Ana sayfa Yazarlar Elif Akın Hayat kalitesini yükseltmek için 20 adım

Hayat kalitesini yükseltmek için 20 adım

1917
0
PAYLAŞ

Hayat kalitesinin çoğu zaman bizim dışımızdaki faktörler tarafından belirlendiği düşünülüyor. Ancak bu yanlış. Hayat kalitesini yükseltmek, hayatı çok daha hissederek ve keyifle yaşamak bizlerin elinde.  İnsan, hayatını cennete ya da cehenneme çevirebilecek tek canlı.

Bu makalede sizlere hayat kalitenizi artıracak 20 alışkanlık paylaşacağım. Bu alışkanlıkları edinmek inanın çok kolay. Bu alışkanlıkları edindikten sonra hayat kalitenizin arttığını görmek ise mükemmel bir şey.

 1. Bol bol su için.
  • İnsan kimyası, insanın hayat kalitesini etkileyen önemli etkenlerden birisi. Bu nedenle günlük su ihtiyacınızı karşılamanız oldukça önemli. Belki ciddiye almayabilirsiniz ama inanın mutluluğun bile içtiğiniz su miktarıyla fazlasıyla alakası var.
 2. Kahvaltıda çok, öğle yemeğinde orta, akşam yemeğinde az yiyin.
  • Ne diyeti yaparsanız yapın, size önerecekleri şey şu olacaktır: Kahvaltıda çok, öğlen orta, akşam az yemek yemelisiniz. Bu düzene uyarsanız hem daha sağlıklı, hem de daha huzurlu olacaksınız. Maalesef obezite çağımızın önemli bir sorunu ve bu hayat kalitesini en olumsuz etkileyen etkenlerden birisi.
 3. Doğada yetişen, işlem görmemiş yiyecekleri daha çok, fabrikalarda üretilen yiyecekleri daha az yiyin.
  • Tükettiğiniz gıdanın miktarı kadar kalitesi de önemli. Bu nedenle işlenmiş gıdaları hayatınızdan ne kadar çıkartırsanız o kadar iyi. Hayat kalitenizi artırmak için sağlıklı beslenmeli, doğal ürünleri tüketmelisiniz.
 4. Güne erken başlayın. Sabah saatlerinin keyfine varın.
  • Benim hayatımı değiştiren, hayat kalitemi artıran en önemli etkenlerden birisi güne erken başlamak oldu. Güne erken başladığımda hem zamanı dolu dolu harcadım, hem de günümü daha zinde geçirdim. Sabah saatlerinde güne başlamak, hayat kalitenizi mutlaka artıracaktır.
 5. Uykunuzdan feragat etmeyin. Kaliteli, en az 7 saat uykuya ihtiyacınız var.
  • Güne erken başlamak için az uyumayı düşünüyorsanız, hata yapıyorsunuz demektir. Erken uyanmak için erken uyumanız da gerekiyor. Lütfen uykunuzun süresine ve kalitesine önem verin. Yeteri kadar, kaliteli bir uyku uyumaya mutlaka dikkat eddin. En az 7 saatinizi uyuyarak, kaliteli bir şekilde geçirin.
 6. Her gün 30 dakika yürüyüş yapın.
  • Şehir ve iş hayatı sizi durağanlaştırmış olabilir. Bu durum psikolojinizi de etkileyecektir. Bunun çözümü yürüyüş yapmaktan başka birşey değil. Yürüyüş yapmak hem sizi daha sağlıklı ve fit kılacak, hem de düşünce sisteminizi geliştirecektir. İnsan yürürken beyni, olayları ve hayatı farklı açılardan da değerlendirmeye başlar.
 7. Gülümseyin ve pozitif olmaya çalışın.
  • Gülümsemek önemlidir. Yüzünüz gülümseme pozisyonundayken beyniniz pozitif düşüncelerle dolar. Bu nedenle gün içerisinde gülümseyin. Kimse yokken bile, hatta gülümsemenizi gerektirecek birşey yokken bile gülümseyin. Değişimi, size yaşattığı hissi göreceksiniz.
 8. Hiç bir şeyi içinize atmayın.
  • İçinize attığınız her şey sizin içinizde yük oluyor. Bunlar birikince hayatınız çekilmez bir hal alabilir. İçinizi boşaltın, rahatlaın.
 9. Kendinizi dinleyin. İbadet, dua veya meditasyon için zaman ayırın.
  • İbadet, dua veya meditasyon yapın. Böylelikle kendinizi de dinlemiş, dinlenmiş olacaksınız. İç huzur, yaşam kalitenizi artırmanız için gerekli önemi şeylerden birisi.
