Ana sayfa Haber Google’da mobil arama indeksi dönemi

Google’da mobil arama indeksi dönemi

578
0
PAYLAŞ

Dünyanın açık ara en iyi arama motoru Google, rakiplerinden bir adım daha önce geçiyor. Google mobil arama indeksi resmen tanıtıldı. Artık Google arama motoru, yeni arama indeksi ile mobil cihazlarda daha iyi sonuçlar verecek.

Google algoritması değişti

Google’dan yapılan açıklamada mobil arama indeksinin arama sonuçlarında denemeye başladığını belirtildi. Mobil arama indeksi ile Google’ın genel algoritması da ciddi değişikliğe uğrayacağa benziyor. Google algoritması mobil öncelikli hale geldiği için arama sonuçları sıralamasında bir sitenin mobil versiyonu esas alınacak.

Değişikliğin sebebi artan mobil cihaz kullanımı

Google’ın mobil indeks ile algoritma değişikliğine gitmesinin nedeni son yıllarda hızla artan mobil cihaz kullanımı. İnternette kullanılan cihazlar arasında mobil olanlar son yıllarda masaüstü cihazların önüne geçmiş durumda.

[junkie-toggle title=”Okumanızı öneririz: İnternet Medyası Mobilleşiyor” state=”open”] Yeni medya mecralarına ulaşımımız temelde bilgisayarlarımız, cep telefonlarımız, tabletler ve giyilebilir cihazlarla mümkün oluyor. Bu cihazlar arasındaki kullanım oranı ise her geçen gün değişiyor. Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar hakimiyetini gittikçe cep telefonu ve tabletler gibi mobil cihazlara bırakıyor. Artık insanlar habere ulaşmak için dizüstü veya masaüstü bilgisayarlarını değil, mobil cihazlarını, özellikle de akıllı telefonlarını kullanmaya başlıyor. Yazının devamı ve detaylı bilgi için: https://www.medyaakademi.org/2016/03/07/internet-medyasi-mobillesiyor/ [/junkie-toggle]

Testler “doğru zaman”a kadar sürecek

Google, mobil arama indeksine önümüzdeki dönemde geçmeyi planlıyor. Ancak net bir tarih verilmiş değil. Kullanıcıların aramalarda sorun yaşamaması için mobil arama indeksi öncelikle test edilecek. Google, en az birkaç ay testlere devam edecek. “Doğru zaman” geldiğinde ise mobil indeks, masaüstü indeksin yerini alacak. Böylelikle hem SEO mantığı, hem de web sitelerinin arama sonuçlarındaki yerleri ciddi boyutta değişecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.