesli ve görüntülü içeriklerle destekliyoruz.

Web sitenizde “Ses Kaydı” gönder başlıklı bir sayfa da var. Bu konuda kıstaslarınız var mı? Ses kaydı yollamak isteyen birisinden beklentileriniz neler?

Ses kaydı yollamak isteyen birinin inanması gereken tek şey bir hikayesinin olmasıdır. Hikayesi olduğunu düşünen herkes bize ses kaydı yollayabilir. Şartlara uyduğu takdirde programlaştırılır ve yayınlanır. Bunun için anlatıcının sahip olması gereken tek şey temiz ses kaydedebilen bir ses kayıt cihazından başka bir şey değildir. Bir telefon veya tablet dahil.

Son yıllarda internet yayıncılığı alanında pek çok proje kendini finanse edebilmeye, hatta ciddi karlar elde etmeye başladı. Bu noktada sizin bir gelir modeliniz var mı?

Projenin finans kaynağı ise sponsorluk ve reklam anlaşmalarıdır. Projenin bu konuda ilerleyişi sürmekte, podcast konsepti tanındıkça daha güçlü adımlar atılabilmektedir.

İnternet yayıncılığında, özgün içerik ile o içerikle eşleşecek destekçileri buluşturmak kendi başına bir sanat. Uluslararası çalışmalar göstermiştir ki sesli bir mecra içerisinde tanıtılan bir destekçinin tüketiciye ulaşması sadece görsel tanıtıma oranla daha etkili. Hem web sayfamız dahilinde görünürlüğü hedefleyen hem de sesli program içerisinde duyulmayı hedefleyen kurum, kuruluş ve firmalarla çalışmayı hedefliyoruz.

Onbironsekiz ekibi olarak Türkiye’de podcast kültürünü geliştirmek gibi bir amacınız var mı? Bu noktada neler yapmayı planlıyorsunuz?

Onbironsekiz ekibi, podcast kültürünün Türkiye’de gelişmesini hedeflediği gibi bunun için hedef kitlesini de üretime dahil eder. Onların hayatlarından hikayeleri kullanır, bunu profesyonel ortamlarda kurgulamasına rağmen, o kişilerin sesinden alarak yapar. Yani o kişileri üretime dahil ederek, bir podcast çıktısı verebilmiş olmayı onu tanıtmak olarak da görür.

Gerçek hikayelerin ele alınması ise toplumun kültürel zenginliği ile yoğurulmuş bir işin daha hem topluma daha fazla fayda sağlayacağını düşünmemiz, hem de gerçek kişilerin sesi olmak istememizden kaynaklanıyor.

Bu ilkeler doğrultusunda podcast kültürünün ülkemizde gelişimini sağlamak için profesyonel stüdyolarda, profesyonel bir ekiple çalışıp, insanlara onların layık olduğu içerikler sunuyoruz.

onbironsekiz-3Podcast’in klasik radyo yayınlarına bir alternatif olabileceğini düşünüyor musunuz? Podcast, radyo dinleme alışkanlığını nasıl etkiler?

Podcast, radyo yayınının alternatifi değildir. Çünkü radyoda bir enformasyon ile karşı karşıya bırakır, hedef kitle kendi iradesi olmadan bilgiyi alır. Radyo programına karar veremez, o an akışa uymak zorundadır. Podcast dinleyicisi ise alacağı bilgiyi ve ne zaman alacağını kendisi seçer.

Bu nedenle podcast, bilgilendiren eğlence olarak da görülüyor. Eğitim alanında, felsefe alanında ve birçok alanda podcast bulmak mümkündür. Radyo akışını çoğu zaman müziklerin ele geçirmesi ve konuşulan konuların bu konu üzerine olmasının yarattığı bir etki olarak Podcast yayınlarının geliştiğini gözlemleyebiliyoruz.

Podcast dünya çapında oldukça popülerleşse de Türkiye’de bu işin profesyonel olarak yapıldığına çok az tanıklık edebildik. Sizce bunun nedeni ne olabilir?

Çoğu insan podcast kavramının ne olduğunu bilmiyor. Podcast dinleyen bazı insanlar bile bilmiyor, sevdikleri programları, konuşmaları, radyo tiyatrolarını, sesli kitapları indirip mobil aygıtlardan dinliyorlar. Ancak bu kavramın podcast olduğunu bilmedikleri için benzeri içeriklerin üretildiğinden haberdar değiller.

Bu noktada, hedef kitleyi podcast kavramından haberdar etmek ve bu içeriğe ihtiyaç yaratmak kolay görünmüyor. Bu başlı başına bir motivasyon kaybı yaratırken, amatörce heveslenen birçok yayıncı adayı da başlamadan vazgeçmek zorunda kalıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.