 10. Kıymetli enerjinizi başkaları hakkında konuşarak boşa harcamayın.
  • Diğer insanlar hakkında dedikodu yapmak belki o an için sizi rahatlatabilir ancak uzun vadede size zararı olacaktır. Dedikodu yapmamak sizi daha huzurlu ve mutlu kılacaktır. Hayat kalitenizi yükseltmek için dedikodudan uzak durun.
 11. Geçmiş meseleleri unutun. Kişilerin geçmiş hatalarını  hatırlatmayın. Bu durum mevcut mutluluğunuzu bozar.
  • Geçmişe takılıp, kalmayın. Geçmişte size yapılan hataları da unutun. Aksi halde geçmişteki olumsuz olaylar, bugünkü mutluluğunuzu da bozmaya başlar. Gerçekten o kadar önemliler mi? Hayır! Hiçbir şey sizin mutluluğunuzdan, hayat kalitenizden daha önemli olmamalı…
 12. Başkalarının sizin hakkınızda ne düşündüğü ile ilgilenmeyin.
  • Hayatı kendinize göre değil, başkalarına göre yaşarsanız o hayat sizin olmaktan çıkar! Bu nedenle içinizden geldiği gibi, kendi hayatınızı yaşayın. Başkalarının sizin hakkınızda ne düşündüğünü o kadar da önemsemeyin.
 13. Sevdiğiniz insanlarla zaman geçirin.
  • Sevdiğiniz insanlarla zaman geçirmek hayat kalitesini yükseltir. Sevdiğiniz insanlara geçirdiğiniz zamanı mutlaka artırın.
 14. Kendinizi ödüllendirin. Kendinize mutlaka hediye alın.
  • Herkese hediyeler alıyoruz, peki ya kendimize? Kendinize mutlaka hediye alın. Değerli olduğunuzu, ödüllendirilmeniz gerektiğini öncelikle kendinize gösterin. Bu, kendinizi çok iyi hissetmenize neden olacaktır.
 15. Hatalarınız olacaktır, bunlara takılmayın. Hatalardan ders çıkartın.
  • İnsan hatalar yapan bir varlıktır. Hatasız kul olmaz. Ancak başarılı insanları farklı kılan hatalarından dersler çıkartmalarıdır. Başarılı olmak, Hayata kalitesini yükseltmek için hata yapmamaktan ziyade hatalarınızdan dersler çıkartmaya yoğunlaşmalısınız.
 16. Çocuklar ve yaşlılar öğreticilerdir. Mutlaka onlarla zaman geçirin.
  • Çocuklar ve yaşlılar size beklemediğiniz şeyler öğretebilirler. Onlarla zaman geçirin. En azından hayatın süreçlerini öğrenmiş, görmüş olursunuz.
 17. Arada bir şehirden uzaklaşın. Doğayla iç içe olun.
  • Tüm peygamberler şehirlerden kaçmışlardır. Siz de kaçın. Şehirlerin kaosu sizi farklı düşünmekten, kendinizle baş başa kalmaktan uzaklaştırır. Bu nedenle en azından arada bir şehirden uzaklaşın, doğayla iç içe zaman geçirin. Doğa, hayat kalitesini yükseltmek, daha iyi hissetmek için mükemmel bir ortam.
 18. Kendinize bir hobi edinin. 
  • Hobileriniz sadece CV oluştururken aklınıza gelmesin. Kendinize ilginizi çeken, uğraşmaktan gerçekten zevk alacağınız bir hobi edinin. Hobinize zaman ayırın. Bunun hayat kalitesini yükseltmek için önemli bir araç olduğunu göreceksiniz.
 19. Okuyun veya izleyin. Okumak ve izlemek hayata farklı açılardan da bakmanızı sağlar.
  • Kitaplar, diziler ve sinema çağımızın bizlere sunduğu önemli kaynaklar. Hayat kalitesini yükseltmek için bu kaynakları değerlendirin. Bol bol okuyun ve izleyin. Bu sizi rahatlatacak, başka hayatlarla kendi hayatlarınızı kıyaslama şansı verecektir. Öğreticidir ve hayata farklı yaklaşmanıza neden olur.
 20. Hayatı çok da ciddiye almayın. Fâni olduğunuzu unutmayın.
  • En önemlisi hayatı çok da ciddiye almayın. Emin olun, hayat çok kısa ve üzülmeye değmiyor. Bu nedenle bu kısa zamanı en kaliteli şekilde yaşamaya bakın. Üzüldüğünüz şeyleri tekrar gözden geçirin: Şu kısacık hayatta gerçekten üzülmeye değerler mi?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.