Ana sayfa Haber Google Translate’te mükemmel çeviri

Google Translate’te mükemmel çeviri

659
0
PAYLAŞ

Dünyanın en çok kullanılan çeviri sistemi Google Translete, yeni güncellemesi ile mükemmele yakın çeviriler yapmaya başladı. Türkçe’nin de dahil olduğu pek çok dilde, yapay zeka kullanarak yapılan, çeviriler artık çok daha profesyonel.

“Sinirsel makine tercümesi” yapılıyor

Google Translete’i mükemmele yaklaştıran teknoloji, “sinirsl makine tercümesi” olarak adlandırılıyor. Google mühendisleri tarafından geliştirilen teknoloji ile bilgisayarlar tarafından yapılan çeviriler, insanlar tarafından yapılan profesyonel çevirilere benzetmeye başladı. Hatta ilerleyen zamanda bilgisayarlardaki yapay zekanın insanlardan çok daha iyi çeviriler yapması da bekleniyor.

Londra’da düzenlenen “Google Story” etkinliğinde konuşan Google CEO’su Sundar Pichai, yeni geliştirdikleri Türkçenin de dahil olduğu sekiz dil için başlattıkları bu proje kapsamında, dijital çeviride günlük konuşma dilinin yakalanmasının hedeflendiğini belirtti.

Önce İngilizce ve Çince, şimdi Türkçe çeviri

Google, bu mükemmel teknolojiyi daha önce 2 farklı dil için kullanmıştı. Eylül ayında Çince’den İngilizceye çeviriler için bu teknolojikullanıldı ve başarı gösterdi. Yeni güncelleme ile birlikte İngilizce ile Fransızca, Almanca, İspanyolca, Japonca, Korece ve Türkçe arası çeviriler için bu teknoloji kullanılabilmekte.

Google’ın bu dilleri önemsemesinin nedeni bu yönde bir talep gelmesi. Çince ile beraber bu diller, Google Translate’te yapılan çevirilerin üçte birinden fazlasını oluşturmakta.

Bu güncelleme ile dünya değişti

Yapılan güncelleme ile birlikte dünya artık çok daha farklı bir yer. Toplumlar arsındaki dil farkı nedeniyle oluşan iletişimsizlik büyük ölçüde gideriliyor. Yapay zeka kendi öğrenebildiği için, sürekli bu ilerleme de sürecek.

Mühendislere göre, yapay zekaya sahip Google Translate, cümleleri ve kalıpları kelime kelime çevirmek yerine bütün cümleyi tek seferde çevirecek. Bunun sonucunda da çok daha doğru ve insanların konuşmalarına çok daha fazla benzer cümleler ortaya çıkmakta.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.