Ana sayfa Editör'ün Seçimi Verimli çalışma için 5 önemli öneri

Verimli çalışma için 5 önemli öneri

589
0
PAYLAŞ

İş ya da okul hayatınızda verimli çalışmayı öğrenmeniz gerekiyor. Aksi halde sizden daha az çalışıp, daha başarılı olan insanlara alışmanız gerekiyor. Böyle olmaması için sizlerle verimli çalışma için 5 önemli öneri paylaşacağız.

Verimli çalışma için güne erken başlayın

İş ya da okul hayatlarında başarılı olmuş insanların ortak özelliklerinden birisi de zamanı iyi değerlendirmeli. Zamanı iyi değerlendirmek ise sabahın ilk saatlerinde başlıyor. Başarılı kişiler genellikle güne erken başlıyorlar. Bu onları rakiplerinin önüne geçirirken, kendileri de iş saatine daha zinde başlamış oluyorlar.

Sabah sporunuzu yapın

İş ya da okul hayatında verimli çalışma için kendinizi güçlü ve zinde hissetmeniz önemli. Bunu sağlayacak olansa sabahları spor yapmak. İşe başlamadan önce yapacağınız yarım saatlik bir koşu veya yürüyüşün bile verimliliğinizi çok daha artıracağına şahit olacaksınız. Mutlaka deneyin!

Verimli çalışma için yapılacaklar listesi oluşturun

Çalışmalarınızda verimliliği artırmak için programlı çalışmanız oldukça önemli. Kendinize günlük, haftalık, aylık ve hatta yıllık periyotlar için “yapılacaklar listesi” (to-do list) oluşturun. Bu liste ile gün veya hafta içerisinde yapacağınız işleri belirleyin.

Yaptığınız her işte listenizin ilgili bölümüne bir tik atmayı ihmal etmeyin. Bu motivasyonunuzu oldukça artıracaktır.

Liste oluştururken dikkat etmeniz gereken bir nokta da gerçekçi olmanız gerektiğidir. Gerçekçi bir yapılacaklar listesi hazırlamaz motivasyonunuz için önemli. İki günlük işi bir günde yapmayı planlarsanız bu mümkün olmaz ve motivasyonunuzu kaybedebilirsiniz. Bu nedenle liste hazırlarken gerçekçi olun.

Dağılmayın, ilginizi bir yerde toplayın

Bazı günler vardır, çok yorulmuşsunuzdur ama gün sonunda ortaya hiçbir iş de çıkmamıştır. İşte bunun neden farklı projelere dağılmanız olabilir. Günlük iş temponuzda bir anda birden çok projeye dağılmayın. Projeleri, işleri sıraya koyarak teker teker tamamlamaya bakın.

Bu durum sık periyotlarda proje tamamlamanıza neden olacak, tamamladığınız her proje de verimliliğinizi ve motivasyonunuzu artıracaktır.

Ara vereceğiniz zamanı bilin

İnsanların çalışma günlerini verimsiz geçirmelerinin önemli bir nedeni de doğru zamanda ara vermemeleri. İşe o kadar boğuluyorsunuz ki beyniniz bir noktadan sonra verimli çalışamıyor. Haliyle hem rahatlayamıyor, hem de işiniz üzerinde ilerleyemiyorsunuz.

Bu gibi durumlarda yapmanız gereken şey, koltuğunuzdan kalkmak. En az 5 dakika çalıştığınız masadan uzaklaşın. Gidin, çay veya kahve için. Hiçbir şey yapamıyorsanız odanızda yürüyün ama mutlaka ara verin.

Not: Medya Akademi’nin “Kariyer ve Kişisel Gelişim” kategorisinde bu alana dair daha fazla içerik bulabilirsiniz: www.medyaakademi.org/category/kariyer-ve-kisisel-gelisim

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.