Ana sayfa Makale Barış Özcan kimdir? (YouTuber Dosyası)

Barış Özcan kimdir? (YouTuber Dosyası)

3336
0
PAYLAŞ

Barış Özcan kimdir? Bu makalede bu soruya yanıt verecek ve ünlü Türk YouTuberı size daha da iyi tanıtmaya çalışacağız.

Kısaca: Barış Özcan kimdir?

Türkiye’deki YouTube aleminin ağabeyi, akıl hocası kimdir diye sorsak, pek çok kişi onun ismini söyleyecektir. Evet, Barış Özcan YouTube’da bizlere hikayeler anlatan, dersler veren, önerilerde bulunan bir ağabeydir.

YouTube’daki “Sanat, tasarım, teknoloji hikayeleri” başlıklı kanalında izlediğimiz videolar hepimizin hayatlarını daha iyi, daha kaliteli yaptı. En azından böyle olması için fikirler verdi. Kanalında 300.000 abonesi olan Barış Özcan sanat, tasarım ve teknoloji konularına “hikaye anlatıcılığı” (storytelling) perspektifinden farklı bir bakış sunuyor ve bunu da çok iyi yapıyor.

Bugün geldiğimiz noktada, Barış Özcan YouTube mecrasında Türkiye‘yi de temsil eden önemli bir isim. YouTube’un seçtiği 12 değişim elçisi arasındaki tek Türk.

Öncesinde onu tanımaz, değerli eşi Devletşah’ın bloglarını okurduk. Ancak artık ikisi bir arda hayatlarımıza daha da değer kattılar.

Kendince: Barış Özcan kimdir?

Barış Özcan, resmi web sitesinde, “Kimdir?” başlığı altında kendisini 11 maddede şöyle anlatıyor:

 • 23.7.1974 İstanbul doğumlu.
 • M.Ü. Hukuk Fakültesi mezunu.
 • Evli ve 1 çocuk babası.
 • Abak.us kreatif medya ajans başkanı.
 • Abak.us; THY, LC Waikiki, Türk Telekom gibi firmaların video içerik
  ve sunum ajansı.
 • Apple, Adobe ve LinkedIn gibi uluslararası yazılım firmalarına
  danışmanlık ve sosyal medya hizmeti verdi.
 • Geçmişte Photoshop, Flash, PDF gibi yazılım ürünlerini geliştiren Adobe’de 6
  yıl boyunca Akdeniz Ülkeleri Satış Müdürlüğü yaptı.
 • TRT, el-Cezire, CNNTürk gibi kanallarda yayınlanan belgeseller
  yaptı ve yönetti.
 • Kişisel belgesellerini YouTube’da yapmaya devam ediyor. Sanat, tasarım ve teknoloji hikayelerini 250.000’den fazla kişi 10 milyondan çok kez izledi.
 • Bugüne kadar kurumlarda ve konferanslarda yüzlerce konuşma yaptı.
  Profesyonel bir keynote speaker ve TEDx konuşmacısı.
 • YouTube’un dünya çapında seçtiği 12 değişim elçisinden biri oldu. #CreatorsforChange adlı bu program için projeler üretiyor.

Barış Özcan, YouTube kanalında “Sen kimsin?” sorusuna esaslı, insanı düşündüren bir yanıt da vermişti. Bir de bu açıdan bakmanızı öneririz:

Resmi YouTube kanalı: www.youtube.com/barisozcan

Ünlü Türk Youtuberlar Yazı Dizisi

Medya Akademi olarak YouTube ve video blog kültürünü oldukça önemsiyoruz. Bu mecralarda içerik üreten, milyonlarca kişiye ulaşan “amatör” kullanıcıları, TV profesyonellerinden çok daha önemli buluyoruz. Medya önemli bir dönüşüm yaşarken, biz kameraları ünlü Türk YouTuber’lara çeviriyoruz. Sizlere onları anlatmak, onların deneyimlerini paylaşmak istiyoruz. Umut ediyoruz ki bu yazı dizisi Türkiye’deki YouTuber’ları daha fazla kişiye ulaştırmakla kalmayacak, bu isimlerin aralarına yenilerinin de eklenmesine vesile olacaktır.

Medya Akademi’nin “Ünlü Türk YouTuber’lar Yazı Dizisi”nin tamamına “ünlü türk youtuberlar” etkiletinen erişebilirsiniz. Tüm listeye ulaşmak için adres: www.medyaakademi.org/tag/unlu-turk-youtuberlar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.